ŠKODA techweb [homepage]
Karosérie
19. ledna 2000

Odhlučnění

postup k odstranění příčin nadměrné vnitřní hlučnosti vozů Š105/120/130/Garde/Rapid


Boj proti hluku u starších škodovek s motorem vzadu je jako boj s větrnými mlýny, totiž nikdy nemůžete vyhrát.
Přináším zde jeden starší nicméně stále však platný návod na odhlučnení vaší škodovky.

Toto je instrukce AZNP pro servisi vydaná v roce 1985.
Postup k odstranění příčin nadměrné vnitřní hlučnosti vozů Š105/120/130/Garde/Rapid.
U vozů s nadměrnou vnitřní hlučností doporučujeme následující postup k odstranění příčin:

1. Kontrola upevnění agregátu do karoserie a odstranění případných predpětí; u vozů s kyvadlovou zadní nápravou povolit šrouby uchycující agregát ke karoserii (příčka motoru a převodovky) a šrouby pružných lůžek převodovky. Po nastartování a zařazení 1. převodového stupně 2 až 4x popojet s vozem dopředu a po samovolném zastavení (nesmí se brzdit) šrouby dotáhnout na předepsaný utahovací moment. U vozů s vlečenou zadní nápravou povolit spodní šrouby pružného lůžka převodovky a využít oválné ovtory v příčce zadní nápravy.

2. Kontrola uchycení tlumiče výfuku. Povolit horní matici M10 držáku tlumiče výfuku. V případě že závrtný šroub M 10 je v dotyku s otvorem držáku, je nutné držák demontovat a rozpilováním zvětšit otvory pro šrouby M 10 i M 7.

3. Kontrola prostoru Kolem předního víka převodovky. V prostoru kolem předního víka převodovky odstranit případné kolize (dotyky) mezi hadicemi topení, lanovody, trubkami chladící kapaliny, táhlem a kloubem řazení.

4. Kontrola uchycení alternátoru. alternátor musí být namontován v držáku a držák v bloku bez vůle, pevně dotáhnout.

5. Kontrola táhla brzd. Táhlo musí procházet středem otvoru v zákrytu vzduchového kanálu bez dotyku s průchodkou. Táhlo případně přitáhnout.

6. Prověřit utěsnění rohů u přepážek nad zadními kryty kol (v oblasti zadních bočních sloupků). Nedotěsněné místa dotěsnit chemiplastem dle obrázku vlevo.

7. Vnitřní kapsy závěsů motorové kapoty utěsnit chemiplastem po celém obvodu k povrchovému plechu. Viz pravý obrázek.

8. K odstranění vysoké hladiny vnitřního hluku na zadních sedadlech v oblasti otáček motoru 2500 +-300 min-1 vložit do příčky motoru přídavnou hmotu, 1.7kg u vozů s kyvadlovou zadní nápravou a 0.85 kg u vozů s vlečenou zadní nápravou. Hmotu připevnit co nejblíže ke středu příčky motoru. Tato úprava je sériově zavedena u modelu MII.

9. V případě vysoké hladiny hluku na předních sedadlech v oblasti otáček motoru 4000 +- 200 min-1 přilepit na zadní polovinu střechy odhlučňovací desku č.d. 441.9.7434.6 (bitumenová deska o rozměrech 950x650 mm s vrstvou plsti), která je od 10/84 montována sériově. Před nalepením nutno očistit střechu od zbytků polystyrenu a plastizolu. U vozů již vybavených odhlučňovací deskou zkontrolovat správnost jejího přilepení. Deska musí pevně držet v celé ploše střechy, nesmí být nikde odlepena.

10. Dotěsnění čističe vzduchu. Sejmout plastové víko čističe vzduchu a na těsnící hranu vlastního čističe navinout 2x textilní lepící pásku.

11. U vozů s kyvadlovou zadnínápravou nedoporučujeme zakrývání plata za zadnímy sedadly. Částečné snížení hluku nad zadními sedaldy je doprovázeno zvýšením hlučnosti na předních sedadlech.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (26):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.