ŠKODA techweb [homepage]
Světla
26. března 2010

Osvětlení vnitřních klik Octavia II

včetně verze FL


Osvětlení vnitřních klik Octavia II, včetně FL (2004-2008,2008+). Standartně má osvetlení kliček jen verze Laurint a Klement. Nakolik je to luxusní, přínosné, či kýčovité nechám jen na vás. Možnosti dodělání jsou v základu dvě, buď koupit celé nové kličky už se zabudovaným podsvícením, nebo koupit samotné originální led.

Zde na chvilku odbočím a varuji před pokusy s bežnými led z elektroobchodů, většinou to skončí tím, že to svítí divně, bodově, oslňuje. Je to sice řádově levnější ale výsledek odpovídá většinou vloženým nákladům. Prostě platí, že originál je jen jeden. á jen jedinou nevýhodu a to že mírně osvětluje i sloupky A.

Osvětlení je rozdílné pro levou a pravou stranu, shodné pro přední a zadní dveře.
Objednací kód levé osvětlení 3U0 919 173.
Objednací kód pravé osvětlení 3U0 919 174.

Osvětlení je již s konektorem, protikus je 8D0 972 623, piny do něj (s kabelem) 000 979 009.

Při nákupu již zvažte zda budete chtít osvětlení klik zadních dveří, pokud je vzadu jen mechanické stahování skel, tak je tahání kabelů poněkud komplikovanější.

Také je možné originál konektory nahradit vhodným konektorem se zámkem z sortimentu třeba GM, škodovka totiž konektory a piny prodává za hříšné ceny...

Návod popíšu pro dveře řidiče, obdobné je to pro ostatní dveře (jednodušší).

Vycvakneme ovládací panel směrem nahoru, odpojíme konektor.


Vyšroubujeme tři šrouby schované pod ovládacím panelem.


Pomocí malého plochého šroubováku vyckakneme postupně po obvodu krytku repro s ovladačem zrcátek, začneme pod kličkou.


Odpojíme konektor.


Vyšroubujeme šroubek označený šipkou. Na spodní straně dveří vyšroubujeme dva šroubky. Plochým šroubovákem(pozor na odření laku) začneme odspodu uvolňovat výplň dveří, drží již jen na plastových západkách. Jedná se o levou, pravou a spodní stranu výplně, když jsou uvolněné, vysuneme výplň nahoru z drážky u okna. Výplň lehce odehneme od dveří, odpojíme konektor ledky uzamykání, odjistíme a vyhákneme bowden otvírání dveří, vypojíme konektor osvětlení vedle mřížky reproduktoru(pokud nemáte jen odrazku).


Výplň otočíme a z vnitřní strany(stačí prsty) postupně po obvodu odehneme packy a přitom vysuneme kliku s plastem ven.


Ze spodní strany plastu kliky je již připraven výlisek a packy na přidržení osvětlení.
Provrtáme dvě tři dírky v prolisu, zbytek vypilujeme jehlovými pilníky. Vnítřní část můžeme vzít až k okraji, vnější, třeba pomocí lámacího nože seřízneme pod úhlem cca 45%. Stačí se kouknout na světýlko a je to jasné.


Již zabudované osvětlení.


Již zabudované osvětlení.


Výsledek v noci. Omluvte sníženou kvalitu snímku, stativ po ruce nebyl.

Zapojení provedeme na osvětlení spínače zrcátek(spouštěče skel). Problém je vzadu, když tam "nic" není, v tom případě je třeba dotáhnout nejbližší podsvětlení tj. mezi např. přepínačem světel a sloupkem B. Ve sloupku B doplnit piny do svorkovnice a protáhnout kablík od konektoru ve sloupku B do dveří.

Osvětlení je LED diodou, u té je nutno dodržet polarizaci, tj. pokud nesvítí, vyzkoušíme otočit póly.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (2):
 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.
Zásady ochrany osobních údajů