ŠKODA techweb [homepage]
Karosérie
23. července 2011

Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II

návod


Montáž kaslíků pod přední sedačky Octavia II

Podle různé výbavy, mají Octavie II obvykle jednu, nebo žádnou přihrádku pod přednímy sedadly. Pokud někdo využívá každou přístupnou přihrádku, může o dodělání zauvažovat. Montáž je možná i svépomocí, jedna schránka stojí u autorizovaného prodejce dílů škoda cca 360,- Kč.

Návod je shodný, i pro faceliftovanou verzi Octavia II(2008+).

Materiál k nákupu:

Jedna nebo dvě schránky pod sedadlo (1Z0881577E 47H -řidič, 1Z0881578E 47H –spolujezdec, oboje černá barva) pozor schránky mohou mít různou barvu čela(47H – Onyx, 4K1 – Ivory), proto doporučuji nechat si to od nich najít v ETKA(katalogu dílů podle kterého autorizovaní prodejci najdou správné díly).

Řidičova a spolujezdcova schránka nejsou záměnné.

Dále potřebujeme  2xplechovou „matku“ pro samořezy a 2xsamořezný šroub(počet je na jednu schránku, případně vynásobte dvěma). Čísla dílů: plechová matice –v ETCE bohužel není(co jsem našel nejblíže N 90088003- bez záruky), šroub do plechu(typ ST4,2x16) N90698606, ale je toto je běžně sehnatelné v každém bauhasu/baumaxu, případně to leckde v dílnách najdete.

Z nářadí je potřeba si sehnat především hvězdičku  M10, nejlépe v provedení na golu a ještě lépe s momentovým klíčem, jinak stačí běžné nářadí.

Postup demontáže sedaček

Vzhledem k tomu, že budeme operovat s připojením bočních airbagů, odpojíme akumulátor. Jinak riskujete, zvlášť pokud se vám podaří zapnout zapalování, že jednotka airbagů zjistí jejich absenci a chyba se zapíše a kontrolka airbagů už bude stále svítit až do vyresetování chyb jednotky.

Sedačku posuneme maximálně dopředu. Tím se nám odkryjí zadní šrouby držící sedačku. Šrouby na obou lyžinách vyšroubujeme.

 

Sedačku posuneme zcela dozadu. Tím se nám odkryjí přední šrouby. Oba přední šrouby vymontujeme. POZOR dáváme, aby se nám sedačka samovolně nesklopila dozadu, mohlo by dojít k poškození kabeláže. 

Opatrně nakloníme sedačku dozadu. Odhrneme koberec a dostaneme se k zapojení elektroinstalace od sedačky. Toto může být velmi různé od výbavy(airbagy, vyhřívání, osvětlení, el.sedačka). Opatrně rozpojíme všechny svorkovnice, všechny mají pojistku proti samovolnému rozpojení. Nakonec uvolníme fixovací objímku svazku proti vytržení – na obrázku po levé straně.

 

Sedačku je možno vyndat z vozidla. Opěrku sundáme pro jednodušší manipulaci. Doporučuji před přesunutím si připravit vhodnou čistou plochu, kde bude možno sedačku položit. Někdy je při následných pracích třeba zabrat, či sedačku otáčet(např. zapadlé šroubky) a nečistoty ze země se pak špatně ze sedaček čistí.

Demontáž starého krytu a montáž kaslíku

 Ze spodní strany sedačky, drží přední plastový kryt na dvou šroubech. Oba vyšroubujeme a pak bude třeba šikovnosti, nebo menšího násilí pro uvolnění krytu od druhého bočního krytu. Vzájemně je drží dva zobáčky.

 

Do připravených otvorů zasuneme „plechové“ matky.

Kaslík nasadíme na sedačku, dva zobáčky uchytíme do druhého krycího plastu sedačky a slícujeme. Zaslepovacími dírami v kaslíku zašroubujeme čtyři úchytové šrouby. Nakonec zasuneme záslepky do děr v kaslíku, jsou dodávané s kaslíkem.

 

Montáž sedačky je obrácená k demontáži. Šrouby uchycení sedačky se dotahují momentem 40nm.

Při připojování akumulátoru nesmí nikdo sedět ve vozidle. Po připojení akumulátoru je potřeba provést některé kroky, např. obnovení dojezdu elektrického stahování skel, či znovunastavení dorazů serva řízení, viz. návod k vozidlu.

Upozornění, možná mě nějaký čtenář doplní, ale předpokládám, že montáž kaslíků není možná u sedaček s elektrickým ovládáním, protože obvykle mají tyto sedačky pod sedákem právě elektromotory.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (1):
 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.
Zásady ochrany osobních údajů