ŠKODA techweb [homepage]
Spojka a převodovka
26. listopadu 1999

Spojka talířová

Š130


Spojka s talířovou pružinou, tak zní přesný název této spojky, v průběhu výroby se používaly dva její typy. Rozlišují se podle průměru, starší typ průměru 180mm se montoval do 9/84. Novejší typ o průměru 190mm se montoval od 9/84. Spojka je suchá třecí jednokotoučová, ovládaná kapalinovým převodem. Talířová pružina má několik hlavních výhod pro které bylo původní konstrukční uspořadáni změněno. Hlavní výhodou je jednoduchost a provozní funkčnost s velkou spolehlivostí. Záměnou pružícího systému také došlo k změnšení nutné ovládací síly na pedál a není už nutné seřízování pacek pružin. S původní spojkou s vinutými přužinami je spojka s talířovou pružinou plně záměnná.

Demontáž spojky
Než je možno začít s demontáží spojky je nutné vyndat motor z vozu, možný eventuální postup při uvolnění převodovky a jejím vysunutí nedoporučuju, je to náročnější a trvá to déle. Po vymontování motoru, je celá spojka mimo vypínacího ústrojí na motoru - setrvačníku. Před další demontáží přítlačného kotouče je nutné označit vzájemnou polohu tohoto kotouče a setrvačníku, to je nutné pro zachování vzájemného vyvážení. Dále je možno vyšroubovat všech šest šroubů držících přítlačný kotouč. Po jejich vyšroubování je možno vyndat hnaný koutouč - lamelu. To je také nejčastější důvod demontáže spojky, výměna staré a už nefunkční lamely. Obložení je možné buď koupit samostatně a nanýtovat na původní kotouč - nedoporučuji a nebo koupit celou novou lamelu, tato varianta je vzhledem k ceně lamely (cca 300 Kč) asi nejlepší. Opotřebení lamely je možno zjistit meřením posuvným měřítkem, nová lamela má tloušťku 8,8mm a výrobce povoluje maximální opotřebení na 6,9mm (průměr 190), u starší verze je to nový 8,8mm a maximální opotřebení 7,3mm (průměr 180). Pokud je spojka (lamela) měněna po 5ti a více letech je doporučeno také zkontrolovat vysouvací ložisko spojky a případně ho vyměnit, vzhledem k jeho nepřistupnosti a ceně se toto preventivní opatření jistě vyplatí.

Montáž spojky
Nandáme hnaný kotouč, poté nasadíme, dle označení, tlačný kotouč a lehce chytneme šrouby do závitů, dále je nutno ustředit speciálním přípravkem hnaný kotouč, tomuto přípravku se lidově říká "mrkev" a jedná se v podstatě jen o jednoduchý vystřeďovací trn, stejný jako ten který vychází z převodovky. Trn se nachá zasunut a šrouby se dotáhnou. Nakonec se motor namontuje zpět do vozu.

V případě potřeby je možno provést ještě seřízení vypínací tyčky pracovního válce spojky, tento postup je stejný pro obě dvě koncepce spojek a proto je popsán ve zvláštním článku.

Na obrázku je talířová spojka průměru 190, ve středu je jasně viditelné místo (čistý kov), kde zabírá vysouvací ložisko.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (4):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.