ŠKODA techweb [homepage]
Elektrika
19. října 2005

Levný imobilizer

s magnetickým ovládáním


Toto zařízení jsem jestě nikde neviděl,používám ho přes 3 roky. Jedná se o vylepšení klasického vypínače.Místo něj jsem použil magneticky spínač,tyristor a relé.
Magnetický spínač můžete mít přilepený např: pod výdechem ventilace,pod přístrojovou deskou,ale muže být kdekoli jinde dobře schovaný.
Princip je jednoduchý, po přivedeni napětí na anodu tyristoru se nic neděje, po sepnutí spínače( jen impulz), připojíme kladné napětí na řidicí mřížku, tím sepneme tyristor a ten sepne relé a to spojí obvod, který máme odpojený(benzínové čerpadlo, vstřikovací čerpadlo, cívka startéru...) můžeme nastartovat. Po odpojení napětí z anody tyristoru, relé odpadne a vozidlo je nepojízdné. Z toho vyplývá zapojení do vozidla. Napětí na tyristoru musí být až po sepnuti kličku zapalování a po vypnutí zapalováni být nesmí, jinak by relé neodpadlo.

Ukrytí magnetického spínače je každém z vás. Jsou dvě možnosti jak zařízení používat. Já po sepnuti spínací skříňky přejedu magnetem po místě, kde mám ukrytý magnetický spinac až pak nastartuji. Druhá možnost je mít magnet na jednom místě stále a odstranit ho jen když chcete vozidlo zabezpečit.

Součástky:
libovolný tyristor (spinací proud min 250mA)
odpor 510Ohmu
auto relé na světla k Felicii nebo i jiné(40A)+konektory
magneticky spínač(kontakt ve skleněné trubičce)

Toto zapojeni pro vsechny typy vozidel. Záleží na uživateli co chce spínat (s katalyzátorem: Benzínové čerpadlo,vstřikovací jednotka...)bez něj: v předešlých konstrukcích.
Je možné odpojit více věcí najednou. To je na každém z vás.

V případě dotazů a problému rád poradím.

Autor článku: SlavaS (Miroslav Slavata)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (202):
 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.
Zásady ochrany osobních údajů