![]() |
||||
|
17. července 2001Náporové chlazenípro Škoda 110R
Systém je osazen dvěma chladiči - zadní původní s větrákem z Octavie 1,6 a nerezovou
saharou - přední pochází ze Škody 120. Chladiče jsou zapojené v sérii (termostat
- přední chladič - zadní chladič - vodní pumpa) bez vyrovnávací nádržky,
kterou supluje zadní chladič. Spínač větráku je ruční (tzv. tahací termostat
:-) ) Měděné trubky jsou tažené vnitkem vozu. Původní topení
pod PZ sedadlem může zůstat zachováno (v pravém horním rohu obrázku
je patrná hadice přes tunel). Celek je velmi snadno demontovatelný a dá
se vyrobit bez potřeby speciálního nářadí. Pro celou stavbu stačí běžné
nářadí a nástroje s vyjímkou letlampy (ať už plynové nebo benzínové).
Nejdříve
je potřeba připravit ve voze průrazy pro trubky, první je v kufru, kde
je vytvořen otvor v ose nad pravou stěnou tunelu nad nohama spolujezdce
(v ploše kde je upevněn celek brzového válce), další otvor se nachází v
přepážce držící přední hranu zadních sedadel a to na pravé straně tunelu.
Další otvory na trubky jsou na levé straně tunelu v příčce před převodovkou,
v podlaze příručního zavazadlového prostoru mezi víkem autobaterie a převodovky.
Dva otvory jsou v příčce mezi příruč. zavazadl. prostorem a kapsou před
chladičem a dva kruhové otvory se nacházejí v blízkosti termostatu. Vše
je dobře patrné z fotografii. Nevrtejte průrazy hned přesně na míru, počkejte,
jak vyjdou trubky a otvory patřičně upravte - při broušení otvorů se osvědčila
stopková kuželová fréza a brusné válečky do vrtačky různých průměrů.
Dalším krokem bude "naporcování" a sletování trubek. Celková sestava je patrná
z následujícího schématu (v závorkách je uvedené celkové množství toho
kterého materiálu). Doporučuji trubku 28x1 v tvrdém provedení (dá se ale
občas sehnat i polotvrdá), lze však použít i trubky průměru 22mm a to i
v provedení měkkém, které je možné ohýbat v ruce. Trubky vedeme podle
pravé strany tunelu nad sebou, v otvoru do kufru přecházejí vedle sebe
(spodní vpravo, vrchí vlevo). Pod zadními sedadly se pomocí zkrácených
hadic dostaneme přes tunel vlevo a kratšími trubkami se dostaneme do zavazadl.
prostoru za zadními sedadly. Odtud vedou již jen hadice se spojkami až
k chladiči a termostatu. Trubky jsou s tvarovkami spojeny letováním K pájení
trubek potřebujete letlampu, čistící rouno, pájecí pastu (tavidlo) a pájku
(cín se stříbrem). Konec trubky začistíme od hran a otřepů, očistíme rounem
a tvarovku i trubku natřeme na plochách spoje tavidlem. Zasuneme trubku
do tvarovky, otřeme přebytečné tavidlo a zahříváme letlampou až se z pasty
začnou vylučovat kuličky cínu. Přiložíme konec pájky ke spoji a počkáme,
až se spoj po celé šířce zalije. Vypadá to složitě a chce to trochu cviku,
ale nejedná se o nic, co by nezvládl i naprostý amatér. Trubky jsou navrženy
tak, aby nebylo potřeba letovat ve voze, tzn. lze je jako sletované celky
z vozu vyjmout. (poznámka - "vlna" na spodní trubce je vytvořena proto,
aby byl zachován přístup k šroubu spony bezpečnostního pásu spolujezdce
bez demontáže trubky) V místech, kde je trubka připojena na hadici doporučuji
naletovat osazení pro hadici - naletováním kroužku 2-3 mm silného odříznutého
z tvarovky asi 5 mm od konce trubky a zabroušeného do hladkého přechodu.
Zabrání se tak sklouzávání hadice vlivem tlaku v potrubí. Pro upevnění
trubek do vozu použijeme celkem tři třmeny (dva na pravé straně tunelu)
a jeden vlevo pod zadním sedadlem. Dále již nezbývá než nasponovat hadice
pod sedadlem a u motoru. Trubky obložíme vhodnou izolací (jako ochrana
před popálením) - doporučuji MIRELON PRO 28x6 (potřeba je něco přes dva
metry).
Dalším krokem je vyřezání otvoru v předním čele a kapotě, upevnění předního chladiče
a stavba chladičové stěny. Já zvolil chladičovou stěnu
z hliníkového plechu tl 2mm, upevněnou 12 šrouby přes gumové těsnění k
držákům (L-profil) nanýtovaným a přitmeleným k podběhům. Lze však samozřejmě
chladičovou stěnu vevařit, problémem však bude případná demontáž trubek,
která počítá s možností vyjmutí chladičové stěny. Chladičovou stěnu na
horní hraně vhodně vytvarujeme tak, aby dosedala ke kapotě a opatříme vhodným
těsněním (těsnění kufru Š120). Před chladičem je umístěn "usměrňovač
vzduchu", který plní funkci držáku mřížky a zamezuje vzduchu k proudění
mimo plochu chladiče. Celý usměrňovač je vyroben z hliníkového plechu a
uchycen čtyřmi šrouby k přednímu čelu. Po připojení chladiče k trubkám
lze celý systém "napustit" vodou a odvzdušnit. V mém voze ještě přibyla
nutnost otočit hrdlo nádrže do kufru - to je vyřešeno
zkráceným hrdlem Š120 a otvorem v chladičové stěně.
Celek pak v kufru vypadá takto, detail připojení
hadic k termostatu a zadnímu chladiči je zde.
Vše co jsem zde popsal vydá na asi 60 hodin práce a zhruba 3000 Kč (chladič
z vrakáče, trubky, nové hadice, spony, šrouby a půl tabule hliníkového
plechu, tavidlo a pájka). Prakticky veškerý materiál jsem zakoupil v prodejně
FERONA v Praze - Holešovicích s vyjímkou spon a hadic.
Zvláštní poděkování patří Schavelovi, z jehož výtvoru moje řešení čerpá asi nejvíce
a vůbec všem, kdo se na tomto řešení podíleli třeba názorem či radou.
Autor článku: Travex (Radim Trávníček)
|
|
|||||||||||
|
© 1999-2025, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o. Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše. |
||||||||||||
|
||