ŠKODA techweb [homepage]
Ostatní
15. června 2001

Pomocník na cestách

aneb Pořiďte si “síbíčko“!


Spoustu lidí určitě nemile překvapí např. při cestě na dovolenou, z práce (do práce ) a při jakémkoliv cestování, zvláště do míst, která neznáme jakékoliv objížďky, uzavírky nebo dokonce policejní kontrola. Takovým nemilým překvapením můžete alespoň z části předejít pokud máte ve svém voze radiostanici CB ( Citizen Band – občanské pásmo ), jinak řečeno prostě vysílačku.
Tyto staničky jsou dostupné široké veřejnosti, není třeba žádných povolení a skládání např. radioamatérských zkoušek. Ovládání a provoz CB radiostanic je jednoduché zvládnout, nejjednodušší staničky mají 2 tlačítka CH+  a  CH-  (pro přepínání mezi kanály) v současnosti je jich povoleno 80, dále ovladač hlasitosti,který louží zároveň jako vypínač a nakonec ovladač potlačení šumu SQUELCH.  Složitější (a dražší ) stanice mají mnoho dalších funkcí jako paměti, autosquelch, nastavení citlivosti antény, ovladače přepínání mezi kanály umístěné na mikrofonu,LCD displej, který kromě kanálu (u obyčejnějších radiostanic je zobrazeno pouze číslo kanálu a to  LED diodami) zobrazuje i jeho frekvenci, funkce které jsou v provozu  atd. Složitější staničky jsou do auta v podstatě zbytečné, protože majitel nevyužije celý jejich potenciál. K vysílačce je přes koaxiální kabel připojena anténa .
Délky nejčastěji používaných antén jsou kolem 80-120 cm. Upevnění antény na vozidlo lze řešit více způsoby:

1. Provrtání střechy vozu ( koaxiál je veden mezi střechou a čalouněním
                       interiéru )
2. Pomocí magnetické patky antény ( odpadá provrtávání střechy, výhodou je možnost okamžitého sejmutí antény ) v současnosti se používají jakoby pružné magnety,což je vlastně guma na níž je nanesena magnetická vrstva, průměr magnetu je tak asi 150-200 mm a díky jeho velikosti a tomu že je pružný  nehrozí jeho odloupnutí ani pří agresivní jízdě.
3. Upevnění pomocí klipsu třeba na boční okno

Umístění antény je však nejvhodnější dle bodu 1 a 2 , nejideálnější je poloha antény je ve středu střechy a to proto, že střecha tvoří ideální protiváhu k anténě              ( vysílané vlny se odrážejí od povrchu střechy stejným směrem a rovnoměrněji, než kdyby anténa byla v přední nebo zadní části střechy ).
Vzdálenost na kterou lze vysílat závisí na prostředí – z kopce se dovoláme dál než,když jedeme lesem nebo údolím.Dosah radiostanice lze zvýšit montáží zesilovače,        ( max. povolený výkon je 4W , zesilovače jsou až 100W i více ) to ale není povoleno Českým radiotelekomunikační ústavem.

 

Jak daleko se dovoláme s různými anténami
 
ručka vozidlová stabilní
ručka 6 km 10 km 20 km
vozidlová 10 km 20 km 30 km
stabilní 20 km 30 km 50 km

Jsou i takové případy, kdy řidič v Benátkách ( v těch v Itálii ), resp. ve Španělsku mluvil s člověkem v ČR – příčinou právě takovýchto jevů jsou odrazy radiových vln od vrstev v atmosféře.
Použitá anténa by měla být určená pro CB stanice ( neměla by se používat anténa   k rádiu nebo k hands free, i když jsem se setkal i s takovýmto případem )
Připojení k elektr. soustavě vozu se nejvíce používá takové, kdy mínus pól přijde ukostřit a plus pól přijde k pojistce č.2 ( raději se poraďte s autoelektrikéřem,protože si nejsem 100% jistý). Je tady také ta možnost, použít elektrickou zásuvku v interiéru vozidla,nebo zásuvku pro zapalovač.
Pokud se tedy rozhodnete pro pořízení CB radiostanice do auta jako pomocníka při cestách bude pro vás nejdůležitější 10.kanál. Tento kanál je v ČR určen dalo by se říci pro pozemní dopravu    ( využívají ho řidiči kamionů a různí autodopravci na Slovensku by tomu tak mělo být s největší pravděpodobností taky tak). Dále je možné se na 10.kanále setkat s operátory neboli infy,kteří poskytují právě informace o různých uzavírkách, policejních kontrolách apod.( já sám jsem měl tu možnost slyšet upozornění pro ,,mobiláky“ , aby nebrali stopaře, protože ten den utekl ,,nějaký“ vězeň, a večer ve zprávách se z toho vyklubal Kájínek ). Právě taková infa poskytují i některé motoresty při dálnicích, i když tomu není  v takové míře jako  v západní Evropě.

Podle mého názoru  pořízení si CB radiostanice určitě neproděláte, na CB pásmu je možné se dále setkat s různými kroužky, burzami (většinou se však jedná o elektrotechnické ).

Radiostanice je možné si zakoupit ve specializovaných prodejnách pořizovací cena není nikterak vysoká starší vysílačku i s anténou seženete od 1000 Kč . Dále bych doporučil pořídit si nějakou publikaci o CB radiostanicích, kde jsou základy provozu na pásmě, různá psaná i nepsaná pravidla apod.

Zesilovač - ,, topení“

Autor článku: Jirka (Jirka aaa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (17):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.