ŠKODA techweb [homepage]
Karosérie
22. října 1999

Bílé budíky

návod jak vytvořit bílé fólie na budíky na přístrojové desce


Část toho co jsem viděl na letošním mělníku, mě samozřejmně inspirovala. Mimo jiné bylo na mělnickém srazu k vidění několik vozidel s upravenými přístroji s inverzním podkladem. Viděl jsem tuto úpravu jenom na Erkách a tak jsem byl zvědav, zda je toto možné udělat také na přístrojích Š120, které jsou menší. Budíky jsem vytvořil v programu word a tisknul na tiskárně deskjet 860dpi. Trefit přesně stupnice je jeden z největších problémů celé akce, nebo jsem si to alespoň z počátku myslel. Zvláště stupnice teploměru, která je nelineární je těžko trefitelná. Stupnice budíků jsem prodloužil, zvlástě otáčkoměr a rychloměr. V konečné podobě jsem poté vytiskl stupnice na bílou speciální fólii (pěkně drahou), všechny budíky se vešly na jednu A4.

Demontáž přístrojové desky byla bezproblémová, demontáž samotných budíků z desky také. Problémy začaly s demontáží přístrojů, kdy je potřeba jemně ohnout ozdobný okraj a dále odstranit víčko se sklem. Další problém nastal s ručičkou pro rychloměr, které se nechtělo dolů ani při použití násilí, které poškodilo pružinku a rychloměr poté ukazoval tak o 15-40 km méně. Takže opatrně se sundaváním ručiček přístrojů. Také je nutné si někde na okraji ciferníku označit ručičku v krajní poloze, aby jste ji poté mohli dát zpět zase na její místo a do správné polohy. Ručičky přístrojů se poté sprayem nastříkají na nějakou kontrastní barvu např. černou, nebo červenou. POZOR je nutné si pamatovat, která ručička je z kterého přístroje, např brzděný palivoměr se s ručičkou z teploměru nevrací zpět na nulu (ručičky jsou rozměrově schodné, ale to malé protizávaží na nich je trochu jiné). Z budíků se odšroubují "ciferníky", držící na dvou šroubech. Pokud už je máte venku tak je stačí očistit a samolepku zarovnat přesně na okraje. Poté jsem strhl fixační část samolepky a bez problémů ji nalepil na všechny budíky. Kupodivu se ani netvořily žáné bubliny. Nandání ručiček je bezproblémové, horší už to je s opětovným zalisováním přístrojů, tak aniž by se poškodil lak na přední (viditelné) obroučce. Já jsem to zkoušel přes kus jemné látky, několikrát přeložené a vcelku jsem obroučky neodřel.Při nandavání do vozu doporučuji vše odzkoušet, aby jste pak nemuseli všechno vymontovávát znova. Konečný vzhled je vcelku dost dobrý (někomu se líbí, někomu ne), čitelnost je dobrá viditelnost v noci také. Ale vzhledem k problémům bych se do toho podruhé nepouštěl, v tomto okamžiku totiž ještě stále nemám nový tachometr.

Pokud byste měli zájem následovat tento návod, zde máte ke stažení dokumenty we Wordu, ve kterých jsou tyto budíky nakresleny. Zatím mám verze inverzní (bílý podklad a černá písmena) a žluto černou.

Bílý podklad + černá písmena (193kB)

Žlutý podklad + černá písmena (253kB)

Samozřejmně že nejsem jediný koho toto napadlo a tak vám zde mohu ukázat i druhou verzi pro vozy Škoda 120-Rapid s kulatými přistroji od kolegy Zazaa

Pokud byste měli zájem následovat tento návod, zde máte ke stažení druhou verzi ve formátu Corel Draw, ve kterém jsou tyto budíky nakresleny.

Corel Draw šablona (104kB)

A nakonec poslední příspěvek od našeho čtenáře Roberta Migala, v přilženém souboru najdete nascanované přístroje palivoměru a teploměru ve formátu jpg a cdr.

Teploměr a palivoměr šablona (150kB)

Další příspěvek přišel od Viktora Sosenky a to bílé podklady pro Felicii, při troše práce jistě půjdou změnit i na barvu dle vašeho přání.

Teploměr a palivoměr šablona (241kB)

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (101):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.