ŠKODA techweb [homepage]
Karosérie
22. října 1999

Vnější madla dvěří

popis výměny starých na vozech M, za typ z Favorita93


Zde je drobný návod jak levně vylepšit trochu vzhled Vašeho vozu Škoda 105 až Rapid, pouze však novější typ M.

Celý trik spočívá v užití vnějšího plastového madla dveří z Favoritu model 93 a výše. Starší typ favoritu měl madla schodná s typem používaným na vozech řady 742. Novější typ madla je konstrukčně stejný, ale vnější design je jinačí, jak ukazuje spodní obrázek. Tyto  madla je možné použít na všechny typy automobilů Škoda řady 105-Rapid, které mají vnější madla plastová. Na starší typ škodovek tzv. "užovky" bez vnějších krytů madel nelze tyto novější (ani starší) kryty nandat. Samozřejmně, že lze tyto novější krytky nainstalovat také na Favority starší výroby, tj do roku výroby 93. Na starší vozy Škoda 105,120 je možné tyto plastová madla namontovat po výměně vnějších dveřních klik, (cena na vrakovištích se pohybuje cca 200 Kč sa 4ks), zde je ovšem nutné rozebrání dveří a poměrně pracná výměna kliky.
Popis obrázků: na horním obrázku je dveřní madlo zevnitř, je zde vydět spodní zahnutý okraj, dále tři zasouvací prvky a v rohu zvětšený klínek, který klice brání po nasazení ve vypadnutí. Na spodním obrázku jsou šipkami naznačeny pohyby nutné k sundání kliky.

Sundání starého madla: Postup, dle obrázku tj. nejdříve v levou část kliky odehneme od vozu, tím se vyndá klínek zvýrazněný na horním obrázku, pak se posune celá klika doprava, tím se vyndají tři packy ze zářezů v úchytu, dále se horní část kliky odklopí, aby tři packy byly zcela mimo kovovou část kliky, a dále se klika posune dolů aby vypadla z dolního lemu.
Postup nandání madla je opačný, nejdříve nasadíme za spodní okraj, přiklopíme a dále se návod liší, je nutné madlo tlačit dovnitř vozu a současně vyvíjet tlak na kliku směrem doleva.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (7):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.