ŠKODA techweb [homepage]
Světla
22. října 1999

Třetí brzdové světlo

pro vozy Škoda 105-RapidU Felicii a Octavií není problém zde se dá sehnat originální továrně montované a hlavně schválené třetí brzdové světlo a proto se dále budu zabývat problémem tohoto světla u starších vozů.

Aneb střední brzdové světlo. Pro začátek bych upřesnil, že na škodovky není možné podle zákona montovat pár přídavných brzdových světel za sklo (102/95). Je možné namontovat pouze jedno střední brzdové světlo. Toto světlo však musí být schválené pro daný typ vozidla výrobcem, pokud vím tak na starší vozy Škoda (Favorit a starší) není homologována a schválena žádné střední brzdové světlo.

Obecně pro ostatní vozidla platí totéž: (102/95) na osobní vozidla (kategorie M1) je možno namontovat střední brzdové světlo, pouze na vozidla kategorie M2 a M3 je možno namontovat doplňkový pár brzdových světel symetricky umístěných v horní třetině zadní části vozidla. Kategorie vozidel M2 a M3 jsou vozidla nad devět cestujících, takže minubusy a autobusy.

Takto vypadá právní stránka, praxe ja však zcela jiná, každý si tam dá co ho napadne, s tím samozřejmně nemohu souhlasit, při pravidelné technické kontrole by toto mělo být považováno za vážný nedostatek. Špatné světlo, nevhodně upevněné, nebo umíštěné může mít při dopravní nehodě vážné důsledky, například střední brzdové světlo které vidíte na obrazku vedle tohoto sloupce je přilepeno k hornímu okraji skla, avšak kvůli možnosti výměny žárovky je celé světlo vysouvací.Při čelním nárazu by pravděpodobně toto světlo vytrhlo kabel a letělo jako projektil dopředu, zaleží jen na tom o čí hlavu by se zastavilo, zde trochu odbočím, ale podobně se chová například lékárnička umístěna pod zadním oknem.

Schválené umístění:
Jsou jen dvě možnosti, buď u horního, nebo u spodního okraje zadního okna,samozřejmně že na středu vozidla.
 

Přidělání světla není těžké, většinou jsou vybaveny samolepícím pruhem, nebo se dodávají se samořeznými šrouby.UPOZORNĚNÍ: u vozů kupé (Rapid, Garde, Erko) pozor na výběra umíštení světla při větším světle a horním umístění může vadit vyšším cestujícím na zadních sedadlech. Elektroinstalace (pro Š120) je jednoduchá, kabely veďte po okraji skla, poté je protáhněte do úložného prostoru, kabel je nutné dotáhnout pod pravou zadní sedačku, kde je veden svazek kabelů k motoru, z tohoto svazku se vyndá kabel k brzdovým světlům a napíchne se spojkou, které obrázek tu někde je, tato spojka se dá sehnat za pár korun v autopotřebách. Kabel, který se napichuje je červený POZOR může jich tam být více. Zemnění se dá připojit kamkoliv na karoserii, např pod nějaký šroub do karoserie.

Provedení světel: dají se sehnat se žárovkou (21W), nebo s lištou diod.Co je lepší ? Rozhodně bych volil spíše ty diody, maji delší životnost i lépe vypadají. Problémem je oprava, občas vídávám ty diodová světla, a  některé typy jsou nerozebiratelné, vysocesvítivé diody do nich se také špatně schánějí a pokud přestane svítit jedna tak vetšinou nesvítí ani jedna (nebo část světla). Ovšem problémů nejste ušetřeni ani u žárovkového typu, ta je sice dobře výměnná, ale ne vždy je v těchto světlech použita normalní auto žárovka, pak je nutno trochu kutilství při opravě (zrovna já jsem měl stěstí na takovouto podivnost).

Dají se také sehnat plasty s třetím brzdovým světlem, např. křídlo, nebo horní lišta viz karoserie - plasty. Záleží jen na výrobci plastů a typu vozidla.

Ceny těchto světel se pohybují obvykle od 300 do 500 kč.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (11):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.