ŠKODA techweb [homepage]
Světla
22. října 1999

Zadní mlhovka

pro vozy Škoda 105 - Rapid


Nejdříve něco ze zákonů: od 1.10.1997 musí mít každé motorové vozidlo (M1) minimálně jedno zadní světlo do mlhy - tak praví zákon 102/95. Pokud máte tedy jednu mlhovku musíte ji mít namontovánu na levé straně vozidla (na té co je řidič), maximální počet mlhových světel je 2, ty potom musí být umístěny vzhledem k ose vozidla. V zákoně je také uvedeno pár rozměrů pro instalaci:

-Minimální výška od vozovky je 250 mm.
-Maximální výška od vozovky je  1000 mm.
-Vzdálenost od brzdového světla min. 100 mm.
-X značí souměrnost umístění mlhových světel vzhledem k středu vozidla.

Vyhláška 99 řiká, že přední a zadní světla do mlhy smí řidič užít jen za lhy, sněžení nebo hustého deště (výklad policistů: značně snížená viditelnost -50metrů). Zadní i přední mlhovky za dobré viditelnosti především v noci oslňují, takže se nedivte, až na vás budou protijedoucí řidiči blikat dálkovými a mimo jiné za neoprávněné použití mlhovek dávají poldové pokutu tak kolem 200 kč.
Dalším bodem je, že zadní mlhová světla musí být zabezpečena tak, aby šla zapnout pouze s tlumenými, dálkovými, nebo předními mlhovkami. Dále uvedené schéma zapojení toto respektuje.

A teď trochu praxe:
 Zde je elektrické zapojení zadního mlhového světla, schálené škoda aas.

Varianta A je pro vozidla Š105S, 105L, 120, 120L, 120LS a varianta B je pro vozy Š105GL a 120GLS.
1. Spínač světlometů do mlhy
2. Kontrolní svítílna (oranžová)
3. Koncové světlo do mlhy
5. Spínací relé
10. K pojistce 5 nebo 6
11. K pojistce 1
Minimální průřež vodiče C je 0,75mm2. Pokud chcete zapojit dvě mlhová světla tak druhé zapojte paralelně k prvnímu.Vozidla vyrobená od roku 1985 včetně musela být vybavena alespoň jedním mlhovým světlem (zadním).To znamená, že všechny vozidla typu M jsou již z výroby opatřena mlhovkou na levé straně vozidla, pouze modely GLS a RAPID mají standartně montované dvě mlhovky. Škodovky typu M mají v zadním čele předvrtané otvory pro přidělání mlhových světlometů, neumysťujte je jinam ! Starší škodovky typu L (do roku 84) tyto otvory nemají, stačí je vyměřit, dle tabulky s předepsanými rozměry uvedené o něco výše a vyvrtat. Elektrické zapojení je výše, kabel je nejlepší táhnout cestou, kde jsou taženy ostatní kabely do motorového prostoru- u motoru u pravého nosníku, pod sedačkou do kabiny a pod kobercem u středového nosníku dopředu. Mlhové světlo musí mít v zorném poli řidiče (na přistrojovce) kontrolní svítilnu oranžové barvy- novější přistrojovky už ji mají jen bývá nezapojena. U vozidel typu M jsou zadní mlhovky již zapojeny s vyjímkou modelu 105S, přístrojová deska je vybavena oranžovou kontrolkou pro toto světlo, vypínač těchto světel je zamontován u klasické palubní desky vlevo od vypínače světel a u GLSkové palubní desky v společném otočném přepínači předních i zadních mlhových světel.

U nás jsou nejčastěji k dostání mlhovky PAL (naše), nebo WESEM (polské) a stojí do 100 Kč, používají se do nich žárovky 12V 21W stejné jako do směrových světel, nebo brzdových světel. Sada jako je vlevo na obrázku stojí kolem 150-200 Kč.

Poznámka: Mlhová světla nejsou vhodná k použití jako třetí brzdové světlo !!!!!! Pár lidí se ptalo proč ?  Mlhové světlo je homologované jako mlhové a brzdové jako brzdové tudíž jsou nezáměné a vzhledem k rozdílné vyzařovací charakteristice se ani nikdy zaměňovat nesmějí. (Turek)

Poznámka 2: Pokud máte instalováno závěsné zařízení, musí být kabel vyveden i na něj (vývod č.2).U typů Š Favorit až Octavia jsou zadní mlhová světla součástí zadní skupinové svítilny a vše je již plně instalováno. Jedinou podomácku opravitlenou závadou je zde výměna nefunkční žárovky. Blíže budou tato světla popsána v samostatných blocích o zadních skupinových svítilnách.
 

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (12):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.