ŠKODA techweb [homepage]
Elektrika
14. ledna 2000

Elektrické stahování oken 2

pro starší vozidla


Když jsem minulý rok přemýšlel jak vylepšit své vozidlo, přemýšlel jsem především o zlepšení pohodlí. Jednou z možností, která mě napadla bylo vylepšení o elektrické stahování okének. Protože nejradši při úpravách chodím "vyzkoušenou" cestou začal jsem si zjišťovat, zda se někdy nějaké elektrické stahování okének pro vozy Š105-136 nedělalo třeba na vývoz nebo do speciálních verzí. Bohužel zjistění ze všech stran byla záporná, nikde nikdo nevěděl o žádném originálním řešení. Poté jsem přišel na myšlenku stavby, nebo úpravy mechanismu z jiného vozidla, ale možné potíže mne odradili. Také jsem začal přemýšlet nad možností použití elektrického stahování okének použitého ve vozidlech Felicia, a když jsem kontaktoval ochotného prodejce, tak ten mi sdělil, že existuje to samé jako má Felicia i v univerzální verzi. Takže jsem se jal toto zařízení koupit a vyzkoušet. První co mě překvapilo, bylo to že to vyrábí česká firma a to Jablotron. Našince od koupě těchto mechanismů odradí nejspíše cena, v jednodušší verzi "bez dorazů" se pohybuje okolo 4.000 Kč, ve verzi s jednotkou pro dorazy ještě cca o 1.000 Kč více. Vzhledem k tomu že jsem samozřejmně šetřílek pořídil jsem levnější verzi bez dorazů. Dodaná sada obsahuje dva motory s převodovkami a převodem "na kličku", dále několik redukcí pro různé zapuštění kličky, poté asi 10 typů pro jednotlivá ozubení na různých typech vozidel. Velkým plusem je prodej i jednotlivých dílů, kdy lze dokoupit např. již zmíněné proudové jednotky, nebo náhradní spínač.

Na obrázku je dodávaný komplet. Jak je patrné z obrázku dodávaných redukcí je skutečně dostatek.

Zbytek sady tvoří montážní materiál a elektroinstalace sestávající z kabelů a podsvícených spínačů. V dražší verzi je pak v této sadě ještě dvojice proudových snímačů pro zjišťování dorazů. Instalace motorů, volba redukcí a tažení elektroinstalace je jednoduše popsáno v českém návodu. Nejdříve jsem začal s instalací motorů do dveří, po odkrytování dveří jsem vyzkoušel umístění motorů a poté je bez problémů přidělal pomocí přiložených přípravků a spojovacího materiálu, samozřejmně, že byla potřeba vrtačka.

Přidělání motoru do dveří Š Rapid, použito dodávaného spojovacího materiálu.

Volba výškové redukce je jednoduchá pasuje tam jenom nejnižší, taktéž volba redukce na zuby byla jednoduchá po postupném vyzkoušení všech, pasovala bez vůlí pouze jedna. Dalším krokem v instalaci bylo natažení kabelů, problém nastal při protahování do dvěří, kdy původní průchodky (již mnou dodělávané, originál tam není nic), dělané pro centrální zamykání a reproduktory již nestačily a bylo potřeba převrtat otvory na větší. Bohužel kabeláž byla krátká, nebo možná dveře dlouhé, takže bylo nutno konce mírně prodloužit (jedná se o dva kabely). Dále jsem postupoval umístěním spínačů, toje limitováno použitou kabeláží do středu vozidla, ale po mírném předělání by bylo možno přemístit spínače například do dveří apod. Poté jsem zapojil kabeláž ke spínačům a k zapalování a zemi. Pro umístění spínačů jsem vybral u mne nevyužitý prostor popelníku, kam se mimo nich přesunul také batest. V následující době jsem pečlivě vše vyzkoušel, plně to fungovalo na první pokus. Před zakrytováním dveří jsem ještě do "tapecírunku" přidělal krytky, které jsou součástí sady a vše bylo hotovo.

Krytky nepůsobí v interiéru nijak rušivě.

Samotná instalace netrvala déle jak tři hodiny. Pro upřesnění dodám, že není možné původní kličky ponechat už proto že není kam je dát a navíc by mechanické ovládání poškodilo převody síly od motorku ke stahování. Jestli výsledný efekt za to stojí musíte posoudit sami. Montáž jsem prováděl do Š120 a Š Rapid, ale podle mne by bylo možné toto zařízení zamontovat do všech existujících typů vozidel Škoda.

Hodnocení
+ funkčnost, pohodlí
+ kompletnost sady (nic dalšího již není třeba)
+ snadná montáž pro průměrně zručného motoristu
+ prodej i jednotlivých dílů
- cena
- u levnější verze absence "dorazů"

Pokud se chcete kouknout na nabídku elektrického stahování oken zde je adresa Jablotronu.
 Dodatek k článku, funkce levnější verze pro mne nebyly dostačující a tak jsem se jal vyvíjet elektronickou jednotku řízení stahování okýnek. V současné době je tato jednotka hotova a plně funguje v mém voze, je řízena mikropočítačem (Atmel) a mimo základních funkcí má doimplementovány dorazy (spínače), časovou kontrolu běhu motorů, na tlačítku je k dispozici více funkcí, např. při krátkém stlačení jede na doraz, při delším držení jede dokud držíte tlačítko, dále spolupracuje s alarmem, při zamknutí vozidla automaticky zavře okénka, v letních měsících pak má i volbu otevřeného větrání (automaticky vyřazuje pohybové čidlo) dále umí při krátkém opustění vozidla (do 5 min) opět automaticky otevřít okénka do původní pozice atd. Navíc umožňuje ovládání z více tlačítek - jedny ve dveřích a druhé uprostřed. Umožňuje z jednoho tlačítka ovládat obě okénka. Umožňuje aktivovat pamět polohy okénka, kdy se po nějaké operaci vrací do půdodní polohy. Jednotka je vybavena inteligentním řízením spotřeby, tzn. že v klidovém stavu při zaparkovaném vozidle neodebírá žádný proud. Toto vše jsem dostal do zařízení, které se cenou (s vývojem) podobá ceně jednoduchých proudových spínačů dodávaných k původní sadě za další tisíc korun.
Poznámka pro některé funkce jednotky je třeba specielně upravený alarm (komunikuje s jednotkou okének po sériovém spojení). Jednotka ani její schéma není na prodej.


Obrázek mnou vyvinuté jednotky ovládání elektrického stahování okének - v testovací verzi.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (31):
 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.
Zásady ochrany osobních údajů