ŠKODA techweb [homepage]
Světla
6. prosince 1999

Dálkové VS Mlhovky

aneb, podle čeho poznat přídavná světla


Dálkové vs. Mlhovky ?
Kdo si pod tím dokáže něco představit ? Já vlastně ani nevím proč mě tento název  napadl prostě mi to připadlo příhodné pro porovnání dvou druhů světel kterými, pokud je nemáte v základní výbavě, můžete dovybavit svůj vůz.

Pro porovnání jsem zvolil dva světlomety fy Wesem, které jsou dokonce ve stejném pouzdru, tyto světlomety patří do nejnižší a také nejméně kvalitní cenové kategorie. Oba používají stejné žárovky H3 55W. Tvarem parabol se neliší a myslím, že se neliší ani povlakem parabol. V konečném důsledku se tedy liší pouze sklem.

Sklo jednotlivých světlometů je od sebe dobře rozeznatelné, světlomet na obrázku vlevo je dálkový, má čiré sklo a jednotlivé svislé linky na skle se směrem do krajů rozšiřují více. Světlomet na obrázku vpravo, je mlhový, má jakoby mléčné sklo a svislé linky na skle jsou rovnoměrně po celém skle. Z tohoto porovnání jasně vyplývá že není možná záměna světlometů dálkových a mlhových i když dáte mlhové světlo nahoru na nárazník a zapojíte jako dálkové, pořád bude svítít jako mlhovka (tento stav je bohužel často vidět na našich silnicích).

Tato "optika" má veký vliv na směrování paprsku světla, jak znázorňuje další obrázek:

Modrá barva zde znázorňuje kužele dálkových světlometů, které jsou úzce směrové a svítí do velké dálky, žluté kužele znázorňují prostor který osvítí mlhové světlomety, které rozptylují světlo na menší vzdálenost. Je nutno poznamenat že obrázek je pouze ilustrační, samozřejmně že poměr velikosti auta a vzdálenosti svícení je daleko větší.

Myslím, že toto by mohlo pro základní orientaci uživatelů vozidel stačit.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (1):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.