ŠKODA techweb [homepage]
Světla
29. října 1999

Vnitřní osvětlení

vozidel Škoda 105-Rapid


Vnitřní osvětlení kabiny, bylo montováno od počátku výroby vozů Š105. Sestává se ze dvou svítílen umístěných nade předními dvěřmi do rámu karoserie. Do roku 87 byly montovány lampičky dvě, od tohoto roku pouze jedna na straně řidiče, ta u spolujezdce byla nahrazena držadlem.  Světlo je možno zapnout přímo vypínačem na svítilně, nebo pomocí dvěřních spínačů. Svítilna je osazena sulfitovou žárovkou o příkonu 5W.
Při demontáži svítilny je nejdříve nutné  šroubovákem vypáčit část označenou šipkou, strana naproti vypínači, a poté je možno svítilnu vyjmout. Při montáži se nejdříve zasune strana u vypínače a poté zacvakne strana protější, kde je aretační plech, pozor tento plech je zárověň ukostřující a je nutno proto zajistit jeho dotek s karoserií. Výměna žárovky je možná při vyjmutí celku z karoserie. Na zadní straně svítilny jsou tři konektory, na konektor vlevo je připojen červený kabel - napájení, na prostřední konektor patří zelený kabel - od dvěřních spínačů, na konektorech jsou barevné značky takže není možno kabely zaměnit. Vnitřní osvětlení je připojeno přes pojistku 1 a tudíž stále pod napájením, zde může tedy kdykoliv dojít ke zkratu, zvláště je potřeba dávat pozor při montáži na izolaci napájení aby se nedotklo karoserie.

Nejčastější závadou je "urezavění" některého z konektorů, chvíli jsem se pokoušel o opravu napájením kabelu a přenýtováním, ale oprava dlouho nevydržela (pájet není na co). Nakonec jsem musel přistoupit na náhradu novým kusem, což doporučuji i ostatním, konec konců náhradní lampička není tak drahá (80 Kč).
Na tomto obrázku je vidět typicky upadlý prostřední konektor.
V současné době lze sehnat jako náhradní díl pouze novější typ lampiček, který má trochu jiné designové provedení, kdy vnější stranu obíhá elegantní šedý rámeček. Původní svítilna měla celou přední stěnu z průsvitného plastu.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (6):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.