ŠKODA techweb [homepage]
Elektrika
10. ledna 2002

Automatické rozsvěcování světel u vozů Felicia

návod na stavbu


V časopise Praktická elektronika č. 9/2001 jsem objevil návod na výrobu zařízení pro automatické zapínání a vypínání světel u vozu Škoda Felicia. Vzhledem k tomu, že tento vůz vlastním, tak jsem si toto zařízení vyrobil a s velkou spokojeností jej používám. Ke schématu uvedeném v PE přidávám i návrh plošného spoje a jeho osazení, které jsem použil. Výroba celého zařízení je velmi jednoduchá a náklady činí asi 150,- Kč.

 

Zařízení se zapojí pomocí rychlospojek do obvodů v pojistkové skříňce dle nákresu. Svorka TS se propojí s kabelem vedoucím od snímače tlaku oleje v motorovém prostoru vozu. Dále je potřeba umístit do vozu přepínač pro letní a zimní provoz.

Popis funkce:

Po nastartování motoru se po krátké chvíli zhasne kontrolka mazání a pomocí spínacího tranzistoru dojde k aktivaci spínacího relé, které po sepnutí přivede napětí na relé hlavních světlometů vozidla. Po vypnutí motoru se světla automaticky vypnou. Manuální ovládání osvětlení vozu je možno i nadále používat bez omezení.

Seznam součástek:

T1

BD139 (KC509)

D

1N4001

R1

2k2

C1

100n

Re

Relé do poj. skříňky

Spínač, rychlospojky, plošný spoj

2x svorkovnice do pl. spoje

 

Vývod 15 je +12 V zapalování
Vývod 30 je + 12 V trvale
Vývod 58 = obrysová světla
Vývod 31 = kostra
KM = kontrolka mazání
TS = tlakový spínač

Autor článku: JA (Jaroslav Adámek)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (83):
 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.
Zásady ochrany osobních údajů