ŠKODA techweb [homepage]
Světla
2. května 2001

Instalace svítilny vnitřního osvětlení před zpětné zrcátko

ve vozech Š105-136


Ve vozech Škoda 105-136 bývá většinou instalováno pouze jedno těleso vnitřního osvětlení, a to nade dveřmi řidiče. Toto těleso nedokáže osvětlit celý interiér a tak například při jízdě v noci spolujezdec nevidí na mapu. V současných autech se základní osvětlení snad ani jinde než ve stropě před zpětným zrcátkem nemontuje. Tak mě napadlo, že i ve škodovce by mohl být pod čalouněním stropu dostatečný prostor pro instalaci další svítilny. Po změření jsem zjistil že ano a tak jsem se vydal do obchodu s náhradními díly a těleso svítilny zakoupil, kupoval jsem jej na přelomu října a listopadu minulého roku a stálo 95,- Kč, není to sice ten stejný typ jako byl montován ve výrobě (liší se však pouze použitím šedého rámečku oproti původnímu průhlednému).

Nyní již k samotnému postupu instalace. Je třeba zakoupit těleso osvětlení, 5 W žárovku a cca 1 m kabelu (doporučuji použít značenou dvojlinku). Budeme také potřebovat malý kousek molitanu a cca 2 mm silnou destičku z tvrdé umělé hmoty (rozměrů dle nákresu), lze samozřejmě také použít i jiný materiál např. tenký plech. Do destičky vyřízneme podle nákresu otvor pro svítilnu a otvor na držák zrcátka a vyvrtáme dvě dírky pro šrouby (podle otvorů v držáku zrcátka). Tahem dolů sundáme zpětné zrcátko a vyšroubujeme oba šrouby držáku zrcátka, ke stropu přiložíme destičku a zpět přišroubujeme držák zrcátka. Na strop si vhodnou tužkou obkreslíme otvor v destičce. Po odšroubování destičky si do čalounění stropu ve vyznačeném obdélníku vyřízneme otvor ve tvaru X. Pod čalounění stropu vsuneme destičku a přišroubujeme držák zrcátka – zrcátko zatím nenasazujeme. Další činnosti doporučuji provádět s vyjmutou pojistkou číslo 1. Vyjmeme svítilnu nade dveřmi řidiče a nad čalouněním stropu protáhneme kabel od otvoru uprostřed stropu k otvoru nade dveřmi. K původní svítilně připojíme oba kabely (nejjednodušší je sejmout kabel vedoucí ke svítilně a do jeho koncovky vložit náš druhý kabel a poté nasadit zpět – tak jsem to udělal já a drží to dobře). Druhé konce kabelu připojíme na stejné kontakty druhé svítilny (pokud nemáte k dispozici konektory vhodné k připojení na druhou svítilnu lze kabely také pouze protáhnou otvorem v kontaktech a zajistit obtočením). Aby bylo možné spínat obě svítilny i druhou svítilnou ve stropě, připojíme ke zbylému třetímu kontaktu další tentokrát krátký kabel. Jeho druhý konec spojíme s karoserií, nejblíže jsou šrouby držáku zrcátka.

Po vyzkoušení funkčnosti svítilen přistoupíme k finální fázi a to připevnění druhé svítilny. Přidržíme si svítilnu u stropu a do otvoru zastrkáme kabely aby nám nebránili v dalším postupu. Kousek molitanu vhodné velikosti položíme na svítilnu nad kontakty a takto vložíme do otvoru v destičce (pozor na čalounění). Doporučuji protáhnou otvorem v destičce tenký provázek, kterým přitáhneme destičku i s čalouněním směrem dolů – svítilna pak půjde lépe vložit do otvoru.  Tento úkon chce sice trochu více šikovnosti nebo pomoc dalšího člověka, ale já jsem to dělal sám a šlo to celkem dobře. Nyní znovu vyzkoušíme zda svítilny fungují a pokud ano instalace je dokončena.

Vzhledem k tomu že jsem instalaci prováděl na začátku listopadu minulého roku myslím že již mohu říci, že tato úprava není zdaleka zbytečná a více světla v interiéru vůbec není na škodu.
 

Přeji mnoho kilometrů strávených za volantem Vaší škodovky, ať už využijete mého návodu k instalaci svítilny nebo ne.

Autor článku: OK (Ondřej Kleveta)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (21):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.