ŠKODA techweb [homepage]
Karosérie
22. října 1999

Ofuky

tedy plastové lamače větru na okna


Ofuky, jsou plastové ( plexi  ) lamače větru. Jejich funkcí by zřejmně mělo být jisté odražení proudícího vzduchu tak aby, pokud mírně otevřete okénko, jste neměli v autě průvan. Z praktických zkoušek toto funguje, dále se ukázalo, že skla nejsou tolik zasněžená ani špinavá, kryt to odklání. Problémy nastávají při namrznutí oken, kdy se špatně okna očišťují. Ofuky, které jsem instaloval na svoje auto, byli pouze v páru tzn. jen pro přední dveře, některé jiné firmy vyrábí komplet pro 4 dvěře. Bohužel při koupi jsem neobdržel ani kus papíru na kterém by byl aspoň návod na instalaci, takže ani nevím zda tyto ofuky mají atest. Instalaci jsem nejdříve zkoušel a pak zavolal do prodejny kde mi poradili: Instalace je jednoduchá, stačí je pouze zasunout. Zasouvají se mezi sklo a těsnící profil, při staženém okénku, začíná se nasazovat od místa nad vnější klikou dveří, při instalaci není nezbytně nutné sundavat zrcátka. Celá instalace trvala tak 20 minut. První čeho jsem si všiml, bylo, že okénko logicky nezajíždí už tak vysoko, čímž mi trochu nebyla vidět samolepka alarmu na sklu, ale horší bylo to, že elektrické stahování okének nedojelo na dorazy a bylo nutno je poštelovat (to se asi většiny lidí netýká).  Z prvních dojmů: materiál použitý ve výrobě není příliš průhledný a trochu více světlosti by mu neuškodilo, zejména u sloupku řidiče je potom moc velký úhel slepého místa. Kryty jsou v oblasti zrcátek zmenšené, ale ne dostatečně, jak je zde někde na obrázku, snažil  jsem se zachytit pohled řidiče na zrcátko, tak plast zakrývá čast zrcátka. Obdobně je to i při pohledu na zrcátko pravých dveří.

Testované ofuky není možno použít na dvoudveřové typy Škodovek - tj. Rapid a Garde, které mají delší dveře. Na tyto typy se také vyrábějí ofuky, prodejna kde jsem je koupil, je však neměla v sortimentu.

Hodnocení:   +design
                    +funkce (lámání náporu vzduchu)
                    +jednoduchá montáž
                    -nejsou úplně vidět zrcátka
                    -příliš neprůhledný plast

Výsledek si vyhodnottě sami, záleží na vašem vkusu. Cena testovaného páru byla rovných 500 korun českých.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (9):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.