ŠKODA techweb [homepage]
Literatura
16. listopadu 2000

Škoda Octavia

recenze knihy 
Název knihy Automobily Škoda Octavia
Autor Mario René Cedrych
Formát  B5
Počet stran 392 
Počet obrázků 350
Vydalo nakladatelství Grada
Vydáno v roce 1999 - druhé vydání
Autorizace knihy Škoda Auto a.s.
Cena 299 Kč

Úvod
Jen málo majitelům vozidel Škoda stačí hlad po informacích uspokojit příručka k vozu, především tedy pokud jste k staršímu vozu žádnou příručku nedostali. Hledání další vhodné literatury mají napomoci právě tyto recenze knih. Popis knihy a informací je proto hodnocen a popisován z hlediska běžného uživatele vozu.

Obsah knihy
Kniha je inovovanou a doplněnou verzí své předchůdkyně, takže zde již najdete model Combi i některé novější motorové varianty, z současných modelů (kombinací) zde chybí motor 2.0, nový motor TDI, verze Combi 4x4 a samozřejmně inovace model 2001. Vzhledem k cílové skupině majitelů vozidel Octavia je orientace odlišná než u starších vozidel, také pro pokročilejší technologii je tedy kniha zaměřena čistě na uživatele.

Obsah
Po krátkém úvodu do problematiky, seznámení čitatele s vozem, následuje v knize podrobný přehled technických dat jednotlivých verzí. Najdete zde od samozřejmostí jako je výkon, točivý moment, spotřeba paliva v různých režimech, emisní limity, převodové poměry, rozměry a mnoho dalších parametrů přehledně uspořádaných do tabulek. Přehled pasivních a aktivních bezpečnostních prvků je jen mírně upravený odstavec, který pan Cedrych používá ve většině knih a v tomto případě by si zasloužil rozvést, v příslušné kapitole jsou podrobnější informace pouze lehce o Airbagu a ABS. Přehled identifikačních znaků je standartně ve většině knih o Škodovkách, zde je navíc doplněn popisy ostatních informačních štítků, včetně vysvětlení VIN kódu. Umístění kapitoly o recyklaci materiálů si myslím, že je v této knize zcela zbytečné, Vás to totiž jako uživatele nemusí vůbec zajímat a "zelené" organizace si mohou tyto informace zjistit jinde.

Karoserie
Najdete zde popis od skeletu, jeho výroby až po kompletní výbavu karoserie včetně interiéru. Zajímavé jsou například informace o plastových podbězích, které mohou výrazně zabránit abrazi podběhů. Je zde popis skel jejich značení a ukázky profilu zasklení. Kdo si chce vyměnit masku za lepší (třeba chromovanou) najde zde jeden odstaveček i o montáži masky ke kapotě. Některé informace jsou zde podle mého soudu zcela zbytečné, například detailní rozbory dveří, jejich pantů atd. běžný uživatel tyto věci nepotřebuje znát a jakýkoliv popis seřízení a podobných prací tu není, takže to schledávám mírně nesmyslné. Popis zámkové soustavy je dostatečný chybí tu však zmínka o její možném vylepšení (dostupném již v té době v servisech). Do této části je také zařazena elektrická výbava od centrálního zamykání až po vyhřívaná zrcátka. Pokud někoho zajímá návod na seřízení sklonu předních světlometů, najde ho zde také. Světomety jsou tu obecně, vhodné informace především pokud chcete vyměnit nějakou nefunkční žárovku. Část je doplněna mnoha schématickými obrázky zobrazujícímy složení jednotlivých podkompletů. Do této části patří také užitečný popis pojistkového a reléového panelu.

Motory
Popis motorových variant se omezuje na tyto typy 1.6/55/74; 1.8/92/110; 1.9/50/66/81 tedy na všechny které byly v době vydání knihy na trhu. Od informací vhodných spíše pro servisního technika (uložení agregátu, konzole) se autor dostává k zajímavějšímu tématu a tím jsou grafy výkonů jednotlivých verzí. Dále jsou pak rozebrány jednotlivé motorové varianty. U každé je popsána její identfikace, značení a technická data. Dále pak rozklad motoru a jeho popis včetně hlavy, pístů a specifických technických řešení např hydraulické zvedátko u 1.6. U dnešních motorů je stejně jako mechanika důležitá i elektronika, její rozbor popis a schéma najdete u jednotlivých motorů. U čidel je popsán i jejich význam a funkce. Pod část hnacích agregátů jsou zařazeny i spojky a převodovky. A to včetně převodovky automatické.

Zbytek
Zbývající část knihy obsadily kratší kapitoly o chladicí soustavě(jsou zde důležité informace o možnostech použití chladících směsí). Výfukové soustavě, která je odlišná pro různé motorové verze. Popis a schématické obrázky přední a zadní napravy, včetně hodnot geometrie. Na závěr již zde jsou pouze brzdy, odpružení a vozová kola. Zajímavá je např. tabulka alternativního vybavení vozidla jinýmy pneumatikami. Důležité při koupi nových disků jsou také údaje o rozteči, upevnění a středícím otvoru.

Verdikt
Kniha přímo splňuje to co od ní může uživatel "vyšší" třídy žádat, i když je zbytečně podrobná co se konstrukce a provedení týče, některé informace jsou pro uživatele přímo nepotřebné, jiné naopak zajímavější jsou jen zkratkovité. Citelně mi zde chybí kapitola o provozu vozidla, jeho užívání, běžném provozu, servisních intervalech, a především o možnostech jízdy v souladu s elektronickými řídícímy prvky vozidla (jak se chovat na náledí, nebo při smyku s ABS EDS atd.). Vysvětlení některých nově používaných technických pojmů není dotáhnuto do konce a je zmíněno pouze jednovětově. Celkově kniha podává úcelený přehled o technickém provedení vozů Škoda Octavia.
 Tuto knihu si můžete objednat na online stránkách GRADA.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku:
 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.
Zásady ochrany osobních údajů