ŠKODA techweb [homepage]
Světla
13. října 2000

Přídavné dálkové světlomety

instalace na starší Škodovky


Na každé vozidlo které není již standartně vybaveno přídavnými dálkovými světly (např. Š120GLS do roku 84) se může namontovat jeden pár přídavných dálkových světel, alespoň tak to tedy hlásá vyhláška 102/95. Celé znění této vyhlášky je přístupné na našem serveru zde.

Zde na obrázku vidíte sklo dálkového světlometu, rozestupy svislých čar se směrem k okrajům zvětšují a sklo je čiré. Dálkové světlomety mají velký dosah, ale malý rozptyl, jsou úzce směrové. Nejčastěji se v nich používají žárovky H1 55W, případně žárovky H3 55W. Jaký je rozdíl mezi světlometem mlhovým a dálkovým se můžete zjistit zde.


Není příliš možností jak a kam dálkové světlo připevnit, zřejmně nejlepší je umístění nad nárazník směrem dovnitř od hlavních světlometů (na spodním obrázku) . Jsou zde víceméně dvě možnosti, jak světlomety na toto místo připevnit, buď k nárazníku, nebo k čelu. Případně u menších typů je lze ještě umístit k hornímu okraji plechu kufru a vyříznout pro ně otvory v masce. Za cenu okolo 1500 Kč se také dají koupit masky s již zabudovanými dálkovými světlomety (horní obrázek) a většinou i vším nutným pro zprovoznění tj. žárovkami a kabeláží.
Jinak obvykle se používají "lidové" světlomety za "babku", světlomety střední třídy např. od fy Hella začínají od 2500 Kč za pár. Proto nejvíce na škodovkách uvidíte díky českým šetřílkům levné polské Wesemky s cenou okolo tří stovek. Kvalita a životnost je zde přímo úměrná ceně, možná ještě hůře (subjektivní hodnocení autora). Často jsou vidět na vozidlech tyto přídavné světlomety které mají odraznou plochu podobnou stavu prahů.

Do dálkových světlometů má význam dát silnější žárovky, skutečný nárůst svítivosti a dosahu sice není úměrný zvýšenému příkonu, ale přesto 100W světlomety svítí (dle subjektivního pocitu) daleko lépe něž při standartních 55W , druhou stranou mince je, to co je povolené, což určitě tyto silnější žárovky nejsou.

Něco málo k zapojení. Záleží na stávající elektroinstalaci, pokud nemáte pro dálkové relátko, je nutné ho přidělat, např. v zavazadlovém prostoru vedle krytu brzd. Na toto relátko pak můžete připojit všechny dálková světla, tím se také značně sníží opotřebení spínače světel pod volantem. Vhodná je ještě přídavná pojistková skříňka pro tyto světlomety. Pokud chcete mít přídavné světlomety vypínatelné, přidáte do kufru ještě jedno relátko, plus bude mít spínané od dálkových světel a zem mu budete spínat dodatečně přidělaným vypínačem. Pokud chcete použít nějaké žárovky s větším příkonem je nutné dostatečně dimenzovat kabeláž.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (9):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.