ŠKODA techweb [homepage]
Karosérie
6. října 2000

Oprava čalounění dveří

Škoda 105-136, popis


Originální výplně jsou svařovány mikrovlnným ohřevem ve speciálním lisu.

Opravy se dělají následujícím postupem: Původní čalounění se opatrně odstraní, včetně molitanu až na holý papír. Kostra je z tvrzeného papíru.
Potřebujete potahovku, podkladní látku ( molino nebo kus starého prostěradla) molitan tloušťky 10mm, polyesterové nitě a šicí stroj co to všecko prošije. Molitan zastřihnete podle výplně. Navrstvíte materiál v následujícím pořadí: zespodu molino, molitan a potahovku. Vezmete krejčovskou křídu, pravítko nějakou listu tak 5-7cm širokou, talíř a nakreslíte si patřičný vzor na lícovou stranu potahovky. Sešpendlíte to a prošijete na šicím stroji podle naznačených čár. Vezme se kostra výplně a prošitý potah, natřou se chemoprenem (molino a lícová strana výplně). Po zavadnutí se přiloží k sobě tak, aby se proševy daly zamáčknout na výplň. Celé se to otočí vzhůru nohama a odstřihnou se případné přebytky molitanu a molina. Nesmí se přestřihnout nitě od proševů, kolem nich se to pouze obstřihne a moliran se opatrně odtrhne. Okraje potahovky a výplně se natřou chemoprenem, nechají se zavadnout. Napřed se lepí podélné strany a poté se "vytahují" rožky. Až je to slepené tak se opatrně odřežou sklady v rožcích, zaklepne se to celé kladívkem a nechá vytvrdnout. Na vyseknuti dírek pro kličky se použije děrovák číslo 20 (prům. 20mm). Nepravidelné otvory se opartně prostřihnou do kříže, odstraní se molino a molitan a přilepí se podobným způsobem jako po obvodě.

Potah výplní z koberce se dělá tak, že se koberec ustřihne přesně podle výplně a olemuje se nějakou látkou nebo koženkou. Stačí pruh široký 5cm. Nalepí se to na vyplň a lemování se přehrne a přilepí na rubovou stranu výplně.

A máte hotovo. Nějaké dotazy?

Autor článku: Charlie (Karel Baláč)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (5):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.