ŠKODA techweb [homepage]
Karosérie
29. září 2000

Záměna středního zpětného zrcátka

z Felicie do vozů Š1000-130


U škodovek typu 1000 až 130 je zpětné zrcátko nasunuto v hliníkovém odlitku mezi slunečními clonami. Tato koncepce není moc zdařilá, protože při jízdě po nerovném povrchu či na volnoběh se stává, že zpětné zrcátko začne vibrovat a viditelnost se rapidně zhorší. Což při jízdě je velmi nebezpečné a může mít za následek i přehlédnutí automobilu jedoucí za vámi a následný střet automobilů. Po svezení služební Felicií mě napadlo, že by šlo použít zpětné zrcátko z Felicie.

Ze všeho nejdříve musíme sehnat zrcátko. Doporučuji navštívit vrakoviště, jelikož cena nového kusu je cca 1000kč. Na vrakovišti se cena pohybuje od 100 do 300kč. (Já jsem ho koupil za 100kč na vrkovištiv Praze na Harfě). Dále je potřeba sehnat nalepovací segment, který se ovšem nedá koupit, protože je součástí okna. Tak nám zase nezbývá nic jiného než opět navštívit vrakoviště nebo servis kde vyměňují skla a požádat je o demontáž nalepovacího segmentu z okna. Při demontáži dejte pozor na vzniklé střepy. Segment na okně drží velice dobře a tak je nutné bud použít teplovzdušnou pistoli a nebo velkou sílu ( nejlépe větši kleště). Ještě je zapotřebí koupit lepidlo. Bylo mi doporučeno kyanoakrylátové lepidlo na lepeni zpětných zrcátek.

Staré zrcátko sundáme abychom měli dobrý přístup k oknu. Poté si označíme místo kam nalepovací segment nalepíme. Označíme ho kusem lepenky ve tvaru kruhu ( Použít takovou lepenku, která jde sundat z okna). Označíme z venkovní strany okna. Okno zevnitř důkladně očistíme a odmastíme.
Segment musíme nalepit tak aby zajišťovací člen na segmentu byl směrem vzhůru!!! V případě nalepení obráceně okamžitě segment sundejte a přiložte na oknu v správné poloze. Některá lepidla tvrdnou rychle takže se opravdu ujistěte, že jste segment dali správně. Pozor na polohu zrcátka na okně. Pokud ho nalepíte moc vysoko tak snížíte viditelnost. Doporučuji tak 120 až 140mm od okraje okna. PO nalepení nenasazujte zrcátko, ale počkejte až lepidlo zatuhne( udává výrobce lepidla) a až poté nasadíme zrcátko.

S touto úpravou jsem již najezdil cca 2000km a jsem velice spokojen. Žádné vibrace na nerovném povrchu, lepší viditelnost a možnost překlopení pro noční jízdu.

Autor článku: Blyes (Jan Hruša)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (9):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.