ŠKODA techweb [homepage]
Světla
7. srpna 2000

Signalizátor rozsvícených světel

vhodný doplněkVzhledem k novému zákonu který, nejspíše vstoupí v platnost od 1.1.2001 bude toto zařízení velmi vyhledávané řidiči. Nový zákon bude totiž ukládat povinnost jezdit se zapnutými světlomety i ve dne, lépe řečeno vždy.
Toto zařízení slouží k tomu, aby si někdo náhodou nezapomněl zhasnout světla při odchodu z vozidla. Takovéto opomenutí může způsobit vybití baterie, s následnou nemožností s vozidlem odjet, a při dlouhodobém odstavení se zapnutými světly i s trvalým následkem na akumulátoru vozu. Funkce přístroje je většinou vázána na světla, zapalování a dveřní spínače, v případě, že z logických stavů na těchto signálech usoudí, že odcházíte z vozu a přitom budete mít zapnutá světla akusticky či jinak Vás o této skutečnosti informuje. Některá vozidla jsou tímto zařízením vybavována už z výroby, v současné době mají toto zařízení standartně montovány snad již všechny vyráběné vozy Škoda. Do starších automobilů nezbyde než tuto drobnost doinstalovat. Prodávají se signalizátory společné například s batestem (přístroj ukazující stav baterie, na obrázku). Samotné signalizátory rozsvícených světel lze sehnat v autopotřebách za cenu od 50-100Kč. Zamontování je tak jednoduché že se ho nikdo nemusí bát, většinou je jednoduše vysvětleno na přiloženém návodu. Pro kutily zde stále zůstává možnost vyvynout vlastní konstrukci např. s jednoduchými hudebními čipy do zvonků, nebo použít již nějakou osvědčenou konstrukci. Několik konstrukcí již vyšlo v amatérském rádiu (např. 6/97). Přístroj je dobré zapojit na obrysová světla, pak funguje i pokud máte zapnuté mlhové světlomety.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (6):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.