ŠKODA techweb [homepage]
Elektrika
17. července 2000

Přidělání CD-Rom do vozu

problematika, návrh zdroje


Kvalita zvukové reprodukce je přímo úměrná použitému zvukovému nosiči, od kazetového systému nemůžete čekat velké zázraky, v dnešní době jsou již běžně dostupné na trhu i autorádia s CD, nebo měničem. Cena těchto zařízení je však vysoká, ani nejlevnější model nelze pořídit pod pět tisíc. Ovšem už i obyčejná autorádia novější výroby mají konektory pro vstup externího signálu. Právě tohoto jsem se nažil využít a připojit CD-Rom. Stará dvourychlostní CD-Rom se mi válela ve skříni a tak jsem ji obětoval na pokusy.
První problém nastal s napájením,  CD-Rom potřebuje 12 a 5V.  Člověk by si řekl 12V přece v autě je, jenomže to je "chyba lávky", v autě není 12 ale 14V při běžícím motoru, a krátkodobě napětí daleko vyšší, při vypnutí spotřebiče s velkou zátěží může napětí krátkodobě vystoupit až na 50V, než to stačí elektronika alternátoru vyregulovat. Tyto krátkodobé "špičky" ovšem mohou jednotku zničit. Stabilizátor není možné použít vzhledem k tomu že je potřeba o 2-2,5V více než má stabilizovat, což je splněno při běžícím motoru, ale ne pokud by zařízení mělo fungovat z akumulátoru. Zdrojovou část jsem tedy řešil transilou na filtrování špiček. Napájení 5V pak samostatným stabilizátorem typu S na 2A s chladičem (zapojení viz dále). Vzhledem k úbytku na tomto stabilizátoru a zátěži kolem 1A to celkem slušně topí, problém vyřešilmalý pasivní chladič. Tímto způsobem zdrojová část funguje již delší čas bez problémů. Tento zdroj je potřeba vypínat, protože spotřeba stabilizátoru a cd-rom když nepracuje se pohybuje řádově kolem 150mA. Pro přenos audiosignálu je třeba vyrobit spojovací kabel. Doporučuji signál brát ze zadního konektoru pro připojení na zvukovou kartu, kde je "čistší" signál, než ten co je většinou levným zesilovačem veden na výstup pro sluchátka.

Zapojení konmektorů CD Rom. Ne všechny jednotky mají tento audio konektor, některé jednotky mají tří pinový (chybí jedna prostřední zem).

Uchycení Cd-Rom je potřeba vyrobit pružné, tj. tak aby nebyla pevně přidělána ke karoserii. Např. kryt vystlaný vrstvou molitanu dokáže dostatečně ztlumit nárazy. A dostáváme se k tématu, jak to snáší, či jinak zda je přehrávání kontiuelní. Jednotka je náchylná k vynechávání pouze při prudkém nárazu, pohyb jí nevadí. Při zkušební jízdě vynechala reprodukce pouze jednou při skoku plavmo přes přejezd, když auto dopadlo. Jinak ani vyhlášené pražské díry přehravači nevadily a v klidu si hrála. Jediný problém s reprodukcí byl při použití CD pálených větší rychlostí (4x, 6x).
Kvalita reprodukce byla ovlivněna samozřejmně také zesilovačem a použitými reproduktory, výsledný efekt byl však nejméně o třídu lepší něž při použití kvalitně nahrané kazety.

Poznámka, pokud nemá Vaše autorádio konektory pro vstup externího signálu, lze použít "převodní" kazetu např. od Hamy, nebo jiných společností. Tato kazeta nemá žádný magnetofonový pásek, ale vede z ní kabel pro připojení externího zařízení, lze ji použít ve všech běžných autopřehrávačích.

Článek podobně platí i pro připojení přenosného CD přehrávače do automobilu, kde je vhodné vytvořit mu napájecí část ze sítě vozidla, pozor tyto přehrávače mají většinou nižší napájení než 12V, proto je potřeba použít napěťový stabilizátor na příslušné napětí. Pokud se takový stabilizátor nevyrábí, je možno pokud je spotřeba do 500mA, použít řiditelný stabilizátor např. L200.
Nebo lze použít nějakou univerzální sadu jako tu kterou např. nabízí Hama (sada včetně držáku a napáječe) viz obrázek.

I přes jednoduchost zapojení jsem byl požádán abych ho uvedl, proto zde je.

Seznam součástek:
1x kondenzátor 0,33uF
1x kondenzátor 0,1uF
1x stabilizátor 7805S (1A, nebo 78S05 2A)
1x transila P6KE15A
1x pojistkové pouzdro na kabel nebo do spoje
1x konetor napájecí SVK5 (zásuvka pro 5a1/4)

Vybral jsem běžnou součástkovou základnu, kompletní cena zdrojové části se vejde i s konektory a kabely do 100,- Kč.

Podobný návod na zdrojovou část pro připojení Cd-Rom do vozidla vyšel v Amaterském rádiu 12/98 (ARadio) , funguje na koncepci měniče, má menší ztráty, a lepší stabilizaci 12V, ovšem je konstrukčně složitější.
Zajímavý článek, který se také týká tématu vyšel v AR 5/99 a to článek o panelu pro ovládání audio CDček v CD-Rom bez počítače.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (81):
 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.
Zásady ochrany osobních údajů