ŠKODA techweb [homepage]
Technická data
8. června 2000

Značení vozů Škoda řady 742 a 743

jednoduché vysvětlení zkratek L,LS,GLS... v názvu vozidla


Značení se používá pro rozlišení jednotlivých verzí vozidel, jak podle motoru, tak podle výbavy.

Prvním rozlišovacím znamením v této řadě je číslo např. 105,120,130 bylo voleno vzhledem k obsahu motoru, bližší informace k charakteristice motorů je možno zjistit v článku Vozidla Š105-136 / technické informace.

Dalším rozlišovacím znamením je písemná zkratka, např. S, LS, GLS, ty si trochu teď přiblížíme.

S - Standart
Označuje nejjednodušší verzi provedení vozidla, vyráběly se tak pouze vozidla Š105, vozidla Š120 ve stejné výbavě nebyly označovány žádným písmenem. Chybí ozdobné lišty zvenku vozu. Potahy sedadel jsou obyčejné textilní, koberce jsou nahrazeny gumouvými koberci. Opěry předních sedadel nemají seřiditelný sklon. Přístrojová deska je obdélníkového tvaru a chybí otáčkoměr. Zadní dveře mají místo loketních opěr pásové přitahovače. Zadní dveře nemají spouštění skel.

SP - Specielní, servisní
Vyráběl se jen ve verzi 105, je to pouze dvojmístný automobil. Mezistěnou je oddělen prostor a místo zadních sedadel je užitkový prostor. Užitečná nosnost tohoto prostoru je 200 kg. Vozidlo je vybaveno odpojovačem akumulátoru.

L - de Luxe
Základní použitelné provedení vyrábělo se ve verzích 105, 120, 125, 130, 135, 136. Vnějšek vozu zdobí ozdobné lišty (různé dle roku výroby). Přední sedadla jsou polohovatelná. Přístrojová deska je s kulatými přístroji a se sdruženým přístrojem. Podlaha je kryta textilním kobercem. Stahovatelná jsou okna ve všech dveřích. Zadní dveře mají loketní opěry.
Tento typ je brán jako výchozí pro všechny ostatní, kde budou proprány již jen rozdíly.

GL - Grand de Luxe
Vyráběno ve verzích 105, 120, 130, 135, 136. Označuje vyšší, lepší stupeň výbavy než L, např. přístrojová deska má otáčkoměr, sedačky mají lepší potahovou látku. Na dveřích jsou ipurové ozdobné lišty, v zavazadlovém prostoru textilní koberec. Palubní deska je nového typu s řadou otočných přepínačů. Zbytek výbavy se měnil dle roku výroby.

LE - de Luxe ekonomik
Provedení se vyrábělo ve verzi 120. Výbava je stejná jako u typu L. Provedení označovalo úpravy pro úsporu paliva, toho bylo docíleno změněným stálým převodem a změnou čtvrtého převodového stupně. Úspory paliva se ovšem projeví pouze v určitých jízdních režimech.

LS - de Luxe Super
Vyráběno pouze ve verzi Š120. Provedení označovalo změnu motoru oproti standartní verzi 120, hlavním přínosem byl vyšší výkon. Dále pak byly změněny některé součásti výstroje. Vozidlo bylo vybaveno silnějším alternátorem, otáčkoměrem, a opěrky hlav na předních sedadlech. Od modelu 84 je specifikace podobná jako u provedení L.

GLS - Grand de Luxe Super
Vyráběno pouze ve verzi Š120. Kombinace motoru v vyšším výkonem, stejně jako LS a vyššího stupně výbavy jako GL. Od modelu 85 je montována standartně i pětistupňová převodovka.

LX
Vyráběna pouze verze 120. Motor se zvýšeným výkonem stejně jako LS. Spojka s talířovou pružinou rozměru 190mm. Pětistupňová převodovka se stálým převodem 4,22. Zadní náprava je vlečeného typu. Přední náprava má hřebenové řízení.

Vozidla Garde a Rapid nikdy neměla žádné označení písmenem, jako sportovní kupé vždy byly vybavovány nejlepším typem výbavy montovaném v té době.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (10):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.