ŠKODA techweb [homepage]
Literatura
9. května 2000

Škoda Favorit Forman Pickup (Mach)

recenze knihy 
Název knihy Opravy automobilů Škoda Favorit, Forman, Pick-Up
Autor Jiří R. Mach
Formát  A5
Počet stran 128 + 10 příloh
Počet obrázků 68
Vydalo nakladatelství Grada
Vydáno v roce 1999 - první vydání
Autorizace knihy Škoda Auto a.s.
Cena 129 Kč

Úvod
Jen málo majitelům vozidel Škoda stačí hlad po informacích uspokojit příručka k vozu, především tedy pokud jste k staršímu vozu žádnou příručku nedostali. Hledání další vhodné literatury mají napomoci právě tyto recenze knih. Popis knihy a informací je proto hodnocen a popisován z hlediska běžného uživatele vozu.

Obsah knihy
Podtitul knihy uvádí variace Favorit, Forman, Picku-Up, vzhledem k datu vydání knihy by se tedy dalo předpokládat, že kniha se bude věnovat všem vyráběným typům. Není tomu ovšem tak veškeré informace v knize se týkají pouze typu do roku výroby 92 tedy s karburátorovými motory, jak také autor v knize zmiňuje. Zdůvodnění tohoto neúplného obsahu složitostí systému BMM a mnoha odlišnostmi konstrukčními a technologickými, je podle mě nedostatečné, spíše se jedná o tlak automobilky (VW) kdy je v jejich zájmu neuveřejňování technických postupů úprav a oprav, tento systém zavedli právě od nástupu do koncernu tedy od nové verze Favorita.
Ale teď již radši k samotnému obsahu, kniha je rozdělena do tří hlavních částí, které postupně rozeberu.
První část je nazvaná "Projevy závad a jejich příčiny (diagnostika)" autor zde zachycuje nejběžnější i méně běžné závady, od motoru až po elektroinstalaci. U každé závady je popis jak ji detekovat (diagnostika), dále možnosti svépomocného odstranění a zda závada brání provozu. K diagnostice stačí většinou dostupné prostředky sluch, čich, hmat, případně ještě elektrická zkoušečka. Informace jsou podány jednoduše, ale srozumitelně, předpokládají ovšem jisté znalosti, teoretické funkce celků, umístění jednotlivých součástek atd. Stupeň srozumitelnosti je tedy vhodně volen pro běžného uživatele vozu, který ovšem již s vozem má praktické zkušenosti a ví kde "hledat motor". Rozsah, tedy popis závad, je dostatečný, lze zde nalézt všechny "obvyklé" závady a pár méně častých. První části je věnováno 35 stránek což považuji za dostatečné.
Druhá část je nazvaná "Pracovní postupy demontáží, montáží, seřizování, výměn dílů a drobných oprav" autor zde uvádí především demontážní a montážní postupy jednotlivých dílů motoru, karoserie, atd. Namátkou třeba demontáž motoru z vozu, demontáž převodovky, výměnu rozvodového řetězu, pružící jednotky a další. Rozsah je odpovídající většině úkonů na vozidle při opravách a výměnách dílů. Tato druhá část je také častěji proložena schematickými černobílými obrázky, které zvyšují srozumitelnost textu. Texty již předpokládají hlubší znalosti techniky vozidla, předpokladem je také u některých statí vhodné nářadí a připravky. Vzhledem k rozsahu knihy, ovšem nejsou postupy popsány nijak "květnatě" ale spíše stroze. Samozřejmé je, že autor některé složitejší postupy nedoporučuje konat svépomocí a proto nejsou v knize uvedeny, toto se týká například seřízení karburátoru, nebo zásahu do převodovky.
Třetí část obsahuje doplňkové informace, jako seznam ložisek, zapojení elektrické instalace spolu se schématy a zapojení pojistkového panelu. K této části není v podstatě co dodat, schémata jsou čitelná a jasná, rozdělená podle vozu a roku výroby (do 92). Za zmínku stojí snad přehled použitých zkratek a jednotek kde jsou velmi krátce vysvětleny.

Verdikt
Knihu lze jen doporučit jako příručku do vozidla, tedy  jako diagnostickou pomůcku závady, pomůže totiž nejenom v případě, že chcete (musíte) závadu opravit svépomocí, ale i pokud voláte pomocnou službu "žluté anděly" a sdělíte jim pravděpodobnou závadu vozidla, může ušetřit spoustu času. Pro majitele novějšího typu Favorita zde příliš rad nenajdete, použít se dají jen některé stati, např. o převodovce, světlometech atd. Je obdivuhodné co se autorovi podařilo dostat do pouhých 130 stran, nicméně ani tato kvalita a obsáhlost nestačí dohnat rozsáhlejší příručky kde je prostor pro vysvětlení některých problémů a postupů vetší a kde je také prostor pro více schématických obrázků. Ovšem jistá originálnost informací v knize zaručuje její uplatnění u majitelů Favoritů.

 


Tuto knihu si můžete objednat na online stránkách GRADA.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (2):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.