ŠKODA techweb [homepage]
Světla
22. října 1999

Poruchy zadních svítilen

diagnostika a oprava


Tento článek je platný pro většinu vozidel starší výroby, nejen škodovky.

Občas vídám na silnicích vozidla především staršího data výroby, na kterých při rozsvícení směrového světla bliká i brzdové, náhodně se rozsvicí zpětný světlomet a podobně. Pokud se i u vašeho auta chová zadní skupinová svítilna strašidelně jste tu správně.

Popis obrázku: na obrázku je skupinové zadní světlo vozu Š120 typ M, žlutým kabelem, který vede od objímky k objímce je rozvedena zem, ta jevedena k očku,k teré je přiděláno pod šroub držící svítilnu. Vetšinou je to šroub na vnitřní straně vozu vedle osvětlení SPZ.

Diagnostika: Nejjednodušší diagnostika této poruchy je zapnout varovná a obrysová světla. Jděte se poté kouknout dozadu vozidla na jejich funkci. V okamžiku kdy se rozsvítí směrová světla nesmí obrysová světla znatelně pohasnout. znatelně je myšleno odhadem tak o více jak 15% svitu. Pokud znatelně pohasínají natočte motor a akci zopakujte. Pokud už rozdíl svitu obrasových není závislý na směrových světlech tak máte vybitou baterku a ta reaguje na zátěž trochu více než má, pokud se to chová stále stejně tak v dalším odstavci je popis závady a její odstranění.

V čem je problem: V naprosté většině těchto případů je problém s ukostřením. To je většinou společné pro všechny žárovky zadní skupinové svítilny a je přiděláno pod šroub držící tuto svítilnu. Špatný přenos zemnícího pólu pak umožňuje zajímavé efekty vašich světel.

Odstranění poruchy:  Je jednoduché: zemnící očko uvolněte, očistěte (smirkový papír, železný kartáč, v nejhořším i šroubovákem) a dejte mezi očko a karoserii vějířovou podložku, vše pak dotáhněte a se značnou pravděpodobností nepříjemné efekty zmizí. Zdůrazňuji že vějířovou podložku je nutné dát mezi karoserii a očko,  a ne jak jsem to v mnoha případech viděl pod matku.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (7):
Hlavní menu:


Hledání v článcích:

  pomoc?
Nejnovější články:

Jak to je s palivem E85
Zkušenosti z provozu vozidla Octavia Combi 1,9 TDi 81 kW
Montáž schránky pod přední sedačky Octavia II
Na brněnský Autosalon ZADARMO!
Oprava centrálního zamykání Felicia
Návod na montáž zadních repro do Octavia II
Výmena starej poistkovej skrinky vo Favorite za novú
Osvětlení vnitřních klik Octavia II
Montáž tempomatu a palubního počítače do Octavia II FL
MB 1000 a Š 100 (1964-1976)
 

 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.