ŠKODA techweb [homepage]
Ostatní
8. února 2000

Tester TS02

diagnostika motoru a dalších agregátů


Už se Vám někdy stalo, že se rozsvítila kontrolka Service ve vaší Felicii, nebo Octavii ? Možná jste si říkali co se děje, vždyť auto šlape bezvadně dál. V podstatě jedinou možností jak zjistit proč řídící jednotka zapnula tuto kontrolku na přístrojové desce a tedy co jí chybí je možné pomocí speciálního počítače. Tyto počítače jsou pro svou cenu (cca 30 tis. Kč za uvedený model) většinou pouze v autorizovaných opravnách, možnost zakoupit jej však mají i soukromé osoby. Já jsem se setkal jak jistě tušíte ne náhodou také s jedním kouskem,  jedná se o model TS02 firmy TOSY, která se zabývá výrobou těchto diagnostických přístrojů. Tento tester je v základní výbavě software určen pro vozidla Škoda Favorit od roku 92 (motory s jednotkou BMM), Felicia, Octavia včetně dieselových motorů. Podporuje i jejich zahraniční bratry Audi, Seat, VW a mimoto ještě vybrané modely Opelu a Fordu. Jinak přístroj je vybaven programovatelnou Flash pamětí, takže nové modely aut je možno po zakoupení příslušné licence "doinstalovat" tak aby je zařízení podporovalo.

Na horním obrázku je tester samotný, na spodním konektory pro připojení k řídící jednotce.

A co nám tedy tento přenosný počítač umožní ? Podle dokumentace výrobce umožňuje nejen diagnostiku motoru ale i ABS, převodovky Airbagu klimatizace atd. záleží jen co vše je napojeno na počítač. Základní možností je diagnostika jednotlivých akčních členů a čtení paměti chyb. Poté lze pamět chyb smazat a tím vypnout tu otravnou kontrolku. Předtím je však nutno závadu odstranit jinak se po zapnutí zapalování chyba znovu objeví. Jednotka samozřejmně poskytuje přehled všemožných parametrů, kterými Vás zde nebudu otravovat, protože pro běžnou znalost nejsou nutné. Pro zajímavost je zde také kontrola bowdenu plynu, kdy je možno na něm zkontrolovat vůle.

Ovšem nemyslete si, že tento přístroj kontroluje všechno co Vás napadne, zrovna můj problém neřešil, jednoduše napsal, že všechno je v pořádku, a já teď musím hledat závadu klasickou metodou - rozeber a zjisti.

Doplňující údaje (k 28.11.00) Tester již nevyrábí firma TOSY, ale její nástupce DevCom. Nyní prodávaná verze obsahuje VW-group, Opel, Ford, Peugeot, Citroen, Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Renault.

Autor článku: Chipmen (Petr Váňa)

zobrazit další autorovy články
upravit článek pro tisk

Komentáře k tomuto článku (4):
 

© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.
Zásady ochrany osobních údajů