Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 22.6.26, 11:46



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: 11.2.06, 15:19
Příspěvky: 19160
Bydliště: SR Bratislavský kraj - Senec
Příspěvek Re: Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia
ja fakt neviem čo sa tu rieši, zohrievanie auta a kúrenie je na dnešných autách vyriešené dobre, ak je zima samozrejme to trvá trošku dlhšie, ak je námraza naštartujem, pustím všetko na sklo na dvojku rýchlosť, zapálim si a kým dofajčím je to očistené a môžem vyrážať...

niekedy som si večer nachystal obyčajný fén 1,8kW cez zadné okno tak aby smeroval dopredu, keď som ráno vstal, iba som v chodbe zapichol zástrčku do zásuvky a kým som sa vychystal škrabať som nemusel...

_________________
Škoda Favorit 135(136)(G)Lx 93 LPG klima červeň
Nie je všetko tak ako vyzerá - rozdiel je v technike...
http://skoda.panda.cz/forum/viewtopic.php?t=3336


29.11.13, 15:40
Profil
Příspěvek Reklama

   

Registrován: 13.11.11, 18:10
Příspěvky: 67
Příspěvek Re: Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia
ventYl píše:
Uz nemysli, nevies to. V tvojom pripade mysliet znamena ho**o vediet. Zvyseny volnobeh ti motor skor nezahreje, paradoxne by si mohol celkom kludne dosiahnut opak. Vykasli sa na to. Naozaj.


Jsi si tím tak jistý? Netvrdím, že jsem pochopil všechny principy fungování světa, nicméně tvrdit, že nemám myslet, protože vím ho**o, jsou docela silná slova...
Mým záměrem v tomto tématu bylo zjistit, jestli lze jednoduše trochu navýšit volnoběh do zimy i do léta. Pro nebystré, název tématu nezní, "určete mi diagnózu, ulevte si", "potřebuji topit", ale "Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia"). V úvodu prvního příspěvku jsem napsal důvody, které mě přiměly se tímto problémem začít zajímat, současně jsem však dodal, že otáčky se mi jeví nízké i "v letním režimu", proto je chci navýšit.... často se však v odpovědích řeší více mé mentální zdraví, nebo jak podařené jsou ty "trojhrnkové zázraky", jaký zločin je tvrdit, že je tento motor "relativně složitý a velký".

To o emisních normách jsem neznal, dík za to, docela tomu i věřím. Zajímá mne však proč novější motor nemůže pracovat s chudší směsí a úmyslně ji obohacuje? Je to kvuli NOx ? A dochází k tomu nadměrnému obohacení i při vyšších otáčkách a vyšší zátěži? Přeci jen, s otáčkami souvisí rychlost komprese (při rychlejší kompresi si stlačený vzduch zachová více tepla, protože jej nestihne odvést do zmrzlé stěny válce), motor má větší ztráty (pumpa, alternátor, dynamické síly jsou větší a tím i tření..) což musí motor kompenzovat navýšením výkonu, což by mělo opět vytvořit více tepla....bude zde stále tolik paliva navíc, co bude jen chladit? ....neohřeje se lamba sonda rychleji?

Mimochodem předevčírem jsem si všiml, že Cimbu ty otáčky také navyšuje (pro klidnější chod motoru), takže asi úplně neplatí "zvýšení volnoběhu" naprostá blbost a o to zvýšení tu jde.


29.11.13, 20:58
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 31.10.08, 16:00
Příspěvky: 12598
Příspěvek Re: Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia
Pozri, ked tvrdis o HTP ze je to nejaky echt zlozity motor, tak si clovek hned urobi nazor. Odpoved na tvoju otazku ako zvysit volnobezne otazky je jednoducha, ovsem realizacia je zlozita. Vsetko co musis urobit je zmenit software (alebo presnejsie povedane prednastavene datove polia) v riadiacej jednotke. Nic viac, nic menej. Ovsem nikto ti tu nepovie ako na to, pretoze s tym nikto nema skusenosti. Horsie je, ze ti zrejme neporadi vobec nikto na internete, pretoze kazdy kto s tym ma skusenosti sa s tym vacsinou zivi - a svoje know-how proste nepusti. Sam som bol prekvapeny ked som sa tymto zacal zaoberat, ze nikto nechce poradit, musis si to vsetko najst sam, a sam sa aj naucit. Fabia HTP ma riadiacu jednotku od siemensu, myslim ze snad simos 3p ci podobnu co uz samo o sebe znamena ze to bude oriesok, kedze smotny software je dost zlozity, v porovnani s jednotkami bosch, ktore su relativne prehladne.

V prvom rade si zisti akym sposobom sa chiptuning na tvojej jednotke vykonava, ci je to mozne skrz diagnosticky/kodovaci kabel (tzv FLASH medota), alebo je nutne jednotku rozobrat, vypajkovat pamat a tu nasladne pomocou specializovaneho zariadenia vycitat. Dalsia vec je programove vybavenie ktore potrebujes na analyzu binarneho kodu z pamati riadiacej jednotky, to si behom chvilky vygooglis. Co uz podla mna nevygooglis (a ak ano tak si viacmenej vyhral) je presny postup akym jednotka naraba so vstupnymi udajmi (cidla vseho druhu) a ako to ovplyvnuje vystupne udaje (v konecnom dosledku volnobezne otacky motoru). Potom uz staci najst v kode datove pole s konstantmi pre volnobeh, to upravit podla gusta, nahrat novy binarny obraz do jednotky a veselo jazdit s volnobehom pre mna za mna aj 5000 otacok. :)

_________________
"You only really learn by doing it, I believe." Ayrton Senna


29.11.13, 21:48
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: 13.11.11, 18:10
Příspěvky: 67
Příspěvek Re: Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia
Díky za vysvětlení. Teď už vím, že sám do toho vrtat nebudu...jinak obecně jsem proti vrtání do věcí co fungují -na autě mám doposud vše sériové a auto beru jako příjemný dopravní prostředek, k čemuž mi HTP bohatě postačuje. Slabinu, která je však asi řešitelná, je ten "slabý" volnoběh....opravdu bych to tipoval na snahu automobilky docílit co nejnižší spotřeby/emisí při stání, což je v zájmu pěkných čísel ale proti zájmu motoru i komfortu.....pro mé jezdění ten mrtvý volnoběh nemá význam, nic mi nepřináší, a naopak, manželka se s tím občas zbytečně trápí, motor občas při rozjezdu zdechne a při tom sebou škubne jak kdyby chtěl opustit auto....

Obecně jsem proti tuningům, chipům atd...od auta chci aby jezdilo spolehlivě a pokud možno komfortně...47kW mi bohatě postačuje..
Přesto mne zaujal chip CIMBU, který slibuje, že HTP se uklidní, také zvedne volnoběh, nějak řeší EGR a motor trochu posílí odspodu, zatím se tu nikdo k tomu nevyjádřil, jak je to s tím chipem, zda to má cenu. Mne tedy láká hlavně to uklidnění. Na jiném fóru jsem četl chválu i nějakou kritiku a že CIMBU přidává u HTP jen více paliva a nejedná se o nějaké vyladění, že je to v podstatě drahý podfuk....
...kdybych věděl, že to motoru neuškodí, asi bych do toho i šel....resp. o tom hodně uvažoval.


Mimochodem, nevíte kdy začala škoda dávat tepelnou izolaci mezi katalyzátor a blok motoru, první motory to prý neměly viz problémy s přehříváním oleje. Je ta izolace už u všech motoru BME 47kW? Zajímá mne to


29.11.13, 22:51
Profil

Registrován: 14.11.13, 13:13
Příspěvky: 143
Bydliště: Kaznějov
Příspěvek Re: Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia
Na svým prvním autě š octavia super r.v. 1962 jsem měl udělanej ruční plyn lankem od pedálu.
Důvod byl ten, že v zimě měl karburátor tendenci zamrzat a v důsledku toho špatně držel volnoběh.
Třeba by to šlo dobastlit i na Fabii.... :D

_________________
Je: Fabia combi 1,4 TDI 2008, Polo 1,2 2008
Byl: Focus combi 1,8 TDCi 2002


29.11.13, 23:00
Profil
Junior TW team

Registrován: 13.4.08, 13:19
Příspěvky: 6030
Bydliště: Těšnovice
Příspěvek Re: Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia
Ke mě jezdí Daewoo Tico, na tunelu má přišroubovanou pásovinu a přes vazací drát spojený s pedálem plynu :mrgreen:

_________________
Octavia 60 & Octavia 61 & 1000MB 67 & M22 1969 & 110LS 75 & 100L 75& M-B 200D 76 & F 127 77 & 120L 77 & 1203COM 80 & F 126p 86 & F 126p 87 & 125L(136L) 89 & O Corsa B 1996 &M-B 212D 98 &motocykly


29.11.13, 23:04
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.08, 19:34
Příspěvky: 3328
Bydliště: Studénka
Příspěvek Re: Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia
Jardak píše:
Na svým prvním autě š octavia super r.v. 1962 jsem měl udělanej ruční plyn lankem od pedálu.
Důvod byl ten, že v zimě měl karburátor tendenci zamrzat a v důsledku toho špatně držel volnoběh.
Třeba by to šlo dobastlit i na Fabii.... :D

nešlo má to elektrickej plyn

_________________
VW Passat 3B3 1.9 TDI 96Kw Obrázek


30.11.13, 00:28
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 31.10.08, 16:00
Příspěvky: 12598
Příspěvek Re: Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia
Este ma napadlo, ako to ma riesenu klimatizaciu? Nieje fabia dostatocne hlupa na to zeby stacilo zapojit feedback z klimakompresoru aby jednotka dvihla volnobeh?

_________________
"You only really learn by doing it, I believe." Ayrton Senna


30.11.13, 00:36
Profil Zobrazit autorovy stránky
Dřevák na focení, neumí ostřit
Uživatelský avatar

Registrován: 19.7.06, 20:40
Příspěvky: 27259
Bydliště: Netolice největší prdel v republice
Příspěvek Re: Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia
to už bude mít nejspíš kompresor nastálo zaplej

_________________
Nissan Navara D40
Passat 96kw
Felda 1.3BMM combi LPG ve stavu klinické smrti čeká na konec :(


30.11.13, 00:42
Profil ICQ

Registrován: 14.11.13, 13:13
Příspěvky: 143
Bydliště: Kaznějov
Příspěvek Re: Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia
CrazyMan: jj vím, že to má elektrický plyn, ale nic nebrání dát lanko rovnou na pedál. Některý auta tak mají řešenej tempomat....

_________________
Je: Fabia combi 1,4 TDI 2008, Polo 1,2 2008
Byl: Focus combi 1,8 TDCi 2002


30.11.13, 09:59
Profil
Ignorant pravidel

Registrován: 4.5.09, 22:46
Příspěvky: 9493
Bydliště: Kolín
Příspěvek Re: Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia
Jardak > jen tak mimo tema ktere auto tak ma reseny tempomat?? kdyz uz je plyn elektronickej naco tahat blbe lanka? kdyz staci 2 cidla a "mozek" kterej pak ovlada klapku

_________________
otec: Fobia Sedan HTP :P
m o j e: Citroen C4 1.6HDi FAP auto pro ženu - hračka pro muže - 7.1.25 posledni cesta


30.11.13, 10:19
Profil

Registrován: 14.11.13, 13:13
Příspěvky: 143
Bydliště: Kaznějov
Příspěvek Re: Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia
21lucas: jedná se většinou o univerzální sady pro auta který ho neměly v nabídce. Nebo se použije servomodul s kabeláží a volantem s tlačítkama z jinýho modelu kde ovládá škrtící klapku do modelu kde je elektronický plyn. Takhle např. borci montovaly tempomat z benzinu na naftu u jedničkovýho focusu. Servomodul u benzinu ovládal klapku a u diesla s elektrickým plynem rovnou pedál. Kupodivu to funguje velice pěkně.

_________________
Je: Fabia combi 1,4 TDI 2008, Polo 1,2 2008
Byl: Focus combi 1,8 TDCi 2002


30.11.13, 18:06
Profil
Ignorant pravidel

Registrován: 4.5.09, 22:46
Příspěvky: 9493
Bydliště: Kolín
Příspěvek Re: Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia
takze homo domo dodelavky, ja myslel ze original

_________________
otec: Fobia Sedan HTP :P
m o j e: Citroen C4 1.6HDi FAP auto pro ženu - hračka pro muže - 7.1.25 posledni cesta


30.11.13, 19:04
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 25.1.07, 23:48
Příspěvky: 6704
Bydliště: Kosice
Příspěvek Re: Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia
Dunde.e píše:
ventYl píše:
Uz nemysli, nevies to. V tvojom pripade mysliet znamena ho**o vediet. Zvyseny volnobeh ti motor skor nezahreje, paradoxne by si mohol celkom kludne dosiahnut opak. Vykasli sa na to. Naozaj.


Jsi si tím tak jistý? Netvrdím, že jsem pochopil všechny principy fungování světa, nicméně tvrdit, že nemám myslet, protože vím ho**o, jsou docela silná slova...
Mým záměrem v tomto tématu bylo zjistit, jestli lze jednoduše trochu navýšit volnoběh do zimy i do léta. Pro nebystré, název tématu nezní, "určete mi diagnózu, ulevte si", "potřebuji topit", ale "Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia"). V úvodu prvního příspěvku jsem napsal důvody, které mě přiměly se tímto problémem začít zajímat, současně jsem však dodal, že otáčky se mi jeví nízké i "v letním režimu", proto je chci navýšit.... často se však v odpovědích řeší více mé mentální zdraví, nebo jak podařené jsou ty "trojhrnkové zázraky", jaký zločin je tvrdit, že je tento motor "relativně složitý a velký".

To o emisních normách jsem neznal, dík za to, docela tomu i věřím. Zajímá mne však proč novější motor nemůže pracovat s chudší směsí a úmyslně ji obohacuje? Je to kvuli NOx ? A dochází k tomu nadměrnému obohacení i při vyšších otáčkách a vyšší zátěži? Přeci jen, s otáčkami souvisí rychlost komprese (při rychlejší kompresi si stlačený vzduch zachová více tepla, protože jej nestihne odvést do zmrzlé stěny válce), motor má větší ztráty (pumpa, alternátor, dynamické síly jsou větší a tím i tření..) což musí motor kompenzovat navýšením výkonu, což by mělo opět vytvořit více tepla....bude zde stále tolik paliva navíc, co bude jen chladit? ....neohřeje se lamba sonda rychleji?

Mimochodem předevčírem jsem si všiml, že Cimbu ty otáčky také navyšuje (pro klidnější chod motoru), takže asi úplně neplatí "zvýšení volnoběhu" naprostá blbost a o to zvýšení tu jde.


tymto stylom som ti to napisal prave preto, ze uz v prvom prispevku si dostal odpoved, ze tvoja uvaha zvysene volnobezne otacky -> rychlejsie ohriatie motora je bez dalsich uprav, tkore nie su trivialne UPLNE SCESTNA. a aj napriek tomu, ze uz po prvom prispevku si mal napovedu, ze vymyslas volovinu, si ju tu aj nadalej rozvijal aj napriek tomu, ze ti tu par ludi napisalo, ze to a) nie je jednoduche b) nie je ucelne.

k tej zmesi. WOTAFAK? jaka chudsia zmes a umyselne je obohatena? nechapes koncept, nechapes princip. obohatenie u studeneho motora je vzdy preto, pretoze motor nema spatnu vazbu o tom, aka je zmes. pri starsich emisnych normach sa to hnalo k hranici toho, aby to za kazdych okolnosti startlo emisie neemisie. pri novsich sa uz zmes nezenie tak na hranu, pretoze emisne normy vyzaduju nejaky cas dokedy musi emisny system zacat pracovat, co sa s hala bala zmesou tazko dosahuje. a ano, toto obohatenie aj ked mozno proporcionalne mensie (netusim, nikdy som to nesledoval) maju aj vo vyssich otackach. nemaju ho moc podla coho regulovat.

WOTAFAK druhy krat vztah otacky vs. kompresia vs. rychlost odovzdavania tepla, etc. neviem, ci si elementarne uvedomujes princip funkcie motora, hlavne zatazenie vs. skrtiaca klapka vs. otacky a vykon motora. skrtiaca klapka skrti sanie do motora, cim mu sposobuje znacne hydraulicke straty. teda motor na volnobehu moze natiahnut odhadom niekolko malo % svojho povodneho zdvihoveho objemu. to znamena male mnozstvo vyvinuteho kompresneho tepla, ale aj trocha menej dekompresneho ochladenia zmesi. cele to kazi akurat to nespalene palivo. ak sa otacky zvysia (ale oni sa svine nezvysia len tak, treba bud dodat externu energiu pri deceleracii, alebo otvorit klapku) objemova ucinnost motora sa zvysi, kompresne teplo je vacsie, dekompresne ochladenie naopak mensie.

naozaj nemysli. minimalne nie do momentu, nez si pre svoje napady vyhladas prislusne podklady, lebo tu inak sam zo seba svojimi vyrokmi robis blbca. uvadzas totiz tvrdenia, ktore su elementarne zle, alebo postavene na vode a overit si ich spravnost trva menej, nez napisat tento prispevok. show some control!

_________________
This is Linux land, on silent nights you can hear Windows machines rebooting.
(--)))o-») Skoda Rapid 136 r.v.1989 biely
OOOO Audi 80 2.3E r.v. 1993 - Vopruz durch Technik
[H] Honda HR-V 4x4 r.v. 2000 - mula
Skoda 742 Forever Team


2.12.13, 15:32
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: 13.11.11, 18:10
Příspěvky: 67
Příspěvek Re: Jak zvýšit (dočasně) otáčky volnoběhu - Fabia
ventYl píše:
naozaj nemysli. minimalne nie do momentu, nez si pre svoje napady vyhladas prislusne podklady, lebo tu inak sam zo seba svojimi vyrokmi robis blbca. uvadzas totiz tvrdenia, ktore su elementarne zle, alebo postavene na vode a overit si ich spravnost trva menej, nez napisat tento prispevok. show some control!

Můžeš mi napsat, které tvrzení/výroky máš na mysli? Odpověz prosím stručně a konkrétně.


2.12.13, 23:53
Profil
Příspěvek Reklama

   
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
[ Time : 0.063s | 11 Queries | GZIP : Off ]