koda TechWeb   Copyright © 1999-2000, Petr Va & Panda internet studio
Jakkoliv vatek i petisk obsahu serveru koda TechWeb me bt pouit jinde pouze s psemnm svolenm provozovatel serveru, je jsou uvedeni ve.

Oprava tachometru (Š120, nefunkční počítadlo)
Rubrika: Karosérie
Publikovn: 22. ervna 2001

Diagnóza závady: rychloměr ukazuje rychlost, počítadlo kilometrů celkové ani denní nefunguje, případně se dotočí vždy na x,9 a tam se zastaví.
Závada je způsobena s největší pravděpodobností prasknutým nebo poškozeným plastovým kolečkem náhonu v samotném rychloměru. Závada se týká nejenom "kulatého" provedení přístrojů, ale i verzí "hranatých" tj. Š105S a Š120-136 od 87.
 
 

Ostranění závady: nejdříve vymontujeme přístrojovou desku, uvolníme čtyři šrouby v rozích, povysuneme, zespoda odpojíme převlečnou matici náhonu rychloměru, povysuneme více, odpojíme dvě svorkovnice elektriky. Vyndáme samotný rychloměr, nebo rozmontujeme společný kryt. Pokud máte "kulaté" přístroje, přístroj rychloměru rozmontujeme odehnutím předního rámečku a vyšroubováním matice vzadu. Naskytne se nám zhruba tento obrázek:

Na těchto obrázcích jsou obě dvě plastová kolečka dobře viditelná, jsou nalisovaná na svých hřídelkách a pokud opotřebením, nebo namáháním prasknou na hřídelce se protáčí.

Náhradní kolečka jsou sehnatelná v některých obchodech s náhradnímy díly na vozy Škoda. Cenová relace se pohybuje v řádech korun, proto doporučuji si jich koupit více, nejen proto, že se při nasazování na hřídelku můžou poškodit.

Kolečka jsou dvou typů, i když na první pohled vypadají stejně.

Montáž je obráceným postupem demontáže, zvláštní pozor je potřeba dát na lisování obroučky přístroje, doporučuji použít nejjednodušší způsob "přes hadr".
Pokud si na uvedenou opravu netroufáte svěřte ji někomu zručnějšímu, nebo opravně, např. Pal Kbely.

Autor lnku: Chipmen (Petr Váňa)
E-mail: chipmen@skoda.panda.cz