ŠKODA techweb > Komentáře k článku: Akumulátor
ŠKODA techweb [homepage]

Komentáře k článku: Akumulátor

Nabíječka
Datum: 22.01.2014, 23:12
Od: Jan Bártů

Dobrý den a děkuji za váš vyčerpávající článek, přesto mám na Vás otázku! Koupil jsem nedávno plně automatickou nabíječku Solight 1K03 (www.solight.cz) - je určena snad na všechny typy běžně používaných baterií (výrobek na mne působí velmi profesionálním zpracováním). Co nechápu je nabíjecí proud - konkrétně při nabíjení 12V baterie. Pokud je s baterií vše v pořádku, tak je nabíjena v jakémsi normálním režimu proudem 4A až 4,5A což podle toho co zde píšete je nabíjecí proud, jež velmi překračuje onu "magickou" hodnotu nabíjecího proudu, který má zajistit správné nabití baterie a tím její funkčnost a životnost!!! Pochopil jsem něco špatně, nebo mám tuto nabíječku vyhodit a koupit jinou?! Velmi děkuji předem za odpověď - nerad bych si ničil baterie v motocyklu a autech. Pokud by jste mi i nějakou nabíječku mohl doporučit, tak mám momentálně baterie 12V 60/540 a 62/470 a moto je také 12V 10/180. Ještě jednou děkuji a přeji Vám spostu elánu ke psaní dalších úžasných článků. S pozdravem Jan Bártů.


měření proudu
Datum: 10.10.2009, 19:12
Od: Michal K.

Jenom bych doplnil k měření nabíjecího proudu - určitě je vhodnější klasický ručičkový měřák zapojený mezi nabíječku a akumulátor. Analogový (ručičkový) měřák neměří efektivní, ale střední hodnotu proudu, což je hodnota, která která je rozhodující pro chemické účinky proudu. Měří se samozřejmě na stejnosměrném rozsahu. Na střídavém rozsahu měřák měří taky střední hodnotu, ale ukazuje efektivní (prostě je jenom jinak ocejchovaná stupnice). Poměr mezi efektivní a střední hodnotou (=činitel tvaru) je tuším asi 1,1 pro sinusovku. Pro jiné průběhy proudu je poměr jiný, proto nelze s ručičkovým měřákem měřit efektivní hodnotu nesinusovýh průbehů (jedině ocejchovat pro každý typ průběhu zvlášť). S měřáky TRUE RMS mam pouze pár zkušeností, bohužel takové, že jsou schopný ukázat i úplnou blbost. K nabíječce bych doporučil ručičkový, má sice určitou nepřesnost, která u nabíjení nevadí, ale neukazuje úplný hlouposti.


ak
Datum: 21.05.2009, 16:24
Od: Lukáš Hás

Jen mi tady chybí bezpečnost práce při obsluze olověných akumulátorů...jinak ok...


RE: nabíjecí proud
Datum: 9.01.2009, 22:29
Od: Pepino

Na nabíječče tolik nezáleží..dobré značky jsou např.Alpine.. Baterie se nabíjí proudem odpovídajícím 1/10 její kapacity...tedy v tvém případě 0,7A.


RE: RE: udrzba s peroxidom
Datum: 4.08.2008, 22:55
Od: Jiří Čech

Nejsem si vědomý, že bych psal o těchto konkrétních lidech...


RE: udrzba s peroxidom
Datum: 4.08.2008, 22:15
Od: simona hartmanová

odkud máte prosím informace o autorech patentu, mrázkovi a pychynském?


RE: Ztráta kapacity
Datum: 16.05.2008, 10:28
Od: Tomáš S.

Nedala.Pokud Vám 2 roky starý akumulátor odešel,zkontrolujte si v autě nabíjecí soustavu.Současné baterie,jestliže jsou dobře nabity,snesou bez větší újmy i zimní odstávku. Sériové spojení baterii neuškodí,spíš bych měl obavy o spotřebiče a elektroniku v autě vlivem zvýšeného napětí. Nejlepší by bylo koupit novou baterii.Při dnešních cenách baterek nestojí nejaké experimenty za námahu.


Ztráta kapacity
Datum: 22.04.2008, 17:37
Od: Martin

Dala by se obnovit ztracená kapacita akumulátoru? Mám necelé 2 roky starý klasický akumulátor, na který se během zimní odstávky stroje pozapomnělo a nejspíš vlivem vybití ztratil kapacitu. Napětí po nabití je kolem 12,7 V, hustota všech článků je také stejná. Den po nabíjení motor stejně nenastartuje. A další otázka, kdybych tento akumulátor zapojil do série s druhým stejným, ale nepoškozeným, pomohlo by to poškozenému nebo by to spíše uškodilo tomu dobrému?


Malý akumulátor
Datum: 14.03.2008, 17:00
Od: Tomáš S.

Nesouhlasím s tvrzením v článku, že:"čím větší, tím lepší". Akumulátory menších kapacit(kolem 40 Ah) jsou plně dostačující pro běžné použití, jsou-li doporučeny pro daný typ vozidla. Přináší to řadu výhod: 1.nižší cena, 2.mnohem snažší manipulace a tím i případná údržba a dobíjení, 3.snadné upevnění nevyžadující úpravy. Obavy, že za nízkých teplot taková baterie nedodá dostatečný proud pro spouštění je zbytečná.Nyní už snad všechny baterky mají na štítku startovací proud podle některé z norem - DIN,ČSN,SAE.Pro úplnost dodám že např. údaj na baterii SAE/ČSN/EN 420 A znamená,že plně nabitá 12V baterie je schopna při teplotě -18°C dodávat proud 420A po dobu nejméně 30s do poklesu napětí na 7,2V(SAE).Ostatní normy se liší jen konečným napětím nebo vybíjecí dobou. Životnost baterie je dána hlavně správně seřízeným nabíjením a je-li motor v dobrém stavu a snadno chytá. Občasné dobití mimo vozidlo, nebo cyklus vybití-nabití jen prospěje. Ve škodovce jsem měl ještě černou 37Ah a vydržela 8 let,nyní mám nejlevnější 40Ah z baumarktu a funguje zcela bez problémů. Moderní bezúdržbové baterie vyžadují vyšší nabíjecí napětí a do starších vozů bych je nedoporučil.


Málo elektrolytu
Datum: 12.03.2008, 21:18
Od: Jenc

Prosím o radu, mám akumulátor 2 roky, a jednoho krásného dne mi nešlo nastartovat - vybitá baterka. Akumulátor je celý černý, označený jako bezúdržbový, takže normálně není vidět, kolik je v něm elektrolytu. Cvičně jsem ho vyndal, a koukl se dovnitř po odšroubování zátek. S hrůzou jsem zjistil, že desky jsou ponořené tak maximálně do poloviny, a podivil jsem se, že to ještě vůbec fungovalo. Taky jsem změřil napětí, naprázdno dává 14,65 V. Moje otázka zní: Bude stačit dolejt destilku, nabít, a vše bude v pořádku? Nebo už je akumulátor nenávratně poškozen? V tomhle stavu je minimálně několik dní, ale zřejmě spíš déle. Předem díky za pomoc. P.S.: Nechápu, proč výrobce nenechal obal průsvitný, nebo aspoň nějakou jinou možnost rychlé vizuální kontroly. Že by snad proto, aby si člověk koupil brzo další aku? Samozřejmě moje chyba je, že jsem se dovnitř nepodíval dřív, ale koho by to napadlo... prej „bezúdržbovej“... ;-)


RE: RE: Větší kapacita baterie
Datum: 2.03.2008, 20:08
Od: Jiří Čech

Neříkáš pravdu, protože alternátor dodává podstatně větší proud, než nějakých 2,5 A. Pokud poklesne svorkové napětí akumulátoru díky většímu vybití, proud se automaticky zvětší třeba na 20 A. Velký akumulátor se dobije stejně, jako malý, akorát mu to trvá trochu déle, ale nepředpokládá se, že by se vybil tak moc, jako malý aku. Startování motoru odebere stejně velký náboj jak z malého, tak z velkého aku, akorát ten velký má větší rezervu a při startu poklesne svorkové napětí méně, tudíž i startér podá větší výkon. Jinak stačí asi 50 Ah na dobré startování i v mrazu, pokud je motor správně seřízen a v dobrém technickém stavu.


RE: Větší kapacita baterie
Datum: 2.03.2008, 19:55
Od: JENDA Vávra

Dobrý den, pokud dáte do škodovky "traktorovou baterii", tak když zajistíte pro ní plac a ochráníte jí před rázy, tak bude vše fungovat. Ale: takto předimenzovaná baterie bude nabíjena sice stejním proudem jako ta 50 Ah, jenže při stejném provozu vozidla jako nyní jí dobijete mnohem méně. Pokud Vám jde např. nyní proud do baterie třeba 2,5 A, pak jí máte plně dobitou za 20 hodin jízdy. Ale pokud budete takto "lehtat" 165 Ah, tak na dobití Vám nebude stačit ani 60 hodin jízdy... Takže Vám doporučuji baterii kolem 50-60 Ah typ Varta Silver (bezúdržbová), nebo klasickou se špunty a do ní nasypat přípravek Amper Plus. Do některých baterek ale nesmíte nic přidávat (ani vodu) během záruky... S pozdravem JENDA Vávra


RE: Špatné spouštění - je to v akumulátoru?
Datum: 18.04.2007, 23:26
Od: stano B

Verím, že je už po probléme, ale žiaľ majú pravdu tí radcovia, ktorí tvrdia, že je problém v akumulátore. Ak je starší, nemá problém pretočiť chladný motor, ktorý okrem odporu v stuhnutom oleji nekladie štartéru žiadny významnejší odpor. Ak sa však agregát zahreje situácia sa výrazne zmení v neprospech akumulátora. Netesnosti vo válcoch sa zmenšia a odpor motora vplyvom značnej kompresie sa značne zväčší, čo starší akumulátor s výrazne nižšou kapacitou (aj keď so skoro rovnakým napätím naprázdno) nezvládne.


nabíjecí proud
Datum: 29.12.2006, 20:20
Od: haity

Mám 75ah baterii.Jaká je optimální nabíječka a s jakým proudem.Moc Děkuji za odpověď.


RE: TVRDY ZKRAT
Datum: 2.12.2006, 20:08
Od: já..

mě se to stalo taky...ale byla to 12V/180Ah


oxidace? kontaktu
Datum: 9.08.2006, 14:20
Od: Petr Axler

Po montáži nové baterie do Felicie dochází k tvorbě suché bílé "pěny" oxidu kolem (-)kontaktu akumulátoru. Vzhledem k nové baterii, dostatečné čistotě a utažení svorky nevím čím by to mohlo být. Díky za radu.


RE: Špatné spouštění - je to v akumulátoru?
Datum: 25.05.2006, 21:01
Od: zdenda

čus máš-li ještě problém se startováním u škodovky za tepla tak si zkus seštelovat předstih. Měl jsem škodovku asi 7 let a za nějaký ten pátek jsem na to přišel. V té knize co doma máš (opravy vozu škoda) by měl byt navod jak se předstih nastavuje: z mych zkušeností je to easy. s pozdravem zdenek sedlacek zdenek.s@email.cz


Dobíjanie
Datum: 4.03.2006, 9:54
Od: Štefan

Chcel bi som poskladať nabíjačku vlastnými silami.Nejaké skúsenosti z elektroniky mám.Počul som o viac druhoch regulovania nabíjacieho prúdu ale neviem nájsť nič konkrétne (schému zapojenia).Mohol by niekto skúsený poradiť? Stačí odkaz.... Ďakujem


RE: Špatné spouštění - je to v akumulátoru?
Datum: 15.11.2005, 14:00
Od: Honza

Tohle sem měl taky, problém je v ukostření motoru. Já to vyřešil tak že sem přidal startovací kabel mezi minus pol baterky a druhy konec sem přišroubil na šroub čerpadla na motoru. Od té doby mám nový startér :o)


Větší kapacita baterie
Datum: 14.11.2005, 11:00
Od: Lukáš

Chtěl jsem se zeptat když dám do své škodovky baterii o kaacitě 165 Ah stane se něco nebo je vše O.K.??Slyšel jsem že v zimě bude menší problém se startováním je to pravda či ne ???A co nabíjení ve vozidle taky O.K. nebo ne??? Předem děkuji za jakoukoliv odpověď a názor na věc!!! L.Forezby@seznam.cz


Špatné spouštění - je to v akumulátoru?
Datum: 11.10.2005, 10:07
Od: Michal Uher

Dobrý den, potřebuji pomoci s vyřešením jednoho problému. Týká se spuštění teplého motoru na Š120L. V poslední době jsem už z toho poněkud nešťastný. Když zastavím a vypnu motor (třeba na čerpací stanici), tam mi nejde za nic na světe nastartovat. Ráno když je motor studený to není problém. Táta říkal, že mám slabou baterku. Já jsem baterku v neděli dobíjel a stejně se situace opakuje (pravda je, že jsem neměl hustoměr, takže jsem si to přesně neověřil). Vím také z knížky Opravy vozů škoda, že tato auta v teplém stavu špatně stratují, ale takto se to nikdy nechovalo. Karburátor je čistý a seřízený. Rádců se najde hodně. Někdo mi radil, že to je akumulátorem, někdo říkal že je potřeba vyměnit cívku, někdo zase, že je chyba na pumpě. Máte s tímto problémem nějaké zkušenosti? Může to být už starším akumulátorem?


RE: vymena akum.
Datum: 15.09.2005, 11:12
Od: Kybergreg

Pokud se Ti tam vejde, tak v tom nebude žádný problém. Předpokládám, že baterka z Rovera má taky 12V... :-)


RE: typ nabíječky
Datum: 7.08.2005, 9:55
Od: Jiří Čech

Ohledně nabíjecího proudu platí, že méně je lépe. Tedy radši nabíjet menším proudem delší dobu, než naopak. Nabíjení větším proudem je možné jen u akumulátorů relativně nových, kdy jsou články v dobrém stavu a všechny tak nějak stejně naformované. Akumulátor se dobije proudem třeba jen 0,1 A, pokud je zdroj dostatečně napěťově dimenzován, aby akumulátor mohl dosáhnout napětí vyšší, než 14,4 V. Ovšem z Ohmova zákona vyplývají určité zákonitosti, akumulátor má svůj vnitřní odpor a takto malým proudem nedosáhne napětí 2,75 V na článek, který signalizuje plné nabití. 4 A ale akumulátor dobijí zcela určitě. Každopádně po dosažení napětí 14,4 V na svorkách akumulátoru je vhodné snížit nabíjecí proud na polovinu, tak, jak jsem to popsal v článku.


typ nabíječky
Datum: 6.08.2005, 20:55
Od: Dejv

Zdravím všechny Nevíte někdo o nějakém internetovém obchodě kde je možné objednat nabíječky autobaterií? A ještě bych měl dotaz. Mám 55Ah baterku do Lady a chtěl bych nějakou jednodušší nabíječku: - jestli to chápu dobře, měla by to být nabíječka která dodává výstupní proud 6A ( tj. přibližně 0,1C), (např. http://www.volny.cz/matejkatvs/prodej/nabijecky/nabijeckyautobaterii/nabijeckyautobaterii.htm#NAP6 ) - pokud bude nabíječka dodávat výstupní proud např. 4A pak bude asi nabíjení trvat déle - moje otázka: bude baterka dobita do plné kapacity když bude probíhat nabíjení menším proudem? - naopak při 8A bude nabíjení trvat kratší dobu - moje otázka: nebude docházet k přebíjení?


Nouzová nabíječka
Datum: 14.03.2005, 12:49
Od: Zdenek Pavlas

Dobře lze zneužít zdroje k notebookům. Ty které dávají naprázdno 16V lze připojit přímo, 20V modely přes 12V/55W žárovku s sérii, protože pokles na 13-14V už vyhodnotí jako zkrat a vypnou se. Proudové omezení není třeba, zdroje jsou docela měkké a pracují v proudovém režimu. Vyzkoušel jsem dva- starou těžkou "kostku" k historickému IBM Thinkpadu, ta dobíjí cca 2.5A Pulsní zdroj k novému NB od HP dává 4A.


Produkty PulseTech
Datum: 7.03.2005, 20:32
Od: Lukáš Hantke

Zdravím všechny. Narazil jsem několikrát (především na tomto webu) na kladné ohlasy pokud jde o produkty fy PulseTech (PowerPulse nebo Solargizer), které slouží pro regeneraci starších "zasířených" baterií, event. jako prevence u nových - využívají technologie proudových impulzů. Chci se zeptat, můžete někdo doporučit nějakou firmu u která lze v ČR tyto produkty zakoupit? Taky by mě zajímalo zda někdo nemáte zkušenost s obdobnými produkty jiných značek (vím, že něco podobného nabízejí v Conrad Electronic. Díky.


vymena akum.
Datum: 12.02.2005, 18:55
Od: ali

Ahojte...chcem sa len opytat , ci mozem vymenit 44Ah akumulator za 75Ah - konkretne z Land Roveru do Felicie 1.3....neni som si isty , ci to nebude mat negativny vplyv na alternator...dnes som mal problem nastartovat a jedine co som mal doma bol prave ten Akum. z Roveru - auto nastartovalo bez problemov...vopred dakujem...


dotaz na JC
Datum: 9.02.2005, 13:32
Od: mytysek

V článku se zmiňujete o připravovaném článku "Nabíječe". CHtěl jsem se zeptat jak to s ním vypadá? Nechci vás nějak popohánět, času mají všichni málo....díky


OZIVOVANI AUTOBATERIE - OZIVENO
Datum: 22.11.2004, 10:39
Od: mike

Hodne vas zde zajimaji ruzne technologie na ozivovani nebo prodlouzeni zivotnosti auto baterek, tak se chci s vami podelit o me skusenosti za tech par let co se hraji s baterkama. Dostala se mi do rukou od kamarada uplne vyrizena baterka, normalni startovaci Akuma 44Ah. U kamarada sedela v garazi asi tak rok uplne vybita a porad se nemel k tomu aby ji vyhodi tak jsem si ji vyptal abych mohl na ni delat par domacich pokusu. Baterku jsem nabil konstatnim proudem 1.5A do 14.40V a pak nechal 12 hodin ulezet, namerena hodnota byla 12.31V coz samo o sobe napovedelo tomu ze baterka na tom asi nebude tak nejlip. Tak jsem vzal hustomer a premeril kyselinu v jednotlivich clancich, hustomer ma teplomer tak aby se spravne kompensvaly namerene hodnoty k dane teplote elektrolytu. 24 srpna jsem nameril: 1170, 1245, 1255, 1235, 1245, 1245, 1230, tudiz me bylo jasne ze clanek c.1 je upne vyrizeny. Pripojil jsem k baterce Powerpulse, coz je zminovany patent na prodlouzni zivotnosti baterek tim ze rozbiji krystalky spet na aktivni kyselinu. Tenhle ten pristrojek tahne 4 mAh, coz nam dela si tak 0.1A za den, tudiz za mesic to cini asi tak 3A, tak jsem baterku 2x do mesice dobil konstantim proudem 1.5A do hodnoty 14.40V. 3 rijna jsem provadel prvni mereni, baterka mela po 12h pauze 12.80V a stav clanku: 1135, 1260, 1275, 1255, 1250, 1250. Vsiml jsem si ze baterka ma malo kyseliny tak jsem koupil kyselinu pro baterie o hustote 1260 a dolel vsechny clanky. Ted o vikendu jsem meril baterku po 12h pauze, 12.78V a clanky 1150, 1280, 1290, 1275, 1255, 1275. Podle udaju je zrejme ze se v baterce zacalo neco dit. Zvysene hodnoty hustoty znamena ze tenhle pristrojek dela asi to co slibil, rozbit krystalky ktere zatvrdly starim a tim ze baterka nebyla pouzivana 1 rok tudis neprijimala zadnou elekrinu a zatvrdle krystaky se nedali promenit zpet na elektrolit. Bohuzel clanek c.1 se v dnesnich baterkach neda vymenit, tudis baterka nemuze byt zarazena do spolehliveho provozu protoze jednoho dne ten clanek odejde najisto. Ted momentalne slouzi k startovani v me prebudovane skodovce kterou pouzivam okolo chalupy misto traktora. Tam nezalezi na spolehlivosti ale i tak je to veliky skok protoze pred par mesicy kdy jsem ji dostal nebyla schopna startovat. Na me sluzebni auto v praci ktere casto startuje a malo najede jsem nainstaloval tak zvany solargizer ktery vyuziva k pulsovani solarni energii. Auto je v podstate v me peci a tudiz ho mam pod kontrolou. Bylo me receno ze baterky v tomhle aute odejdou tak za 3 az 4 roky protoze se malo najezdi a baterka nema casu se poradne dobit, tudiz sulface a krystalky. Mel jsem doma nevyuzity solargizer ktery ma maly solarni panel ktery pouziva k danemu pulsovani, tudiz zadny odber z baterie a jeste dobiji 63mAh, moc toho nenabije ale ma pry zabranit samovolnemu vybijeni baterie. V den kdy jsem ho naistaloval 26 kvetna 2003, jsem si promeril baterku, 1240, 1255, 1250, 1235, 1250, 1230. Baterka byla kupovana v kvetnu 2000. Kamarad ktery dela pres autoelektriku me pomohl nainstalovat voltmetr a ampermetr do auta abych mohl monitorovat stav baterie a dobijeni. Auto jezdi stejne predepsane trasy tak se krasne dalo monitorovat dobijeni a vyijeni baterie pred i po instalaci solargizeru. Voltmetr a ampermetr jsem tam supnul par tydnu pred instalaci abych mel nejakove kontrolni mereni protoze trasa je stejna, ridic take stejny a tudiz stejny zpusob rizeni a dobijeni. Pomalu bylo poznat ze baterka je schopna prijimat vice energije rychleji, startovala daleko lip a svizneji, odrazilo se to hlavne na tom ze si vice tahla z alternatoru a lip si drzela volty kdyz se nekam prijelo a stala nejakou tu hodinku ci dve. Baterka dodnes startuje jako nova, ted jsem nedavno mel casu a promeril clanky, respektive 10 listopadu a hodnoty: 1285, 1275, 1270, 1280,1280, 1285. Baterce tahne na paty rok a zatim vypada ze neni treba menit, pritom ne ze jen startuje ale dobiji mobily a notebooky. V praci to vsechny take rekvapilo, zadna baterka jeste nevydrzela tak dlouho, vubec se o ni nestarame, jen skrknem a jedem a to u nas autobaterie dostanou zabrat. Doma mam baterku exide maxima, je to uzavrena baterka a nemam moznost monitorovat co se ve vnitrku deje. Tu jsem kupoval na podzim 2001 a na podzim 2003 jsem instaloval 5W solarni panel ktery dobiji a pulsuje ve stejny cas od stejne firmy. Jen dodam ze pred instalaci mela baterka 12.61V hodnoty a dnes ma 12.78V, poznal jsem na ni ze take prijima vice energie a rychleji se dobiji nez pred instalaci tohoto produktu. Nemam garaz, auto sedi venku, dobijeni prospiva protoze auto moc nenajezdi a baterka vzdy spolehlive natoci. Tenhle modes se me zalibil proto protoze se nemusim o nic starat a pokud auto dostane dostatecneho slunecniho svitu coz v mem problemu neni problem, baterka vzdy plne dobita. Mozna ze se mi nekdy podari nasetrit na metr od Midtronics model 500 nedo 700, podle pry patentovane technologie dokaze zmerit nabite, polonabite, ci vybite baterie a nepouziva tradicni zatezovy mechanizmy pro mereni. Kdyz jsem si porizoval tenhle produkt pred par lety tak jsem byl velice skepticky k teto technologi, proto jsem zacinal na jednom aute a pak kdyz vydel co se deje tak jsem dokoupil pro vsechny auta se kteryma jezdim. Take jsem si nastudoval literaturu o baterkach a akumuloval mnoho data z vlastnich pokusu na trech ruznych typech baterek, dve zminene baterie funguji dodnes tudis jeste menuzu rict jak se to projevi na zivotnosti. Data jsem si akumuloval pro sebe podle co nejprisnejsich podminek abych delal presna mereni a abych se mohl presvecit sam jestli se neco stane ci ne protoze jsem nemohl najit zadnou podrobnou literaturu v knizkach ci internetu. Ted me jeste ceka jeden test a to je vzit starou baterku nabit ji do plna a vybit ji pres odpor nebo zarovku do 10.85V a zmerit kolik energie vyda, pak ji napojit na tenhle produkt pockat az se clanky stabilizuji (coz muze trvat i pul roku) zmerit kolik energie baterka vyda a porovnat hodnoty. Ted musim jen cekat az nekdo se znamych bude menit baterku abych se sam mohl presvedcit jakovy je v tom rozdil. Take si musim vyptat od kamarada elektotechnika nejakovy pristroj aby meril vydanou energii co nejpresneji. Jeste jsem zapomenul na to ze hydrometr mel stupnici po 5 bodech tudiz jsem zaokrouhloval na 0 nebo 5 abych nehadal mezi stupnicemi. Hydrometr byl vypujeny od kamarada chemika, ten den byl kalibrovany jak teplomer tak i hustomer podne nejakovych standartu ktere neznam. Voltmetr byl take vypujcen od kamarada elektrotechnika, take kalibrovan podle nejakovych standartu, voltmetr meri do 0.001V ale ja jsem okrouhloval hodnotu na 0.01V podle znamych standartu. Celkem jsem potesen ze jsem se na tuhle cestu vydal, inu byl to urcity riks ktery sliboval bud to neco nepravdive coz by znamenalo vyhozene penize, nebo neco funkciho co by se za sebe zaplatilo. Zatim jsem 100% spokojen a jestli budu delat nejakove dalsi testy tak se s vami o ne podelim. SKODOVKAM ZDAR!!! (prosim omluvte gramatiku, psano rychle v prestavkach neni casu abych to cetl znovu)


dobijeni
Datum: 16.11.2004, 9:18
Od: mike

mam baterku exide, nema volny elektrolit, na ni je napsano nedobijet press 14.40, altik dava v pocatcich 14.85, po deseti minutech se to stabilizuje pod 14.40 a kdyz je baterka nabita tak dava 14.07. Skodi tohle nejak me baterce? Bylo zde psano ze je dobre dobit baterii nad 14.40 aby se dobre dobila, tech 14.85 nemuze prebijet baterku protoze to jsou volty hned po startu a pak to klesne. Jen mam obavy ze by se tak mohl rozkladat elektrolit na vodik a kyslik, co vy na to? Mam take nabijet jednou za mesic baterii nabijecou aby se do plna dobila, pomaha tohle nejak zivotnosti baterii, jezdin 4x do tydne a pak 3 dny auticko odpociva, dik za odpovedi


RE: RE: RE: chovani baterie
Datum: 26.01.2004, 7:06
Od: Jiří Čech

Jak dostanu do ruky aku, které má naprázdno méně než 12,3 V, tak s nim není možné rozumně nastartovat už okolo nuly. 12,6 - 12,8 V značí vysoký stupeň nabití a dobrý stav. Napětí aku je závislé na hustotě elektrolytu, čím menší hustota, tím menší napětí a zároveň menší nabití. Zatím mne hodnota 12,3 V nikdy "nezklamala".


RE: RE: chovani baterie
Datum: 25.01.2004, 23:04
Od: simi

Po 2h nabijeni 3A lehce plynuji uz vsechny clanky i elektrolyt v ostatnich je kalnejsi, ale ne tolik jako v tom prvnim. Jeste to s nim zkusim, vzdyt ma jen 3 roky... Co se tyce napeti na prazdno, tak treba battery managementy varta-bosch vyhodnocuji SOC (stav nabyti) mj. z klidoveho napeti (periodicky, asi po 6 hodinach klidu) s korekci na okolni teplotu. A pri pokojove teplote podle nich nesignalizuje napeti 12.6V uplne vybitou baterii, ale odpovidajici udaj SOC si uz nepamatuji...


RE: chovani baterie
Datum: 25.01.2004, 22:41
Od: Jiří Čech

Ten plynující článek je vadný, napětí naprázdno musí být minimálně 12,6 V, jinak je někde zrada. Článek dělá velký odpor celého aku a tak při takovém odběru je na něm velký úbytek napětí. Aku je kaput, -15°C zase není teplota, při které by mělo takto napětí poklesnout.


RE: chovani baterie
Datum: 25.01.2004, 20:56
Od: SiMi

A v inkriminovanem clanku je kalny elektrolyt, ale prijde mi, ze nez jsem tam dolil trosku destilky, byl ciry, ale ruku do ohne za to nedam...


chovani baterie
Datum: 25.01.2004, 19:55
Od: simi

Tak jsem zjistil, ze mi baterka pri vcerejsich -15C moc nechtela tocit s motorem. Asi tak mesic pred tim byla uplne dobita a od ty dobe se jelo jen parkrat na vetsi vzdalenost... Kdyz jsem ji vyndanou zatizil tak asi 50A (cca) kleslo na ni napeti na cca 6V :-( (napeti na jednotlivych clankech merit bohuzel nemuzu). A pritom jsem si vsiml, ze jeden a jen jeden clanek zacal pri zatezi plynovat. Dolivacim otvorem byly videt bublinky. Napeti pod odlehceni bylo 11.98V baterka je stara tri roky, dobijena tak jednou za 3 mesice, zamrzla nebyla, ani ten inkrominovany clanek. Ma nekdo predstavu, co by to mohlo byt za zavadu a jak vznikla? Zborcene elektrody? Kdyby bublinky nesly z mezidesek, rekl bych, ze je nejaka potiz s vnitrnim nakontaktovanim... coz uz se mi taky stalo...


TVRDY ZKRAT
Datum: 24.01.2004, 14:28
Od: kachnis
WWW: www.greendevil.wz.cz

Vim ze to kazdej vi, ale po svym vcerejsim zazitku by rad pripomenul: VYVARUJTE SE ZKRATU NA SVORKACH CERSTVĚ NABITEHO AKU!!!30 cm od obliceje mi explodoval aku 12V 55Ah.Do ty doby sem neveril, ze to muze bouchnout.Opravdu to neni nic prijemnyho!!


RE: RE: Uprava relé
Datum: 17.01.2004, 17:18
Od: Kachnis
WWW: www.greendevil.wz.cz

No to sem zapomnel napsat.Udaj napeti na po 2 je zkresleny.S vypnutymi svetly a spotrebici nepotrebujicimi zaple zapalovani lze merit napeti AKU na Po 1, je stejné s baterkou(odpor vedeni pri velke impedanci voltmeru je zanedbatelny)..


RE: Uprava relé
Datum: 16.01.2004, 14:03
Od: Jiří Čech

Pokud chcete měřit napětí na akumulátoru, musíte si přivést fous přímo od něho, jinak je vše zkreslené úbytky napětí po cestě k pojistkové skříňce a na ní. Napájet svůj měřák můžete odkudkoliv, ale měřené napětí musí být na aku.


Uprava relé
Datum: 16.01.2004, 12:51
Od: kachnis

V lete sem si postavil diodovy voltmetr z 6 LED diod,funguje od 12,1V do 15V.Kdyz sem zase v zari zacal jezdit do Plzne do skoly (120km), divil jsem se, co vse se s dobijenim deje.Za vsechno mohli spotrebice pripojene na pojistku c2.Pokud jsem zapl svetla,jak tlumena tak i s dalkovymi(cca 23 A), ubytek napeti byl minimalni.Pokud jsemvsak zapl vetrak topeni, napei padlo na nejakych 12,5 V na Po2 a na 12,8 na AKU. Vyresil jsem to tim,ze privod od PO2 k dobijecimu rele odpojil a pripojil jsem ho na civku rele obycejneho(ktere jsem tam pridal).NA jeho kontakty jsem pripojil na jednu stranu vodic od baterky a na druhou odpojeny vyvod dobijeciho rele.Vysledek je takovy, ze proud pochodujici do dobijeciho rele nepochoduje po draze: BATERKA-sv.30 na startru-KLICEK-a ZPET, ale jen po draze BATREKA-RELE-DOB.RELE.Je to rozdil 4metru.Staci vodic 1,5mm2.Je to dost znat..doporucuju.Pokud jsem to napsal necesky, tak to zajemcum rad popisu znova...


RE: pár faktů k článku
Datum: 28.12.2003, 8:38
Od: Jiří Čech

Podle testu aku okolo 44 Ah, který byl uveřejněn ve Světě motorů 13/2003 vyšla nejlépe Varta, potom byla velmi dobrá vzhledem k ceněn i absolutně Yuasa, Banner, Faam (neplést si to s Fiaam!), celkem ušla Centra a Akuma. Exide Classic na startovací schopnost padla na hubu. Jinak Banner chystá na rok 2004 aku bez volného elektrolytu, tak jsem na to zvědavý.


PULSETECH asi to funguje
Datum: 3.12.2003, 9:33
Od: michal

Baterie zde v tropech (Los Angeles, Kalifornie) vydrzi daleko mene nez baterie v severoevropskych statech protoze vliv tepla zacne baterku rychleji samovolne vybijet a tudiz sulfovat. Neznam zde nikoho komu by baterie vyrdzela vice jako ctyri roky, proto jsem se rozhodl instalovat zmineny udrzovac bateriji od Pulsetech, ktery ma sedm svetovych patentu na tuhle technologii a je jedinym prodejcem primo americke armade ktera behem jednoho roku usetrila na sedicich vozidlech 7 milionu dolaru za usetrene baterie. Pred instalaci jsem provedl par mereni baterie abych vedel co se bude po instalaci dit. Baterka v kvetnu 2003 tahla na treti rok, uz bylo poznat ze startovani neni az tak rychle jak tomu bylo kdyz byla nova. Po 12 hodinovem odpocinku mela 12.73V bez zateze, a hustota kyseliny 1265, 1280, 1280, 1275,1270. Tudiz bylo vydet ze prvni clanek uz na tom moc dobre neni a tak jsem instaloval tenhle pristroj do auta abych se sam presvecil jestli funguje. Pristrojek ma maly solarni clanek ktery vyrabi elektrinu pro pulsovani a 63mA k udrzovani proti samovybijeni. Pak jsem se po trech mesicich dostal k mereni baterie znovu: konec srpna 2003, 1270, 1280, 1285, 1285, 1280, 1280, 1280. No rikam si asi se neco v te baterce neco deje tak jsem pockal jeste nejakovy ten cas a v poslednim mereni(asi pred mesicem) vyskocil prvni clanek az na 1275, ostatni zustaly stejne a baterka ukazovala 12.85V beze zateze po 12 hodinovem odpocinku. Hustota byla merena teplotne kompenzovanym hydrometrem, tri mereni na clanek a prumer se bral jako hodnota ktera pripadla tomu clanku. Mam velice zajimave vysledky ktere nasvecuji tomu ze se baterka zlepsila. Take jsem si vsiml ze rano toci starter daleko lepe a kdyz foukam kola tak elektricka pumpicka pumpuje rychleji nez driv. Na mem druhem aute kde mam exide maxxima uplne uzavrenou baterku tak tam jsem asi tak pred mesicem instaloval stejny prostroj, ale ten ma vetsi solarni panel takze pulsuje a dodava 7W bodijeni, tohle auto jezdi velice kratke vzdalenosti a tudiz se baterka nestihne dobit na 100%. V tomhle aute mam instalovany voltmetr a ampermetr podle ktereho jsem ihned zaznamenal ze baterka prijma i drzi vice energie a dobiji se daleko rychleji nez drive. V lete planuji dovest bratrankovi(elektrotechnicky maniak) pristrojek ktery odebira 4mAh z baterie a pouziva tuhle energii k pulsovani a premyslim ze bych si jeste dovezl jeden pristrojek co se strci do zasuvky, mam doma starnouci traktorovou baterku okolo 180Ah ktera by potrebovala trochu ozivit. Jakmile budu mit vice informaci i vice mereni a technickych dat tak dam vedet.


RE: RE: letitý americký patent
Datum: 4.07.2003, 13:54
Od: Rada

Něco podobného dělají nejrůznější oživovače baterií. Např. aktivátor od http://www.tyris.cz/dalsivyr.html nebo na stránkách conradu. Ty jsou ale podstatně dražší.


RE: RE: RE: Dobijanie
Datum: 2.04.2003, 18:52
Od: Jiří Čech

Odpojení aku se dělá "odpojovačem akimulátoru", což je silný kontakt, který přenese i startovací proud (běžně ke koupi). Odpojil jsi sice elektriku k palubce, ale alternátor máš pořád připojený, propojím-li alternátor se zapalovací cívkou, motor nastartuji roztlačením. Svit žárovky je způsoben rozdílem napětí mezi alternátorem a palubkou, protože spínač vnesl malý úbytek napětí.


RE: RE: Dobijanie
Datum: 1.04.2003, 9:28
Od: Majo

Vypinac je taky isty ako maju obrisove a stretavacie svetla, mal som jeden naviac tak som ho tam pouzil. Predtym tam bol len taky obycajny prepinac. Je to zapojene niekde mezdi spinacou skrinkou a baterkou. Ked ho vypnem absolutne nejde elektrika.


RE: Dobijanie
Datum: 31.03.2003, 18:34
Od: Jiří Čech

A že by jsi napsal, kam jsi ho dal a jaký vypínač jsi použil?


Dobijanie
Datum: 31.03.2003, 13:19
Od: majo

Zdravy, mam na svojej skodovke 105GL problem. Montoval som autoradio a specialny vypinac na vypnutie celej elektriky(proti zlodejom). Problem je v tom, ze odvtedy v momente ked zapnem vetilator zacne mi slabucko svietit kontrolka dobijania. Je to tak slabe, ze to je vidiet len v noci. Ked su zapnute vsetky spotrebice svieti mi ta kontrolka rovnako slabo ako ked su vypnute Nevie niekto co sa mohlo stat ???


RE: RE: RE: RE: RE: RE: pár faktů k článku
Datum: 10.03.2003, 14:08
Od: petr

asi jo, volal jsem tam telefonem... jinak jsem jim tam už teď o víkendu dal. není třeba vyplňovat nějak tu přihrádku, stačí tam dát takový plech co měli starší škodovky, když byla baterka celá zapuštěná. Na ten se navrtá nějaká deska a na ní se vytvoří ohrádka pro baterku (třeba z starých hokejek nebo jiných hranolků). Plech drží v kaslíku celkem dobře, navíc je možné desku (která směrem k motoru větší než ten plech) přivrtat přímo ke kastli. Není třeba lézt pod auto, dá se tam šáhnout tou dírou, co je nad převodovkou (nebo čím - prostě díra pod tou gumou v zadním zavazadlovém prostoru). Tam se dá také ukostřit další zemnící kabel.


RE: RE: RE: RE: RE: pár faktů k článku
Datum: 28.02.2003, 12:02
Od: hansi

Hele, nebyl to náhodou prodavač Akumy ve Vršovicích, kousek od stationu slavie? Tam bylo takový hovado, co mi tu baterku odmítlo prodat, když jsem mu na jeho dotaz "Na co to máte?!" neuváženě řekl, že na škodovku. Řek', že mi dá jedině bez záruky, kreten...


RE: RE: RE: RE: pár faktů k článku
Datum: 26.02.2003, 18:43
Od: Jiří Čech

Do škodovky patří nejmenší 40 Ah, směrem nahoru není velikost omezena. Blbé kecy přitroublého prodavače neber vážně, dobiješ každý aku, jen to trvá déle. Pokud ho udržuješ nabitý a startuješ normálně (chytí max. na druhý pokus), každý aku se dobije stejně rychle, odčerpaný náboj je stejný bez ohledu na velikost akumulátoru. Pokud dáš delší kabel od aku ke spouštěči, musíš použít větší průřez kvůli eliminaci odporu kabelu (čím tlustější kabel, tím menší odpor).


RE: RE: RE: pár faktů k článku
Datum: 26.02.2003, 14:55
Od: petr

Myslím, že montáž (jak upevnění, tak kabely) je jasná, byť existuje řada různě odlišných variant. Chtěl jsem se zeptat na něco jiného, a to, co to udělá s nabíjením a startování. Myslím teď negativní efekty. Slyšel jsem totiž, že do škodovky prostě patří 40 případně 45Ah a ostatní to auto není s to dobře dobít a baterka prý rychle odchází (názor jednoho prodejce Akumy). Co je na tom pravdy, eventuelně jak by se to dalo eliminovat?


RE: RE: RE: pár faktů k článku
Datum: 25.02.2003, 18:39
Od: Jiří Čech

Slečna Tě špatně informovala - EXIDE STR jsou bez volného elektrolytu. Ultra Millenium jsou vápníkové s vyšším startovacím proudem a "HDX heavy duty EXTRA" jsou podle všeho normální aku s vylepšenou konstrukcí desek, mají větší kapacitu a dost si toho nechají líbit. Nabíjení není tak složité, jak se nám Honoris snaží namluvit, protože potom by nebylo možné používat dobíjení v autě. Jde jen o to, že se nesmí dobíjet velkým proudem při dosažení napětí 14,4 V, na doformování se používá proud 1 A, jinak do dosažení 14,4 V je možné tam cpát až 30 A na 100 Ah kapacity (na 45 Ah tedy cca 14 A). Prospekt od Honorisu jsem Ti poslal na mail. Bezúdržbové aku - nevidím sebemenší důvod, proč by se nemohly montovat do starých aut, seřiď správně dobíjení a není se o čem bavit. A Maxxi, pan Čech má auta tak vydrezúrované, že ani nepootřebují tužkový článek, stačí se na motor jenom škaredě podívat a strachem naskočí i bez baterie a benzínu v nádrži... Škoda, že letos už asi mrazy okolo -20 st. C nebudou, mohl bych Ti to předvést živě. --- Kabel vede ke přímo spouštěči na svorku č. 30 (velký šroub buď M10 nebo M8 u "reduktoru"), kostru připoj přímo na šroub držící motor s převodovkou dohromady. Použij co největší průřez kabelu, aspoň 25 mm2. Kdo má možnost, může vyrobit držák podobně jako u LPG a umístit aku do motorového prostoru, tam je místa dost a v zimě se aku více prohřeje. Není to sice úplně košer, ale také je to řešení.


RE: RE: pár faktů k článku
Datum: 25.02.2003, 15:10
Od: passi

Presne, ja jsem se na podzim se skoro zdarma dostal k jakesi no-name 68Ah a taky jsem ji tam musel narvat. Startuje to super!!! Nakonec (jsem vyucenej truhlar) jsem do kastliku postupne nastlal hromadu prkynek, vyplnil montažní penou (nebo lze guma) az jsem se dostal na uroven toho zadniho plechu. Na ten jsem privrtal trochu vetsi desku nez je pudorys baterky a pak ji z obou stran opásoval. Kabely je celkem shit, musi se prkna kus orezat, aby kabelu a sroubu nevadily. Jinak jsem kabely nechal puvodni, akorad jsem je prodlouzil necim podobnym, co je na ukostreni. Esteticky nic moc, v lete to asi vymenim za nove kabely, ale nevim kde ten cernej konci a u toho zemnciho se zase bojim, ze mi nekam zapadne ta protimatka, co to drzi (no, mozna je tam zavit, ale stejne pockam az na leto), Funguje to ale velmi dobre.


RE: RE: pár faktů k článku
Datum: 25.02.2003, 11:45
Od: maxx

Jo, jo, minimálně jedno je třeba odmontovat. Asi je jednoduší ten zemnící pól, stejně je pak krátký a musí se vyměnit, eventuelně prodloužit. Znamená to provrtat ten plech kastle, ve kterém je prohlubeň baterie uložena a který tvoří dno zadního zavazadlového prostoru a mít rampu. Sorry, detail na který jsem zapomněl:-) Myslím, ale že jinak je to jako za komunismu při nedostatku baterií do digiher - prstě plochá baterka, izolačka a drátky. To samé, jenže ve větším. Kup si baterku a pak určitě najdeš způsob jak už ji tam nějak upevnit:-) Jestli se bezúdržbové (myslím teď všechny neotvíratelné) baterie lze dát do starých aut fakt nevím, jeden říká to, jiný ono. Asi záleží na stavu v jakém to máš, ale já už to zkoušet nebudu. Původně jsem tam chtěl dát právě tu Maxximu, ale naštvali mě s tou speciální nabíječkou. STR je běžná, byť trochu lepší, baterie a na tu už stačí nabíječka normální. Jinak na p.Čecha bych, ohledně toho, co stačí, moc nedal. Podle všeho to má ve stavu lepším než když to vyjelo z fabriky a startuje mu to i na tužkovku:-)) Kdo se s tím nechce moc zabývat, pro toho je baterie z traktoru.:-)


RE: pár faktů k článku
Datum: 25.02.2003, 9:08
Od: hansi

Nechápu, jak's tam narval Akumu 60/600? Dneska jsem to měřil a znamenalo by to upálit ten závit na uchycení přepásování i šroub, kterej zemní tu baterku na kostru. Fakt voprus ty škodovky! Kravina na kravinu, mizerný auto a ještě člověku ztěžujou si to vylepšit! Jinak jsem taky pod vlivem článku volal do exide a ha, ha, máš pravdu, ta holka byla fakt dobrá, nemůžu než souhlasit. A to že bezúdržbové baterie bez špuntů do starých škodovek nepatří jsem taky už pár lidí slyšel, ale co na to je nevím. Rozhodně se mi zdá jednoduší nějak narvat velkou běžnou baterku než se hrabat v elektrice. Co vy na to, pane Čech?


RE: pár faktů k článku
Datum: 24.02.2003, 18:34
Od: Jiří Čech

1. Pravdou je, že u 742 je místa málo, největší kapacitu jsem tam dostal Banner 48 Ah, ovšem jsou mezi námí i Favority a pár Felícií, i když u stříkaček zase takové problémy nejsou. Článek je brán obecně, nečtou je jen škodovkáři. 2. Dobíjení u starších škodovek se řeší elektronickým regulátorem, případně použitím silnějšího alternátoru. Kontaktní regulátor se seřídit dá, ale pouze neopotřebovaný a těch už moc neexistuje. Problémem akumulátoru není pouze regulace napětí, ale větším problémem jsou krátké jízdy po městě v zimě, kdy se aku není schopný pro nízkou teplotu dobít na rozumnou úroveň. 3. Exide vyrábí několik typů, STR je typ "bez volného elektrolytu" (nesprávně gelový) a o tomto typu já mluvím. Maxxima není pro nás cenově a i výkon je spíše pro náklaďáky, ostatní typy jsou Ca technologie rovnocenné s ostatními výrobci vápnikových typů. Typ STR vlastním ve dvou kusech a nezajímá mne venkovní teplota ani umístění ve vozidle, stačí mít správně seřízené dobíjení. Otázka ceny - někdo nemá peníze na důležitý aku, ale má dost peněz na nepotřebné spoilery a různá jiná cingrlátka. Je to pouze otázka žebříčku hodnot. Nabíječky pro dvoustupňové nabíjení jako takové na trhu neexistují, ale automatické typy tuzemské výroby regulují proud podle napětí na svorkách celkem přijatelně a tak nevidím problém. Speciální nabíječka pro STR a pod. není nutná, je důležité pouze hlídat napětí, aby nepřekročilo 14,4 V, což se dá řešit starým regulátorem z dynama nebo alternátoru (vypne nebo "zapíská"). A také nevidím důvod, proč by STR nemohla být ve starých vozidlech, pokud je správně seřízené palubní napětí, je jí to úplně jedno.


pár faktů k článku
Datum: 24.02.2003, 13:34
Od: maxx

Pár komentářů k článku: 1.) Největší kapacita Je pravda, že větší kapacita = lepší startování, ale druhá věc je fakt, že se do škody 105-136 nic jiného než 40 nebo 44 (45) Ah prostě nevejde. Tedy bez úprav. Já jsem tam vrazil Akumu 60Ah/600A, ale chtěla trochu "podestlat", upravit délku kablíků, přepásání i plastový kryt. 2.) Technologie, které nás spasí Asi takhle - supertechnologie jako gelové baterie aj jsou mimo finanční možnosti (nebo zájem) naprosté většiny škodovkářů. Ca-Ca bezúdržbové nedolévatelné baterie zase vyžadují dobře seřízené dobíjení, což většina lidí nemá a pochopitelně to ani to tak u starých škodovek zcela přesně seřídit nelze. Výsledek - baterie umírá na přebíjení/nedobíjení mnohem dříve, než běžná hybridní. 3.) Zázrak jménem Exide Exide, jako každá velká firma ve svém oboru se snaží pokrýt co nejvíce zákazníků. Na jednu stranu jsou tu impozantní věci jako Maxxima (43Ah/800A) s neuvěřitelnou odolností vůči mrazu a samovybíjení. Cena? 4760Kč u gen. dovozce + několik tisíc za speciální nezbytnou dobíječku. Bezúdržbové baterie třídy STR jsou běžné Ca-Ca (2200 Kč za 45Ah/450A), nevhodné pro staré vozy takže pro nás, škodovkáře, zbývá řada "Classic" což už ale jsou naprosto - běžné hybridní baterie s běžnými parametry i cenami. Mimochodem, výhradní dovozce, fa Honoris mi přímo sdělila (zajímal jsem se přímo o Exide), že se zde platí za značku, a že je lepší si koupit něco jiného (sice něco jiného také od nich, ale stejně celkem zvláštní přístup) Jinak je článek celkem OK (snad ještě kromě toho sci-fi ohledně vícefázového / U, IU nabíjení. Sehnat na to nabíječku je v reálu nemožné)


RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Odvetrane plyny - co s nimi?
Datum: 20.01.2003, 13:47
Od: alena

já jen chtěla k dotazu na nevětrané plyny dotyčnému odpovědět, že největší průšvih pro norm.nabíjení je unikající vodík,právě kvůli ohni(mě doma taky už s baterkou vyhodili od kamen) nechci nikoho napadat, jo a elektrocentrálu jsem měla dobíjenou ze sítě na dvě 165ah baterie tak, aby mohly při výpadku proudu aut. startovat diesel- s tím jsem užila dost a dost


RE: RE: RE: RE: RE: RE: Odvetrane plyny - co s nimi?
Datum: 17.01.2003, 19:28
Od: Jiří Čech

V autě jde o to, že alternátor nemá nucenou regulaci proudu, pouze napětí a pokud bych v autě použil napětí vyšší než 14,4 V, nedokázal bych udržet dobíjecí proud na zmiňovaných 0,06xC20. Vyvíjení plynů by bylo vysoké a akumulátor by nadměrným proudem trpěl jako zvíře. Proto není vhodné dobíjet akumulátor nabíječkou přímo v autě, snad jen proudem pod 1 A, kdy plynuje velmi zvolna. Garáž by se ale stejně musela více větrat. Akumulátory v elektrocentrálách byly dobíjeny stejně jako aku v autě normálním alternátorem a o nějakém plynování nemůže být řeč.


RE: RE: RE: RE: RE: RE: Odvetrane plyny - co s nimi?
Datum: 17.01.2003, 16:21
Od: Zdenek

Pani Aleno, já se musím pana Čecha zastat, ač má v teorii některé nepřesnosti a chyby, praktický návod je dle mého, zcela bez závad. Pokud napíše, že nabíjení v obytné nevětrané místnosti je zcela bez problému, riskuje to, že méně znalý kutil strčí do koupelny 150Ah z nákla´dáku a bude do ní poustět10A, zapomene na ni a vzpomene si az v okamžiku kdy plamen karmy inicializuje výbuch. S touto eventualitou počítá a proto ji nedoporučuje (já také ne). Vy si samozřejmě ve svém bytě nebo domě můžete dělat co chcete, ale je zbytečné zde o tom polemizovat.Rozhodně je namistě upozornit, že nebezpečí výbuchu a koroze zde je. Samozrejmě Vás nechci nijak peskovat, je videt že si na lecos troufnete a toho si vážím.


RE: RE: RE: RE: RE: Odvetrane plyny - co s nimi?
Datum: 17.01.2003, 7:50
Od: alena

mám pocit, že jsm,e se dostali jinam- dotaz byl asi na běžné dobíjení 1 baterie z auta doma a ne o prům. nabíjení. Musím nabíjet pomalu každý týden 150ah- mám je jako stab. zdroj světla a je to v pohodě, navíc jsem měla na krku dost dlouho dies. elektrocentrálu, kde se akumy nabíjely permanentně, pro norm. motoristu bude největší problém asi nepovolení zátek a únik vodíku


RE: RE: RE: RE: Odvetrane plyny - co s nimi?
Datum: 15.01.2003, 18:13
Od: Jiří Čech

Mladá paní, věřím tomu, že rozumíte barvám a podobným věcem, ale nesnažte se nás přesvědčit o neškodnosti plynů unikající z akumulátoru při nabíjení. Byl jsem na vojně dost dlouho v akumulátorovně a vím, jak se muselo větrat (jakmile vypadl jistič od větráků, tak bylo zle, nedalo se tam dýchat) a jak vše nenatřené nebo s odprýsknutou barvou rychle korodovalo. Jakákoliv větší koncentrace kyslíku ve vzduchu korozi podporuje a navíc "cosi", co se uvolňovalo - i možná v malé míře - z kyseliny sírové vyvádělo takové věci, že co nebylo z plastu nebo keramiky (asfaltu, pryže atd.) rychle bralo za své. Pokud se aku nabíjí jen do 14,4 V, celkem o nic nejde, ale jakmile začnou články plynovat, je to okamžitě cítit ve vzduchu a nedoporučuji nikomu se dlouho zdržovat v nevětrané místnosti s plynujícím akumulátorem.


RE: RE: RE: RE: Odvetrane plyny - co s nimi?
Datum: 15.01.2003, 15:53
Od: Zdenek

Velké nabijarny mají předepsané odvětrávání a i tak v nich cítíte kyselou příchuť. Z elektrolytu se neuvolnňuje SO2 ale s unikajícími plyny je strháván aerosol kyseliny sírové. Ponechte nekde v nabijárně kovový předmět a přesvědčíte se jak rychle koroduje i když je od nabíjených baterií dostatečně daleko. Kyslik asi doopravdy neni problem, problemem je vodik a ten aerosol H2SO4. Doufam ze si dobre pamatuji ze školních let že 32g kysliku zaujima cca 22litru a 4g vodiku zaujima tentyz objem, rozloženim 36g vody tedy ziskame 44litru třaskavé směsi.Pokud bych nenabijel jen pod plynovací napětí (14,4V) tak bych radeji větral a baterii radeji umistil dál od kovových předmětů, konečně, ve velkých nabijárnách jsou nabiječky v jiné místnosti než nabijené baterie jak z důvodu koroze tak z důvodu možného jiskření.


RE: RE: RE: Odvetrane plyny - co s nimi?
Datum: 15.01.2003, 15:23
Od: alena

kyslíku je ve vzduchu norm. 21 procent, takže z baterky je to při indiv. nabíjení pro člověka zanedbatelné. z elektrolytu se může uvolnit max. SO2, ale to už musí pořádně vařit, navíc by to měnilo koncentraci elektrolytu ,občas musím do velké nabijárny a není to divoké, kdyby ty koncentrace byly\ jak myslíte, chodili by v maskách.


Přípravek Mečta
Datum: 15.01.2003, 11:28
Od: Matěj

Mám dotaz, zda se ještě dá někde sehnat ruský přípravek "Mečta super" na oživení akumulátorů,o kterém je v diskuzi také někde zmínka. Myslím, že v r. 1994 se k nám normálně dovážel. Děkuji za odpověď.


RE: RE: Odvetrane plyny - co s nimi?
Datum: 10.01.2003, 13:52
Od: Jiří Čech

Neříkejte! Kyslík že je neškodný? A "páry" kyseliny sírové, které se při plynování dostávají do vzduchu, to je kojenecká výživa?


RE: Odvetrane plyny - co s nimi?
Datum: 10.01.2003, 11:39
Od: alena

plyny nejsou škodlivé, ani žíravé, jen spolu v plynném stavu tvoří třaskavou směs a umí udělat bum!


Odvetrane plyny - co s nimi?
Datum: 7.01.2003, 11:30
Od: Teepee
WWW: http://mujweb.cz/www/teepee

Pri nabijeni a prekroceni urciteho napeti dochazi k (cituji) "uvolňování plynného vodíku a kyslíku z rozkladu vody". V podstate se zda, ze se jedna o neskodne slouceniny, ktere jsou soucasti ovzdusi. Ale v praxi je potvrzena teorie, že (opet cituji) "Již z principu nabíjení nelze udržet akumulátor ve voze nabitý plně, protože plynování akumulátoru by korozívně silně ohrožovalo karosérii a blízká zařízení". Jak tedy pristupovat k odvetranym plynum pri dobijeni "na stole"? Je nutno prostor mensi mistnosti vetrat a nebo vzduch v prostoru naredi odvetrane plyny z prumerneho akumulatoru do osobniho vozidla, nabijeneho proudem max. 0,1xC, natolik ze nic neohrozi? Dale jsou tyto plyny zdravi skodlive a je tudiz lepsi se v nevetranem prostoru nezdrzovat? A co vlastne zpusobuje jejich agresivitu, navazany elektrolyt, nebo samotne jejich slozeni? Clanek "Akumulator" je skvely, mnoho dosud nacerpanych znalosti jsem si v nem zopakoval a mnoho uzitecneho jeste docerpal, ale v tomhle stale nemam jasno.


RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: k te velke kapacite aku v moskvici
Datum: 22.12.2002, 21:52
Od: jan barta

no z vyroby to nemel. strejda (1,majitel)to nechaval predelat byl to r.v 1972 a byl koupeny za 50tkc :) (novy samo)typ 408 s ploutvema a na nich blinkry, motor 1360 a zaradit s tou prevodovkou to bylo male umeni neskrtnou o zuby a nevrazit misto trojky jedna, protoze neco jako kulisa to po 25 letech neznalo.takze pokud se dneska nekomu zda v testu nepresna prevodovka tak se jenom pousmeju ..ale jinak ja jezdim skodovkou r.v88 105 s motorem 120 ale staram se o ni komplet go brzd ,tlumice atd atd takze to je sice origo zadny moc tunning krome podlozek vzadu ale neni to olejnicka ani vrak ..pozn (liju tam polosyntetiku gx fe pro MOGUL 150kc litr) a dokonce to nespalim :) WHOW ale mazu s tim ..mozna jsem blb olej za tolik ale co bych pro mazla neudelal a nemam strach vytocit motor vic jak 2000ot abych nezadrel jako hodne okolo(tuk tuk na drevo) moskvice uz nemame byl chvilku jako tank na stavbe vozil vse( tak vetsinou konci protoze jsou proste neznicitelne vzadu listove pera atd) a byl na LPG ale zlobily brzdy od te doby co jsme ho zdedili ..ale mel jsem ho moc rad nase prvni vozidlo.jedno leto jsem z nej udelal na pullod kdyz jsme laminovali diry :) ale jezdil jsem z mnoha auty pres lady,fiata 128.skoda 1000 a vys atd az po feliny,sceniky,vectry,venta atd. coz si myslim je take dobre si vyzkouset at pak nectu takove nazory jako skoda120 je nejlepsi ve vsem (trochu prehanim viz jine prispevky) ale to neznamena ze nemam rad sve auticko 105l ale myslim ze mou snahou je nebrzdit normalni provoz a mit u auta spolehlivost takovou at vic nespravuju nez jezdim a neohrozuju stavem auta ostatni (napr provedena GO brzd atd) tim ze jej budu udrzovat ci pokud to jde vylepsovat (favo zapalovani). uff to jsem se rozepsal


RE: RE: RE: RE: RE: RE: k te velke kapacite aku v moskvici
Datum: 22.12.2002, 17:27
Od: Jiří Čech

Jestli má ten Moskvič obdélníkové světlomety, tak měl řazení na podlaze z výroby (asi od roku 1973-4). No aspoň někdo jezdil s carem... Ale car je věc, co? Komentář o Mosviči vznikl jako reakce na to, že "s předním náhonem neprojedeš zatáčku tak rychle jako se zadním" - jen jsem mu chtěl říci, že pokud se zadním nejezdil, tak ať nekomentuje. A musíš uznat sám, že jízdní vlastnosti Moskviče jsou hodně vzdálené běžnému standardu. Obecně je známo, že dobrým řidičem (tzn. že máš dostatek zkušeností z provozu za všech podmínek a máš již vypěstované reakce na kde co) se člověk stává po ujetí minimálně 100 000 km, což při průměru 15 000 km (a to je celkem dost) ročně trvá přes šest let - a to musí člověk jezdit denně bez ohledu na počasí. Školy jízdy mají význam jen pro řidiče s jakýmsi základem a množstvím ujetých kilometrů, začátečník se má co ohánět, aby se udržel na silnici. A pokud budeš něco na Moskviče (pokud s ním ještě jezdíš) vědět, ozvi se.


RE: RE: RE: RE: RE: k te velke kapacite aku v moskvici
Datum: 22.12.2002, 16:45
Od: jan baera

hmmm diky za odpoved ale asi to teda necham tak jezdim sice denne 70-80km do skoly a zpet ale radsi tam necham jenom ten jeden NOVY :) a cetli jsem i jine prispevky myslim k favoritu a jeho prodeji v.r. 89 a jak tam pisete ze ste se ucil jezdit na moskvici a ze dneska jej nikdo ani nezna.. tak mi je 22 (este tyden ) a ucil jsem se na naprosto stejnem aute dokonce i to razeni mel na podlaze (predelane) takze ne vsichni mladi jsou takovi neznalci a blbouni ze zaslapnou akorat ABS a tim jejich umeni ridit konci .. nerikam ze za 3 roky jezdeni (ne mit ridicak) denne jsem profi ridic ale myslim ze nikdo kdo si nezaplati skoli vyssi jizdy nekde na okruhu a v alpach a netrenuje tam pravidelne nemuze rict ze je profi protoze se to nauci jenom s jednim autem .. proste tan kdo vic umi vic mlci to je muj nazor (S veskerou uvtou k vam)


RE: RE: RE: RE: k te velke kapacite aku v moskvici
Datum: 22.12.2002, 8:28
Od: Jiří Čech

Obecně se doporučuje spojovat (paralelně i do série) aku stejných velikostí, typu a výrobce. Unibull je normální aku, aspoň se nechlubí jinou technologií, ale nepamatuji se proč má název UNI; Starting Bull je typický spouštěcí akumulátor. Pokud se použijí identické aku, dobíjecí proud se rozděluje na oba aku podle stavu jejich vybití, které při správně provedeném propojení zůstává zhruba na stejné úrovni. Jelikož v uvedeném případě jde o stejného výrobce, celkem stejnou kapacitu, ale trochu jiná provedení, nelze jednoznačně říci co to bude přesně dělat. Každopádně pokud má jeden z nich vyšší samovybíjení v důsledku stáří a nebo horšího stavu, bude ovlivňovat i akumulátor druhý. Praktická zkušenost z Tranzitu, kde jso dva úplně rozdílné akumulátory je asi taková - pokud se jezdí denně nebo do tří dnů, není problém. Jakmile vozidlo týden stojí, problémy nastávají. Jeden z akumulátorů je totiž už dost "po sezóně" a tak to odnáší i druhý. Každopádně doporučuji použít silnější kabel ke spouštěči a ukostření, buď vyměnit za aspoň 25 mm2, nebo přidat další 10 mm2. Já jsem výměnu na Š 130 LPG řešil průřezem 35 mm2. S alternátorem to nemá nic společného, i kdyby tam byl jen 35 A, dobily by se aku stejně.


RE: RE: RE: k te velke kapacite aku v moskvici
Datum: 22.12.2002, 1:13
Od: Jan Bárta

PTAM SE PROTO PANE CHECH ZE ME NAPADLO SPOJIT PARALELNE DVA AKU. ALE NEJSEM SI JISTY JESTLI TO NAKONEC NEBUDE CERPAT JENOM Z TE SILNEJSI A SLABSI SE JENOM "POVEZE" MAM TOTIZ NOVY AKU BANNER UNIBULL 48 AH ( STAL DOST ALE MYSLIM ZE JE NORMALNI NE CA-CA MA OVSEM GORE ZATKY) A ZBYLA MI CELKEM POUZITELNA 44AH BANNER STARTING BULL 3ROKY DIKY ZA ODPOVED JO A BYLO BY TO DO SKODOVKY R.V.88 A 55AH ALTIK


RE: RE: RE: k te velke kapacite aku v moskvici
Datum: 22.12.2002, 1:11
Od: Jan Bárta

PTAM SE PROTO PANE CHECH ZE ME NAPADLO SPOJIT PARALELNE DVA AKU. ALE NEJSEM SI JISTY JESTLI TO NAKONEC NEBUDE CERPAT JENOM Z TE SILNEJSI A SLABSI SE JENOM "POVEZE" MAM TOTIZ NOVY AKU BANNER UNIBULL 48 AH ( STAL DOST ALE MYSLIM ZE JE NORMALNI NE CA-CA MA OVSEM GORE ZATKY) A ZBYLA MI CELKEM POUZITELNA 44AH BANNER STARTING BULL 3ROKY DIKY ZA ODPOVED JO A BYLO BY TO DO SKODOVKY R.V.88 A 55AH ALTIK


RE: RE: k te velke kapacite aku v moskvici
Datum: 21.12.2002, 13:23
Od: Jiří Čech

Jen na ilustraci trvanlivosti akumulátorů - ve firemním Renaultu Kangoo Diesel mám ještě od výrobce z r. 1997 aku FIAMM 70 Ah (nemá špunty, asi bezúdržbový), který nikdy nebyl dobíjen mimo vozidlo a i při teplotách -12st. spouštěl jako za tepla. Takže asi nové technologie mají něco do sebe. Je sice pravdou že auto jezdí denně a často dlouhé štreky, ale i tak 5 let je dost.


RE: k te velke kapacite aku v moskvici
Datum: 21.12.2002, 13:01
Od: Jiří Čech

Nejde o velikost aku v Ah, ale svorkovém napětí, které je u všech šestičlánkových aku stejné. Při spouštění se vybije velký aku o stejné množství energie jako malý akumulátor, takže nevím v čem je problém. Jistě že se velký aku vybitý např. na 50% bude dobíjet delší dobu, než stejně vybitý akumulátor malý. Zase na druhou stranu stranu velký akummulátor nebude tolik trpět při dobíjení velkým proudem jako akumulátor malý, zatížení na jednotku plochy desek bude menší. Opakuji - nejlepší kapacita akumulátoru je ta největší, kterou jsem schopen do vozidla namontovat.


k te velke kapacite aku v moskvici
Datum: 21.12.2002, 11:50
Od: jan barta

neni mi jasne jestli dokaze obyc. altik dobijet tak velky aku


RE: RE: RE: Nouzová dobíječka
Datum: 19.12.2002, 19:03
Od: Jiří Čech

Napětí 18 V (střídavé efektivní) je před usměrňovačem, kondenzátor nepoužívat! Žárovku do série, předpokládáš správně.


RE: RE: Nouzová dobíječka
Datum: 19.12.2002, 13:22
Od: Honza Vrobel

Díky za rady :-) Jen mi stále vrtá hlavou, jaký výstupní (střídavé) napětí má mít to trafo. Odhaduju to na napětí které dá po usměrnění 18V. (Tu žárovku předpokládám zapojit do série s aku, větší výkon žárovky = menší odpor.) A kondenzátor pro stabilizaci je nutné použít, či nikoliv? Váš článek mám přečtený několikrát, takže je mi jasné, že ideální nabíječka toto nebude, ale zřejmě to bude to nejjednodušší funkční řešení. Samozřejmě aku je nutno nechat zahřát, to je jasné.


RE: RE: realita
Datum: 19.12.2002, 9:50
Od: jarda

Aha, tak možná to bude tím "dobýjením":-), mimochodem z matury z ČJ mám 1. Jynak díki moc za rady.


RE: Nouzová dobíječka
Datum: 18.12.2002, 20:23
Od: Jiří Čech

Jestli jsi dobře četl článek tak víš, že promrzlý aku se nabíjí velmi špatně. Musíš sem tam někdy aku vyjmout z auta a po ohřátí dobít. Trafo od 50 do 80 VA, dvoucestný usměrňovač (nevěř nikomu kdo Tě bude bulíkovat, že stačí jedna dioda) a něco na omezení proudu, nejlépe obyčejná žárovka 24V/45W. Při sekundárním napětí asi 18 V je proud zhruba 4 A. Po dosažení napětí 14,4 V přepni na žárovku 21W a dobíjej do max 16,5 V, ale stačí i těch 15 V. Nic jednoduššího vyrobit nelze.


RE: realita
Datum: 18.12.2002, 20:16
Od: Jiří Čech

Když už máš maturitu z češtiny, tak aku nenabýjej, ale nabíjej - bude jí to dělat lépe na duši. Se startováním - pokud je motor jen málo ohřátý, je vhodné mít otevřený sytič i když nemusí být úplně naplno. A základem je nejdříve otočit klíčkem a až potom sešlápnout plyn, stačí do poloviny. Dokud nemá motor aspoň 60 st. C, většinou se musí použít sytič aspoň trochu pootevřený. Při "ulití" motoru se vypne sytič, pomalu se sešlápne akcelerátor nadoraz a s takto sešlápnutým se spouští, dokud motor nechytí (asi pátá až sedmá otáčka), motor se musí od nadbytečného benzínu odvětrat. Zjistil jsem, že i velmi malý předstih nebo dokonce pozápal velmi znesnadňuje spouštění, motor má snahu chňapat na dva válce, ale spustit nelze. Za půl dne je motor studený jako psí čumák a začínáš od nuly. Škodovky řady 105-130 mají rády svých 5 St. předstihu. A jinak se musíš sám snažit si všechny typy spouštění "vychytat", to si pak nejlépe zapamatuješ.


Nouzová dobíječka
Datum: 18.12.2002, 13:05
Od: Honza Vrobel

Zdravím, objevil se mi takový problémek : když před týdnem začalo mrznout, ráno jsem motor nenatočil, akumulátor vybitý. Tak jsem šel do práce pěšky :-(. večer jsem vytáhl aku z auta, dal do tepla, ráno namontoval zpět a motor naskočil v pohodě. Tak jsem v práci sehnal nabíječku a nabil jsem aku asi na 15 V, více jsem nestihl(proudem 0.06 C20). Od té doby je všechno v pořádku, nicméně si myslím, že je jen otázkou času, kdy mě tento potíž potká znovu. Jelikož auto negarážuji a jezdím do práce poměrně krátkou vzdálenost, tak si myslím, že dobíjení v podstatě neprobíhá, to co sežere spouštěč se během tak krátké doby nestihne vrátit zpět. A tak mě napadlo, vyrobit si nějakou dobíječku. Jde mi pouze o nouzové dobíjení, takže bych to chtěl vyřešit jednoduše : nějaký slabší trafo, usměrňovač a možná stabilizátor. Při nabíjení tímto bych průběžně kontroloval napětí, proud a možná i hustotu elektrolytu. A teď k jádru pudla :-) 1. Lze tímto způsobem dobíjet aku bez poškození? 2. Jaký trafo (výkon, napětí)? 3. Je nutný stabilizátor napětí, nebo stačí jen usměrňovač? 4. Je nutno kontrolovat hustotu? Škodovkářům zdar!


realita
Datum: 18.12.2002, 12:57
Od: jarda

Dobrej článek. Jen aby člověk mohl nabýt akumulátor, tak aby měl vysokou elektro:-) Já ji mám sice jen střední, ale i tak maximálně dělám to, že baterku přinesu domů, "odšpuntuju ji" a po oteplení ji začnu nabíjet, prostě jen tak, přes noc. Dřív se nějak namáhal počítat optimální dobu nabíjení, ale myslím, že nějaká ta + - hodinka až zas tak nevadí... Na nabíječce (český komunistický výrobek) je jen vypínač... Co mě ale opravdu potěšilo je jak správně startovat. Tohle zimní startování aplikuju taky, spíš by mě zajímalo, jak startovat když člověk popojede pár kiláků po městě (2-3) něco naloží a ještě se studeným a bezínem naplněným motorem startuje znova nebo když po dvouhodinové cestě na hory auto stojí na parkovišti půl dne... měl jsem takovou tabulku na všechny možné kombinace situací, které mohou nastat (zima - léto, doba stání - minuta, hodina, půl dne, den, dva..; teplý - studený motor) a možné kombinace toho, co lze udělat s autem (sytič - čerpadlo - prošlapání plynu - držení plynu při startování) ale někam jsem ji založil a občas opravdu jen tápu, co zmáčknout aby to chytlo co nejrychlejc. Má někdo sestavenou nějakou metodiku? Díky


RE: RE: RE: AKUMA
Datum: 16.12.2002, 18:51
Od: Jiří Čech

U EXIDE je 55 Ah a 600 A možné, u normální ne. Ceny: 45 Ah u Honorisu je za 2280,- a 65 Ah jsem kupoval za 2880,-. 45 Ah má psáno podle DIN 285 A, tento proud dá bez ohledu na teplotu a i téměř ve vybitém stavu (potom ale dost klesne napětí a nemusí optimálně chodit zapalování). Já všechny ty mormy neznám, většinou se liší dobou měření a typem zatížení - jednorázové, opakované, při jaké teplotě atd.


RE: RE: AKUMA
Datum: 16.12.2002, 7:27
Od: Barman

A jsme u toho: kde je Praha? Daleko. Na Moravě jsem sehnal dvě Firmy, které prodávají EXIDE, Agronipa v Brně a Agrotrans Otice u Opavy. Obě firmy se prodávají zemědělskou techniku a ceny za identické typy EXIDE jsou velmi rozdílné, což něco om prodeji napovídá. Ten proud na bateriích je uveden ve většině případů bez normy a drahé slečny nebo paní prodavačky neví nic o proudu, natož o normách. Proto jsem se chytil alespoň jedné normy a chci pouze EN(asi bude nejméně pravdivá). Na bateriích se uvádí většinou norma EN a EXIDE ULTRA 55Ah má podle EN 600A viz: http://www.uniagra.cz/exide.htm Která norma je tedy nejpravdivější? PS: Pane Čech: Děkuji za pěkné články i komentáře, které velmi doplňují moje vědomosti. Je to pěkny počteníčko.


RE: AKUMA
Datum: 11.12.2002, 19:25
Od: Jiří Čech

Já jsem se dopátral jen toho, že údajně výhradním dovozcem EXIDE je Honoris Praha a s uplatňováním záruky je to obyčejný kec - Honoris vyřizuje reklamace okamžitě, pokud má stejný typ skladem. Milá a určitě hezká slečna musí mluvit tak, jak je jí přikázáno a nebo - pokud je majitelkou či dcerou majitele - nemůže říct, že o nich nic neví a nebo že se pro relativně vysokou cenu a minimální propagaci málo prodávají a tak jim tam leží(a nevydělávají). Objevil jsem firmu v Praze která je prodávala za ceny pod úrovní nákupu, protože už jim tam přes dva roky (ovšemže bez dobití) ležely a nikdo je nechtěl (stojí více než dvakrát tolik než AKUMA a podobné značky), Honoris jim totiž poslední várku dodal před 26 měsíci. Pozor na záběrový proud, označení velikosti záleží na normě podle které se měří. Nejlepší hodnoty pro praxi udává DIN a ČSN, ostatní normy vykazují daleko vyšší hodnoty, které pro praktický provoz nemusí mít správnou vypovídací hodnotu (55 Ah není v praxi 600A ani omylem, to by v páru musela dokázat natočit i Tatru). BABA TI PORADÍ - kup si to, na co máš a co si myslíš, že je pro Tebe nejlepší. Reklamaci Ti vyřídí stejně jen ve stejné prodejně, kde jsi aku koupil. Poslední zkušenost - na mém nemilovaném Kangoo diesel je namontována od prvovýroby bezúdržbová FIAMM 70 Ah (r.v. 1997), která nebyla nikdy z auta vyjmuta a dobíjena, i v dnešních mrazech (11. 12. 2002) jsem nepostřehl pokles výkonu, spouštěč točil jako obvykle.


AKUMA
Datum: 11.12.2002, 8:55
Od: Barman

V článku se doporučuje používat bezúdržbové baterie např.EXIDE. Tak jsem si udělal malý průzkum trhu na Moravě. Prodejci toho opravdu hodně nažvatlají, ale obrázek si člověk musí udělat sám. Nejprve jsem se zajímal o DELFI. Slečna prodavačka vúbec nevěděla co to je zátěžový proud a jak je to důležitá veličina při výběru baterie. DELFI s magickým okem je o 300 dražší než bez něho a není na ní proud uveden. Nicméně cena 1700 Kč za 55 Ah (bez magického oka) mě převapila ( proud nevím). EXIDE na Moravě téměř není k sehnání, prý se před lety prodávaly, ale byli problémy s uplatňováním záruky a tak je přestaly odebírat. Nicméně 55Ah/600A za 1800 Kč je také zajímavé. No a nakonec AKUMA mě překvapila také bezúdržbovou technologií Ca - Ca, ale za poněkud vyšší cenu cca 2200 Kč za 60 Ah/600A ( teď mají akci - 10% takže pardon cca 2000 Kč). Je zde ovšem nezanedbatelné to, že v každé díře je někdo, kdo tyto baterie prodává a reklamace probíhají bezproblémově. Tak a teď "BABO RAĎ".


RE: RE: Vybitý aku
Datum: 25.11.2002, 10:29
Od: Jarda

Díky za radu,trefil jste to přesně, odešel článek.


RE: Vybitý aku
Datum: 22.11.2002, 9:45
Od: Jiří Čech

Akumulátor se nemusel vybít něčím rozsvíceným, to by za tak dlouhou dobu bylo napětí daleko nižší. Podle všeho také mohl zkolabovat jeden článek, nelze opravit. Zkusit dobít, pokud to půjde (napětí přeleze přes 14,4 V), je aku v pořádku a tedy něco zůstalo "svítit" (třeba motorek chlazení atd.). Odběr změříš jednoduše ampérmetrem, nastavíš na hodnotu aspoň 10A, odpojíš jeden kabel z aku a mezi něj a pól aku zapojíš ampérmetr. Podle všeho byl (pokud neodešel článek) odběr někde okolo 4,5 - 5 A a to by ukazovalo na motorek chlazení (u chladiče).


RE: Nabijeni dlouho malym proudem
Datum: 22.11.2002, 9:37
Od: Jiří Čech

Ničemu neublíží, ale také nijak zvlášť nepomůže. Vhodné jen při dlouhodobém odstavení vozidla, eliminuje samovybíjení, předtím dobít aku do znaků plného nabití.


RE: RE: letitý americký patent
Datum: 22.11.2002, 8:59
Od: pepan

S tímto laboroval kamarád ze zaměstnání cca v r.1980. Nevím jak tenkrát jeho nabíječka dopadla. Takže novinka to není.


Vybitý aku
Datum: 22.11.2002, 8:01
Od: Jarda

Mám dotaz možná trochu od věci. Vybila se mi během běžné pracovní doby (cca 9 hod.) baterka a už jsem nenastartoval a neodjel domu,při měření voltmetrem cca 9,7 V.Nejsem si vědom, že bych nechal rozsvicena světla, snad možná v kabině to malý světýlko, ale nevím... během nezdařeného startovaní jsem bohužel všecko pomačkal:-). Mám jen autorádio, jinak žádnou elektriku (ani centrál apod.)(Š-Favorit).Je možny zjistit nějakým měřením na baterce odběr proudu v klidovým stavu, abych zjistil,jestli nění někde nějakej zkrat nebo něco podobnýho ??? Je možný, že bych vybil baterku za 9 hod. světýlkem v kabině- tuším 5W žarovička ???Dík


Nabijeni dlouho malym proudem
Datum: 21.11.2002, 21:19
Od: Tomek
WWW: aek4470.finalnet.cz

Mam udelanou kondicni nabijecku, kdy se do cigaretaku vrazi konektor, kdy na druhe strane je trafo 220V/24V (na kontrolky) a usmernovac s zarovkou v serii. Dava to takovych 0,2-0,3A. V mem voze (kdyz reknu Tatra, tak mi skodovkari urvou hlavu) jsou 2x6V 75Ah. Jak se na to p.Cech divate? Ublizuji tem baterkam, nebo prospivam?


RE: RE: Nabíjení ve voze
Datum: 20.11.2002, 23:10
Od: Jiří Čech

Pardon, ne 180, ale 18,0 V - opět přešlap při podání...


RE: Nabíjení ve voze
Datum: 20.11.2002, 19:01
Od: Jiří Čech

Zkráceně - pokud připojený alarm atd. snese napětí aspoň 180V, tak ano. Ovšem nezapomenout otevřít zátky a nechat otevřenou kapotu kvůli odvětrání. Vápníkové aku není potřeba konzervačně udržovat, jinak po dobití aku do plných zanků nabití lze použít proud do 50 mA u starších aku a 20 mA u nových. Jinak v případě různých alarmů by měl konzervační úproud pokrýt jejich odběr + 10%, nebo + 20 mA.


Nabíjení ve voze
Datum: 19.11.2002, 20:39
Od: Matěj

Mám dotaz, zda mohu akumulátor nabíjet přímo v autě a přitom tento neodpojovat od el. soustavy vozidla. K akumulátoru je špatný přístup a tak bych nabíječku připojoval přes zásuvku zapalovače cigaret. Nabíječka dává maximální proud 2 Amp. Dále bych potřeboval vědět, jaký maximální proud by měla dávat nabíječka trvale připojená k akumulátoru, tzv. konzervátor, aby nedocházelo k přebíjení akumulátoru. Děkuji za jakoukoliv informaci.


RE: RE: RE: bezůdrřbový
Datum: 5.11.2002, 19:01
Od: Jiří Čech

Jestli jste četli pozorně, popsal jsem tam extempore s tchánovou Delco, kde jsem použil normální nabíjení určené pro klasické akumulátory. Vývin plynu u bezúdržbových akumulátorů je nižší a akumulátor ho dokáže nějak absorbovat. Pokud někomu proud 2 A zničil akumulátor, tak musel plynovat neskutečně mnoho, protože jednak zátky mají malé otvory pro vyrovnávání tlaků z vývinu plynu a rozdílu teplot a tak velké plynování značí konec životnosti akumulátoru. Nebo udávané 2 A nebyly ve skutečnosti pravda, nevíme čím a jak měřil a jak vlastně při nabíjení postupoval. Původní vylepšená "antimonová" technologie byla označována jako bezúdržbová, ale ve skutečnosti šlo o "akumulátory se sníženou potřebou údržby". Odpařování vody z článků probíhalo za provozu daleko pozvolněji a tak se mohla kontrola provádět po delším čase. Skutečně bezúdržbový akumulátor nemá články přístupné ani při použití nástroje (šroubováku atd.), zátky tam prostě nejsou. Pokud si chcete někdo koupit "vápníkový" skutečně bezúdržbový akumulátor, je jich dost v různých akcích Globusu, OBI, Baumaxu atd. a jsou kolikrát stejně drahé, jako klasické. V Globusu ve Zličíně jsem viděl značku Global (výrobce Magneti - Marelli) - 40 Ah za 1290,- a 45 Ah za 1590,-. Dále tam mají podobné, ale výrobce jsem nezjistil, mají "oko" a jsou dražší asi o 400,-.


RE: RE: bezůdrřbový
Datum: 5.11.2002, 17:09
Od: bedřich sádlo

Nikde neni napsany, ze je postup mozny i pro bezudrzbovy. Chce to reagovat v klidu, vecne ale v klidu, jasan? Nabijet bezudrzbovy akumulator 2A proudem se mi zde docela vohubu, nevim o tyhle problematice skodo vubec nic, ale vim, ze kamarhad zacal nabijet akumulator, zapomel ho otevrit, on se nafoukl a odesel, proto nechci nic po**at. Normalne jsem se zeptal. Nakonec dodam, ze o bezudrzbovej akumulatorech tam neni ani carka, samy Exide, Optima ci co (na to fak nemam, bylo by to drazsi nez moje Skodovka), ale o akumulatorech nizsi cenove kategorie (do 2000) ani tuk.


Kde koupit nabijec
Datum: 5.11.2002, 16:56
Od: Pavel
WWW: http://www.volny.cz/bel/

Ted jsem si vzpomel na jednu firmu ktera vyrabi nabijece a dalsi elektroniku. Sice jsou to prevazne veci pro modelare ale i na Pb aku se u nich neco najde a co jsem slysel par modelaru tak ceklem spokojenost. Nezkoumal jsem nabidku podrobne a nic NEZARUCUJI. A nemam s tou firmou nic spolecneho snad jen ze jsem se s nekym z nich (myslim ze to byl majitel) kdysi sluzebne setkal. Tady je pro zajemce jmeno a kontakt: BEL, Čínská 7/747, Praha 6 - Bubeneč, PSČ 160 00 a http://www.volny.cz/bel/


RE: bezůdrřbový
Datum: 3.11.2002, 19:16
Od: Jiří Čech

A co si opět přečíst část článku, kde se popisuje měření napětí při nabíjení? Proto jsem tento článek psal, aby si vše potřebné každý našel.


bezůdrřbový
Datum: 3.11.2002, 18:08
Od: bedřich sádlo

Nazdar lidi, mám bezůdržbový akumulátor koupený letos v létě a nevím, jak poznat, že mám přestat nabíjet. Přirozeně víčka na něm nejsou, takže nemůžu změřit hustotu elektrolytu, jako u starého akumulátoru.


RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Měření napětí
Datum: 2.11.2002, 12:45
Od: Jiří Čech

Odpověď na několik se opakujících dotazů - kapacita akumulátoru při vybíjení "dvacetinou" je proud x čas (je to uvedeno v článku). Předpokladem je konstantní odběr, což žárovka nebo odpor nezabezpečí, ale pokud se smíříme s určitou chybou, lze toto akceptovat. Hlavně nenechat vybíjet pod 10,5 V a pak okamžitě začít nabíjet, třeba jen malým proudem (1 A apod.).


RE: RE: RE: RE: RE: RE: Měření napětí
Datum: 1.11.2002, 20:47
Od: Jiří Čech

Odpověď jsem poslal na Váš e-mail!


RE: RE: RE: RE: RE: Měření napětí
Datum: 1.11.2002, 7:14
Od: Jarda

Teď jsem koukal, je-li tu už odpověď a všimnul jsem si, jakou jsem napsal "koninu". Dvacetina kapacity je samozřejmě 5A při 100Ah, což jsem věděl, ale nevím proč jsem ťuknul na jedničku. Za další, co si při této kapacitě představit pod pojmem "malým proudem", také tu dvacetinu? Díky


RE: RE: RE: RE: Měření napětí
Datum: 31.10.2002, 14:41
Od: Jarda

Protože jsem obyčejný motorista, nevybaven takřka ničím, nevím, jak bych takto aku ošetřil. Voltmetr mám pouze takový kombinovaný z OBI, snad by to šlo a nabíječku bych si půjčil. Poraďte, jak to provést. Ne, že by to akumulátor potřeboval, myslel jsem spíš na prevenci. Jak dosáhnout vybíjení 1A, když mám 100Ah? Třeba žárovkou? Ale to by svítila celý víkend. Poraďte. Co se týče reakcí některých "chytrých", nedejte se odradit. Sám nejsem nejmladší, leccos jsem už taky v životě pochytil, Vaše články jsem čelt i dvakrát - pro pochopení :-)), ale v žádné pasáži jsem nenarazil na něco, u čeho bych měl pocit, že mně uráží. Maximálně jsem si mohl říci "tohle bys mohl už vědět" a byl jsem rád, že to teď vím od Vás. Ale víte kolik takových, co snědli Šalamounovo h***o kolem nás běhá?


RE: RE: RE: Měření napětí
Datum: 30.10.2002, 18:24
Od: Jiří Čech

S peroxidem jako takovým jsem nepracoval nikdy, ani na vojně si nepamatuji, že by se používal (armáda šetřila na všem). Mečtu jsem použil jen jednou a popravdě si už moc výsledek nepamatuji, protože tehdy se akumulátor ještě choval dost způsobně. Každopádně se pokuste pomalu (dvacetinou kapacity) akumulátor vybít na hodnotu 10,5 V a IHNED malým proudem nabít (akumulátor nesmí zůstat vybitý). Naformování mu před zimou prospěje. Pokud se někdo cítí poznámkami hluboce uražen, tak se mu omlouvám, ale zase na druhé straně moje poznámky několik z vás přiměly se nad problémy zamyslet, jak vyplývá z dotazů na mailu. A o to šlo. Myslet si o mně můžete co chcete, já už stejně víc plešatější nebudu.


RE: RE: Měření napětí
Datum: 30.10.2002, 16:36
Od: Pavel

Trochu od tematu ke stylu psani clanku p. Cechem, clanky jsou dobre a to ze je ze me nekdy delan debil apod jak pisi nekteri prispivatele celkem prechazim nebo se nad nimi pousmivam a venuji se vecnym informacim ktere me velmi zajimaji ale nedavno jsem dal precist clanek (vytisteny takze nevidel reakce) o akumulatorech svemu otci kteremu je 60let (me 25) a ten zkonstatoval ze vecne je to dobre, pousmal se nad vzpominkami na 40let bolsevika ale poznamenal ze by se autor mel nad sebou zamyslet a uvedomit si ze jeho poznamky mohou dost lidi opravnene urazet (nerekl mi ze by neco urazilo jeho ani jsem se na to neptal) a ze to mohou cist i lide kteri jsou starsi a maji take mnoho zivotnich (nikoliv odbornych) zkusenosti, nehlede k tomu ze pokud je nekomu 20 neznamena to ze nevi a nema v praxi vyzkousene to je zde popsano...


RE: RE: Měření napětí
Datum: 30.10.2002, 14:08
Od: Jarda Blažek

Taky by mně zajímal Tvůj názor, ev. zkušenosti s použitím kysličníku. Prosím, poděl se. Protože se blíží zima, mohlo by to být časově aktuální.


RE: Měření napětí
Datum: 29.10.2002, 18:59
Od: Jiří Čech

Zatížení stačí 1/10 nebo i 1/20 kapacity, myslím, že něco takového mělo vyplynout z pasáže o vybíjení akumulátoru. O tom teoretickém zázemí se zmiňuji proto, protože když se mi něco s něčím stane, dokáži si teoreticky odvodit možnou příčinu poruchy a podle toho hledat. Chodit se k někomu ptát ve dvě v noci není to pravé ořechové. Je jasné, že mnoho z vás baví pouze jezdit a máte jiné zájmy, než se vrtat v autě. Některé mé reakce jsou asi (nebo spíše) určitě špatně pochopeny, viz 125. komentář k článku o Koupi Favorita... Chtěl jsem jen dát najevo, že nezaleží pouze na předním nebo zadním náhonu, že pokud má člověk auto v ruce, tak s ním dokáže dělat kousky, o kterých se nikomu z neznalých ani nezdá. Protože jsem minulost zažil - někdy až moc - tak jenom reaguji na různé pomluvné výkřiky na něco, co ani pořádně neznají.


Měření napětí
Datum: 29.10.2002, 9:41
Od: Jirka Miškei
WWW: http://roadmagor.euweb.cz

Dobrý den, pane Čechu, píšete, že napětí akumulátoru se má měřit při zatížení (což je celkem logické), ale spíš by mě zajímalo, jaké je vhodné zatížení, při kterém se má napětí měřit. Potom jsem tu taky někde četl, že se dá vylepšit životnost přidáním peroxidu, víte o tom někdo víc - kolik, jak koncentrovaný, zkušenosti... No, ale na závěr si do Vás musím trochu "rejpnout" - píšete, že nemůžeme nic dělat bez dokonalého teoretického zázemí, apod. To já jsem tedy trochu jiného názoru - nepotřebuji vědět, jaké přesně probíhají reakce v akumulátoru (i když je to zajímavé), abych byl schopen ho dobře udržovat - stačí když mi někdo poradí, že :) Obdivuji tedy Vaše znalosti, jsem rád, že je tu zveřejňujete, ale fakt mi nesedí, jak se snažíte z každého, kdo má znalosti o trochu menší, dělat blbce a vnucovat svá moudra kdekoliv, kdykoliv a komukoliv (viz některé Vaše komentáře). Tímto Vás ale ani omylem nechci odradit od psaní - pište dál, ale tak, abyste hned v několika prvních řádcích neurazil půlku čtenářů.


RE: RE: RE: Aku Delphi apod.
Datum: 25.10.2002, 9:33
Od: Mikki

Tady musím sejmout trochu zodpovědnosti za zpoždění z beder Chipmena a Engiho, článek Zapalování jsem jim po jazykové korektuře odeslal teprve dnes. Takže část prodlení je i moje vina, ale budiž mi omluvou, že článek je velmi dlouhý a na tyhle věci mám čas jen po večerech. Díky Mikki


RE: Nabíječka?
Datum: 22.10.2002, 9:25
Od: Pavel

Jeste k tomu zdroji pro CB: pokud se ti ho podari upravit (seridit) tak aby daval naprazdno "skoro" 14,4V (proste takove aby aku nezacal plynovat) ziskas tim sice ne idealni ale dobrou nabijecku kterou aku dobre nabijes (ale ne na 100%) a ani ji neublizis a jak vyplyva z clanku je to asi jedina moznost jak nabijet vapnikove aku (teda alespon ty z USA).


RE: Nabíječka?
Datum: 21.10.2002, 16:58
Od: Pavel

Vetsina nabijecu z OBI apod. sice ma na sobe napsano ze davaji treba 6Amper ale to pouze do "zkratu" v praxi davaji velmi maly proud ktery se stoupajicim napetim na aku klesa takze jsou celkem na prd a nenabijou skoro nic, lepsi je sehnat neco co splnuje parametry nabijece s charakteristikou I viz clanek nebo jeste lepe neco co umi nabijet dvoustupnove. Kde sehnat neco hotoveho nevim ale pokud to chces stavet tak treba v casopise Amaterske radio resp. Prakticka elektronika bylo publikovano velke mnostvi navodu. Sam si hodlam postavit neco s dvoustupnovim nabijenim i kdyz ted uz nevim jestli se do toho pustim protoze aku v aute mam vapnikovou a pro prilezitostne nabijeni pro kamarady atd se mi to asi nevyplaci (casove i financne)


Nabíječka?
Datum: 21.10.2002, 16:28
Od: Greg
WWW: http://www.volny.cz/greg

Zdravím. Mám na Vás dotaz z hlediska mne jakožto prostého uživatele. Pozorně jsem si přečetl článek p. Čecha o akumulátorech (a i ten následující o alternátorech). Velmi poučné. Nicméně jsem z toho skoro získal dojem, že abych správně nabil (auto)baterii, musím vlastnit nějaký (pravděpodobně mnou zkonstruovaný) zdroj o určitých vlastnostech a ještě k tomu průběh nabíjení všelijak kontrolovat. Přitom jsem v mnoha obchodech typu Hornbach, Baumax, Obi a podobně viděl prodávat různé druhy nabíječek autobaterií. Jsou tyto nabíječky kvalitní a skutečně vhodné pro nabíjení autobaterií nebo si mám radši postavit nějakou vlastní? Nebo pokud máte nějaké dobré zkušenosti s nějakým typem nabíječky a víte, kde ji sehnat, SEM S TÍM! Až dosud jsem autobaterie z důvodu nedostatku jiného řešení (a z důvodu nevědomosti toho, jak se má správně autobaterie nabíjet) nabíjel zdrojem, který normálně používám pro CB vysílačku. Ten je schopne dát asi 4 až 5A a max. asi 13,5 až 13,8V, což, jak vidno, je nedostatečné. Díky Greg


RE: RE: Aku Delphi apod.
Datum: 21.10.2002, 9:46
Od: Pavel

Diky, presne takto jsem ji nabil a zatim v pohode, pokud to bude potreba tak to holt vyresim stejne. Dobijeni je v pohode (s max. i min. zatezi pri asi 1500 - 2000 ot/min cca 13,5 - 14V na svorkach aku) to jsem meril hned jak jsem to koupil (v kvetnu) krome toho je regulator soucasti alternatoru 90A. Klidovy odber je taky OK. Jen jsem zapomel rozsvicena svetla (varovny bzucak jsem si uz opravil), aku sice jeste jevila cinnost ale uz to nebylo ono.


RE: RE: Aku Delphi apod.
Datum: 18.10.2002, 23:12
Od: cerny_tomas
WWW: http://www.nejedly.com/cerny-tomas/skoda/motor/zapalovani/

Nezbyde nez juknou na http://www.nejedly.com/cerny-tomas/skoda/motor/zapalovani/ kde je zapalovani uz 8 dnu k mání. tomas


RE: Aku Delphi apod.
Datum: 18.10.2002, 19:00
Od: Jiří Čech

Delphi akumulátory se začaly dovážet asi před dvěma lety, dříve jsem je neviděl, i když zde mohly být o něco dříve. Zkusil bych ji nabít normální nabíječkou a hlídal bych proud při napětí nad 14,4V. Takto jsem tehdy dobíjel tchánovu Delco a běhá dodnes. Pokud se Ti vybíjí, buď máš špatně seřízené dobíjení a nebo máš velký odběr nějakým spotřebičem v klidu vozidla.


Aku Delphi apod.
Datum: 18.10.2002, 16:48
Od: Pavel

Predne bych rad podekoval autorovi za skvely clanek plny uzitecnych informaci. Ale bohuzel v nem neni odpoved na muj problem protoze jak autor pise sam ji nezna. Proto se ptam ostatnich jestli nekdo nevite jak presne nabijet vapnikove akumulatory, mam Delphi 45Ah kterou jsem koupil s autem takze ani nevim jak je stara a je pravda ze kdyz je nabita tak roztaci motor 1.8 benzin v pohode ale na rozdil od reklamy jsem zjistil ze ji vybiju, zatim jsem dobiti vyresil stab. zdrojem 14V/4A (o podobnem zpusobu pise autor) coz staci ale asi to nenabije na 100%. Pokud nekdo vite kde sehnat nabijeci charakteristiky atd budu velmi rad. P.S. Uz se tesim na dalsi clanky zejmena zapalovani, jen doufam ze je Chipmen uvede rychleji nez s odstupem 6 dni jako v pripade clanku aku a alternator. Zkusim mu zitra az ho uvidim domluvit...


RE: RE: Odpovědi... atd.
Datum: 17.10.2002, 23:58
Od: rasto

je zrejme ze vam to nikto nepise ........ najskor su to virusy ...... takze nezname posty akokolvek familarne napisane neotvarat, dobra rada, sorry za off topic :)


úžasné
Datum: 17.10.2002, 14:06
Od: wekky

Musím vyjádřit autorovi článku velkou pochvalu před zvednutou kapotou. Tak obsáhle se nevěnují této kapitole ani skripta autoelektriky na ÚMV VUT, snad jen s výjimkou vzorců chemických reakcí, které jsou pro většinu stejně k ničemu. Před nedávnem jsem si začínal myslet, že Techweb pomalu upadá. Jsem mile překvapen, tímto se opět pozvedl a snad bude i poučnější než kdy dřív. Ještě jednou díky, už se těším na další články.


akumulátor
Datum: 17.10.2002, 13:42
Od: Jarda

Skvělý článek. Měl jsem Fiata diesel a v něm Akumu 88 Ah. Hned po instalaci do auta jse do ní nasypal Mečtu, aku vydržel v autě 6 let ! Jezdil jsem denně, 2x za rok jsem aku dobíjel (před zimou a na jaře). Když jsem po 6 letech šel kupovat nový akumulátor, nechtěli mi v prodejně věřit, že vydržel v dieselu tak dlouho.


RE: Odpovědi... atd.
Datum: 16.10.2002, 20:31
Od: Jiří Čech

Ještě jsem chtěl vzkázat těm, co mi něco posílají v Javascript, že to neumím otevřít (Javu nemám nainstalovanou v počítači). Možná to nějak jde, ale já to opravdu neumím. Takže "tomas" a "prchalek" nedostanou odpověď, pokud nějakou měli dostat. Platí i pro další, kteří mi něco takového chtějí poslat, posílejte radši texty ve Wordu (v příloze).


Odpovědi... atd.
Datum: 16.10.2002, 20:13
Od: Jiří Čech

Jak tak pročítám reakce¨tak mne potěšilo, že se neozval žádný neandrtálec, který by předváděl své gigantické IQ. Takže - Smekta je skutečně na průjem, já jsem si na ten název nemohl vzpomenout a toto mi pořád lezlo "do ruky", tak jsem to tam šoupnul. Celý název je "Mečta super", bohužel jsem to dlouho nikde neviděl. Bylo to šest červených pytlíčků, obsah každého se nasypal do jednoho článku a po nějaké době působení se měl akumulátor dobít. Byl u toho český návod a stálo to kolem stovky. Takže děkuji za upozornění a nápovědu názvu. Jinak pokud se podíváte do různých nabídek OBI, Baumax, Globus atd., mívají v akci slevněné "vápníkové" akumulátory, vycházejí dokonce levněji než klasické. Před namontováním dobít, leží v obchodech hodně dlouho. Na staré aku se vykašlete. A co největší kapacitu, potom je aku méně zatěžován (mysleno na jednotku plochy desek) a déle vydrží. Já vím, že jsou to další peníze, ale pokud máte chechtáky na benzín, na cigarety, na mobilní telefony a na internet, tak byste měli mít i na akumulátor. To není moralizování, to je skutečnost. Poslal jsem současně s Akumulátorem i Alternátor a Zapalování, jak vidíte, zatím se nic neděje a je to škoda, jsou tam odpovědi na dobíjení ve vozidle. Ke čtení jsou na www.nejedly.com/cerny-tomas/skoda/elektrika, hledejte "nové články". Nemá to sice tak hezké jako Techweb, ale je to tam a velice rychle (Zapalování za 2 hodiny). Pokud někdo chcete originální formát, napište mi a já vám to pošlu přímo na e-mail (je to ve Word 2002, příp. zazipováno). Jinak Favorit by měl ve volnoběhu světla a topení utáhnout, pokud má klasické H4 60/55W a menší řemenici (černé barvy, průměr 60 mm), montovala se někdy od r. 1991-2 (o 25 mm kratší řemen). Případně trochu zvedněte otáčky vonoběhu, možná jsou příliš nízké (mohou být špatně seřízené už z emisí, nebylo by to poprvé). Každopádně zkuste si (v akci i za 199,- Kč) koupit nějaký multimetr a změřit si dobíjecí napětí na volnoběh a za vyšších otáček, to vám hodně napoví. Ta legrace s těmi kondenzátory - sice nevím k čemu je to dobré, elektronika jistě akumulátor svým vlastním odběrem postupně vybije, ale pokud si chcete hrát (já se učil stejným způsobem), přeji hodně zdaru. Akumulátoru nevadí nečinnost, pokud je před ní dobit do plných znaků nabití. Jestli s vozidlem jezdíte málo, použijte "vápník" nebo EXIDE. V článku jsem se nezmíníl o tzv. konzervačním dobíjení. Používá se tam, kde musí být akumulátor připraven k okamžité činnosti, aniž by se v reálném čase používal (např.vojenská vozidla, tzv. uloženky, která jsou připraveny pro případ poplachu k okamžitému použití, ale jinak se s nimi nejezdí). Na akumulátor se připojil transformátorek 230V/24V/2W, používaný na napájení kontrolek, usměrnil se a přes žárovečku trvale cpal do akumulátoru asi 50 mA. Tímto způsobem eliminoval samovybíjení. Podle posledních poznatků není toto konzervační dobíjení pro akumulátor nejvhodnější, lépe je spočítat úbytek za několik dní a poté normálním proudem krátkou dobu dobíjet. Každopádně je problém v zimě s nízkými teplotami, to už jsem popsal v článku. Znovu opakuji, pokud nechcete mít problémy, použijte nějaký typ bez volného elektrolytu (EXIDE) a tyto starosti nechte jiným. Je tam sice vyšší cena a v Baumaxech v akcích je neprodávají, ale takový akumulátor může putovat ze starého do nového auta a ani vás nemusí bolet jiný spouštěč (s větším odběrem). Jinak teď pracuji na článku Motor - teorie, článek bude na několik částí, protože toho bude "hafo" a stalo by se to nepřehledné. Upozorňuji vás, že dát něco dohromady pro laiky je dost náročné, protože musím počítat s úplnou nevědomostí (nejste všichni z oboru, různých instalatérů, zedníků, gymnazistů atd. je mezi vámi určitě drtivá většina) a vše specifikovat tak, aby tomu každý, kdo tomu rozumnět chce (to také nebývá pravidlem, něco se naučit chce zájem a čas, vše se nedá řící jednou větou a mnoho "pivních šášů" není ochotno na sobě pracovat) a správně vše formulovat není vždy snadné, hodně toho přepisuji, abych srozumitelněji definoval myšlenku. A taky jsem zjistil, že postupující skleróza udělala své a tak musím zase do literatury si některé věci osvěžit, to také zdržuje. (Nejhorší je si vzpomenout kde to bylo.) Tento článek tedy nebude tak brzy ani u www.nejedly.com. Nakonec perlička - zjistil jsem, že i čeští zaměstnanci ve vývoji v Ml. Boleslavi neví nic jiného než svůj obor, takže když jsem tam volal za účelem zjistit nějaké hodnoty (skléróza, už jsem spoustu dat zapomněl), přehazovali si mne jako horký brambor a trvalo dost dlouho, než jsem z nich vyrazil vše požadované. Někdy o soubojích s "kapacitami" napíši velmi veselý článek.


Jojo.
Datum: 16.10.2002, 16:35
Od: Jirik

Fakt pěkně napsané a poučné. Trochu mě dostal ten začátek. Taky bych řekl že to co bylo mi nechybí. V té době jsem byl sice menší, ale cítil jsem že naše rodina na tom byla líp. Kamarád dělá v jednom podniku a dosud je to typický obrázek doby minulé. Jako by tam zamrzl čas, ale s jedním rozdílem. Lidi jsou svině. Potřebuje se na něco zeptat a nikdo mu neporadí. Proč ? Protože se bojí o místa, řeknou si, je mi 50, když si to nechám pro sebe a pošlu ho někam, budu nepostradatelnej a nevyhodí mě z práce. Jenže ten kluk pak kvůli takovéhle sviňárně může zmrvit zakázku třeba za půl milionu. Z takovejch lidí se mi dělá zle. Nejvíc mě pobavilo, že tam mají staříka který obsluhuje jakýsi stroj historický a umí na něm pracovat pouze on. Nikdo jiný, ale zapomínají, že staříkovi je už 79. Přál bych mladejm lidem aby se jim dařilo sehnat práci tak rychle jako to šlo dřív a to samé platí i o bydlení. Jojo, dneska to nemá člověk jednoduché.


RE: Je to tak
Datum: 16.10.2002, 16:04
Od: petr

Mas pravdu, mam stejne zkusenosti.


Pochvala
Datum: 16.10.2002, 14:48
Od: SPEDO

Hezky a poucny clanek. Dekuji.


RE: Kolísavé napětí
Datum: 16.10.2002, 12:46
Od: atnarfus

v jistém rozmezí je to normální. Nedá se očekávat že alternátor na volnoběh motoru dokáže např. při zapnutých světlech a ventilátoru topení udržet napětí na 14V. Je proto naprosto běžné že při nízkých otáčkách motoru jdou pomaleji stěrače, smerovky a ventilátor. Oni samozřejmě méně svítí i světla a pod. Částečným řešením je menší řemenice na alternátoru, která se začala do Fava montovat nevím od kdy. Určitě by ale němělo napětí kolísat při otáčkách nad cca 2000ot/min. Pokud se tak děje, je na místě kontrola všech spojů, uhlíků a komutátoru. Pokud se to projevuje převážně ve velkých otáčkách, jsou to stoprocentně uhlíky a komutátor.


RE: Kolísavé napětí
Datum: 16.10.2002, 8:26
Od: Pafka

Zřejmě Ti opravdu kolísá palubní napětí, zkus ho proměřit. Pokud bude v závislosti na otáčkách kolísat, hledej závadu v napěťovém regulátoru (součást alternátoru).


RE: Ještě poznámka
Datum: 16.10.2002, 8:20
Od: Alf

Opravdu, Smecta je na průjem......


RE: letitý americký patent
Datum: 16.10.2002, 7:27
Od: Lubomír Řehoř

To mě mrzí, že mě ti amíci zase předběhli. Minulou zimu jsme s kámošem mudrovali, že akumulátor nejvíc trpí když nic nedělá. Vybíjet ho jenom malým proudem do odporu mě připadalo slabomyslné, tak jsem zkonstruoval zařízení,které v 1.kroku nabije dva kondenzátory přes odpor (každý na 12V), v 2.kroku je spojí do série (tedy 24V) a přes malý odpor vybije do akumulátoru. Tak to dělá asi 10x za vteřinu a to tak že stále. Zkouším to od jara, tehdy byly aku 2roky. Nemáte někdo zkušenost s něčím podobným ? (čekání je dlouhé)


Kolísavé napětí
Datum: 15.10.2002, 16:26
Od: Martin Moravec

Mám malý dotaz, nesouvisí přímo s baterií: v závislosti na otáčkách (a tím asi i na napětí, které v tu chvíli dává alternátor), se mi mění frekvence blikání směrových světel. Je to správné, nebo je někde problém? (Mám fávo r.92)


RE: RE: RE: RE: jenom si trošku rejpnu, ale nic ve zlym
Datum: 15.10.2002, 15:11
Od: Šlaušek

ta ojnice (resp.její spodní část) má teď tvar jako špička vrtáku (je to taková stříška trošku do vrtule) a přetočení určitě ne, bylo to v pásmu zelenýh otáček (mezi 2 - 3 tisíci)


Ještě poznámka
Datum: 15.10.2002, 11:05
Od: Kutil

Ten " bílý prášek " do akumulátorů - ruský - se jmenuje MEČTA , sá se koupit i nějaký švýcarský licenční AMPER PLUS, Smekta - jestli se nepletu - je něco na průjem u dětí.Jinak ale pokud máte dojem, že se některý akumulátor z toho startování může pos..., určitě bych to zkusil.


RE: RE: RE: jenom si trošku rejpnu, ale nic ve zlym
Datum: 14.10.2002, 21:16
Od: Jiří Čech

Píst se Ti nevzpříčil, ojnice se přetrhla z únavy materiálu či skryté vady (a co přetočení motoru?). Přesně bych to mohl říct až po prohlédnutí lomu. Pravda je, že dobrý škodovkový motor má spotřebu okolo 0,15 l/1000 km.


RE: RE: jenom si trošku rejpnu, ale nic ve zlym
Datum: 14.10.2002, 18:47
Od: Šlaušek

vím, ale můj poslední motor si vzal 1l/1200km (dejme tomu tak 0,8 - 0,9l/1000km) a umřel asi na to, že na druhym se vzpříčil píst ve válci, a ustříhla se ojnice (a projela blokem z obou stran)


Kdo mi to poslal?
Datum: 14.10.2002, 18:02
Od: Jiří Čech

Vážení, někdo mi poslal na e-mail zprávu, jmého SKODA a velikost 185k. Článek se mi neotevřel a ani jsem to nijak nedokázal ošvindlovat. Pokud to byl někdo z vás, tak to pošlete znovu a jinak. Děkuji.


RE: jenom si trošku rejpnu, ale nic ve zlym
Datum: 14.10.2002, 17:54
Od: Jiří Čech

Rejpnul jsi dobře, Škoda uváděla u "užovek" spotřebu oleje 0,4 - 0,7 l/1000 km a ne na 100 km. Je tam překlep. K akumulátorům všeobecně - pokud vám tam nevleze nic většího než 50 Ah, použijte EXIDE 45 Ah a máte pokoj na hodně dlouho.


jenom si trošku rejpnu, ale nic ve zlym
Datum: 14.10.2002, 16:59
Od: Šlaušek

článek je dost poučnej, ale asi tam utekla jena nula v týhle větě : ''Správně seřízený motor v přijatelném technickém stavu (spotřeba oleje do 0,5 l/100 km) chytí nejpozději na druhou otáčku.'' pokud má motor takovouhle spotřebu oleje, tak už pro mě nemá přijatelný technický stav ;o)


Je to tak
Datum: 14.10.2002, 12:04
Od: Jiri Dobry

Kdo neveri tomuhle clanku at si zkusi sam. Bude ho to stat akorat vic penez, i kdyz se na zacatku usetri. Sam mam S120 s tim lepsim starterem (1.1 kW) baterka 55Ah a jezdim na LPG. Pokud je v perfektnim stavu zapalovani (zkusenost=zapalovaci kabely maji max 3 roky zivotnost) tak me nevzrusuje ani -20 a klidne v tomto mrazu startuji na LPG na druhou otocku motoru. Znam nekolik jinych "plinivkaru" a nikdo me to neveri :-(, dokud to nevidi. No jo, uz moje babicka rikala ze "Neni tak bohata, aby si mohla kupovat levny veci" a o baterce to plati dvojnasobne. Skoda, ze se me tam nevejde ta 110 z traktoru ;-)


jooo, dobrej clanek
Datum: 14.10.2002, 10:14
Od: JenyK
WWW: http://crx.cz

... trochu odborenej ale cool. Jen tak dal! :o) Jenom - k metodam nabijeni. Coz takhle pohovorit o nabijeni pouze nekterymi pulperiodami pri soucasnem vybijeni zhruba desetinovym proudem ? (myslim ze se tomu rika nabijeni nesymetrickym proudem)


letitý americký patent
Datum: 11.10.2002, 21:04
Od: impact
WWW: http://www.pulsetech.com

tyhle šikovné věci na údržbu baterií vyrábí firma Pulsetech(www.pulsetech.com), je to solární panel a řídící jednotka, které se instalují do vozu a pak stačí jen parkovat venku, solární panel umístěný za oknem nebo na střeše nebo kdekoliv jinde kam svítí slunce vyrábí elektřinu a řídící jednotka neustále vysílá slabé impulsy do baterie a tak ji dobíjí a chrání před sulfatací; existují i jiné varianty s přípojkou do sítě nebo takové, které si energii berou přímo z baterie... bohužel nejbližší evropský dealer je v holandsku... rozhodně ale doporučuju prohlédnout si jejich web, je to hodně poučné


udrzba s peroxidom
Datum: 11.10.2002, 13:57
Od: Ivan Chudy

V 86-om roku autori p.Mrázek, Pychynski,Roušar rozšírili po Československu svoj patent a zlepš.návrh na zpusob regenerace sekundarnich članku akum.baterií. Riešenie bolo jednoduche, namiesto destilovanej vody použili peroxid vodíku - chemicky H2O2, ktory po pridani do elektrolytu zreagoval s kyselinou a zmenil sa na vodu. Pri reakcii dochádzalo k rozpusteniu usadenin na člankoch akumulatora. Návrhy boli uspešne odskúšane v celej republike, na železnici, i v podnikoch či už pri vyplachovani starych baterií, alebo pri dobíjani a regeneracii prevadzkovanych. Sam som to odskúšal pred každym zimnym obdobim a prvy akumulator v S-105 mi vydrzal vyše 7 rokov, ďalší viac ako 5 rokov. Preto doporučujem vždy pred nástupom zimy akumulátor doplniť peroxidom (stačí kúpiť dostupný v drogerii) a bateriu dobiť.© 1999-2018, Petr Váňa a Insidea Digital s.r.o.
Jakýkoliv výňatek či přetisk obsahu serveru Škoda TechWeb může být použit jinde pouze s písemným svolením provozovatelů serveru, jež jsou uvedeni výše.
Zásady ochrany osobních údajů