Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 28.3.24, 10:04



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 jaký odpor na diodu?? 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Příspěvky: 4693
Bydliště: Rokytnice u Přerova
Příspěvek 
ted jsem si udvědomil že ono se mi ty diody budou postupně rozsvicovat že?? já bych spíš abY to blikalo hodně! co stím?

_________________
Seat toledo 1.9 TDI 1996
Seat toledo 1.9 TDI 1998
T4 1.9 MTDI 1995 Long spotřebák
Včelař

Sháním vyjetý a vyfritovaný olej!


7.12.07, 17:58
Profil ICQ
Pspvek Reklama

   
Voditelj brodice
Uživatelský avatar

Příspěvky: 9782
Bydliště: Bratislava / Nové Zámky
Příspěvek 
škodař píše:
ted jsem si udvědomil že ono se mi ty diody budou postupně rozsvicovat že?? já bych spíš abY to blikalo hodně! co stím?

zalezi od signalu , a aku to ma stupnicu
moze to behat napr. takto: http://www.youtube.com/watch?v=FBW6Puz5j7o

_________________
- Favorit 137GRx r.v. 1990, biely, posledné analógové auto
- Volvo V40 2.0T, r.v. 2002
http://www.danokrnac.sk/


7.12.07, 18:03
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Příspěvky: 4693
Bydliště: Rokytnice u Přerova
Příspěvek 
nejrači bych když to bude mít slabý basy nebo zeslabený aby to blikalo sem tam slbě a když budou věčí basy tak aby to blikalo hodně a sem tam prosvítlo.. já vím že jsem vymyslo :oops:

_________________
Seat toledo 1.9 TDI 1996
Seat toledo 1.9 TDI 1998
T4 1.9 MTDI 1995 Long spotřebák
Včelař

Sháním vyjetý a vyfritovaný olej!


7.12.07, 18:03
Profil ICQ
Voditelj brodice
Uživatelský avatar

Příspěvky: 9782
Bydliště: Bratislava / Nové Zámky
Příspěvek 
škodař píše:
nejrači bych když to bude mít slabý basy nebo zeslabený aby to blikalo sem tam slbě a když budou věčí basy tak aby to blikalo hodně a sem tam prosvítlo.. já vím že jsem vymyslo :oops:

toto blika tak ze hlasitost = pocet diod
ty asi chces aby to bolo takto: hlasitost = intenzita svetla
nie?

edit: potom si zozen nieco co sa vola farebna hudba
http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi= ... &z=galerie

_________________
- Favorit 137GRx r.v. 1990, biely, posledné analógové auto
- Volvo V40 2.0T, r.v. 2002
http://www.danokrnac.sk/


7.12.07, 18:09
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Příspěvky: 4693
Bydliště: Rokytnice u Přerova
Příspěvek 
deekay píše:
škodař píše:
nejrači bych když to bude mít slabý basy nebo zeslabený aby to blikalo sem tam slbě a když budou věčí basy tak aby to blikalo hodně a sem tam prosvítlo.. já vím že jsem vymyslo :oops:

toto blika tak ze hlasitost = pocet diod
ty asi chces aby to bolo takto: hlasitost = intenzita svetla
nie?

edit: potom si zozen nieco co sa vola farebna hudba
http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi= ... &z=galerie
mno nevím mám v tom zmatek ta barevná hudba se mi nějak nezamlouvá. chtěl bych aby to bylo aisk tak když jsme tu diodu zapojil napřímo?

_________________
Seat toledo 1.9 TDI 1996
Seat toledo 1.9 TDI 1998
T4 1.9 MTDI 1995 Long spotřebák
Včelař

Sháním vyjetý a vyfritovaný olej!


7.12.07, 18:29
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Příspěvky: 7662
Bydliště: Praha východ
Příspěvek 
Škodaři, ty seš taky diskant, to je strašný :lol:

_________________
"Šlápněte na to trochu, ať nemusím brzdit!"


7.12.07, 19:04
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Příspěvky: 4693
Bydliště: Rokytnice u Přerova
Příspěvek 
Nepér píše:
Škodaři, ty seš taky diskant, to je strašný :lol:
já vím semnou to není lehky ale prostě když už se do něčeho pustím tak chci aby se mi to líbilo na 100%

_________________
Seat toledo 1.9 TDI 1996
Seat toledo 1.9 TDI 1998
T4 1.9 MTDI 1995 Long spotřebák
Včelař

Sháním vyjetý a vyfritovaný olej!


7.12.07, 22:05
Profil ICQ
rejpal

Příspěvky: 18132
Příspěvek 
Martin píše:
Pochop, že zesilovači změna impedance nevadí! Když od zesilovače odpojíš nebo připojíš reprák tak ti shoří?


To asi nepochopím. Tvrdím, že skoková změna impedance má nepříznivý vliv na obvod zesilovače. Dokonce i plynulá změna není vhodná, snahou výrobců reprosestav je vyladit sestavu tak, aby měla v celém přenášeném pásmu impedanci blízkou jmenovité impedanci sestavy. Pokud bys měl hlasitost naplno a odpojoval a připojoval pořád dokola, možná by to mohlo poslat reproduktor do věčných lovišť.

Martin píše:
Ale ten vstupní odpor je v milioohmech, možná ještě míň, takže po rozsvícení LED ti klesne napětí možná o nějaký ten uV a to nemáš šanci zpozorovat, vždyť samotná nelinearita impedance reproduktorů je daleko vyšší. Nevím, proč by mělo dojít k zákmitu, zpětná vazba ihned vyrovná změnu napětí (Která ve skutečnosti žádná není, to zpětná vazba nemusí ani pocítit).


Pokud by byl výstupní odpor zesáku v miliohmech, měl bys na koncovém stupni ztrátový výkon v desítkách kW, což je blbost. Nízká výstupní impedance je jen iluze vytvořená zpětnou vazbou, která při poklesu napětí na výstupu oproti požadovanému napětí zvýší proud jedním z výstupních tranzistorů. K zákmitu musí dojít, jelikož, jak jsi sám naznačil, zpětná vazba ihned vyrovná změnu impedance změnou proudu výstupním tranzistorem.

Čím je způsobená nelinearita impedance reproduktorů? Rád si své znalosti rozšířím.

Martin píše:
No tak to je dobrý, takže když máme tak pomalou zpětnou vazbu, tak jaktože je schopná udržet krok se vstupním !sinusovým! signálem až do 100-vek kHz? Vždyť podle tebe by musely být na výstupu obdélníky. Rychlost přeběhu je u zesilovače zhruba 10V/us, to znamená, že změnu napětí na výstupu o 10V je schopen zesilovač docílit za 1us.


U zesilovačů by opravdu na výstupu při vysokých frekvencích byly různé patvary (spíše trojúhelník než obdélník), pokud by se včas pásmo neomezilo. Pokud zesilovač umí přenést i stovky kHz, musí mít velmi rychlou zpětnou vazbu, ale pokud bys mu připojil na výstup nelineární zátěž, problém by byl podobný, akorát o řád výše. Pokud vím, stabilita zesilovače u horní hranice přenášeného pásma není taková, jako u spodní hranice, stoupá výstupní impedance. Nevěřím, že za těchto podmínek se připojením nelineární zátěže nezmění výstupní signál.

Martin píše:
Dám ti jeden příklad...


Příklad je pěkný a téměř bych řekl, že jsi hodně blízko toho, o co mi jde. Akorát bych provedl malou korekci dle mého chápání funkce zesilovače ve třídě AB (předpokládám, že o jiné třídě se nebavíme).

Při těch 20V na výstupu uvažujme napájení symetrické 40V. Máme tedy 20V na 4ohm, to je 5A, na tranzistoru se při tomto proudu ztrácí zbylých 20V. Výstupní odpor zesáku je tedy 4ohm. A už to není taková sranda jako s virtuálními miliohmy...

Po zapojení ledky už na výstupu není 20V (dělič 4ohm a 4ohm), ale nějakých 19,6V (dělič 4ohm a 3,84ohm), což musí zpětná vazba skokově srovnat. Jinými slovy, zesilovač musí skokově změnit odpor dotyčného tranzistoru na těch 3,8ohm. To znamená, že dotyčná změna musí proběhnout zpětnou vazbou a zpátky výkonovým stupněm, nevěřím, že výstupní signál nebude tímto ovlivněn.

Jak jsi sám napsal, někde v hodně vysoké frekvenci budou ve spektru v signálu zpětné vazby špičky, které mohou proniknout i na výstup. Jsou tam sice filtry (většinou kondík s odporem), ale ty nejsou dělané na tyto podmínky, takže bych si nebyl jistý tím, že se nedostanou na repráky. Navíc podle mě neplatí, že pokud není schopen reproduktor něco zahrát, neodpálí ho to.

Doufám, že mi rozumíš o co mi jde. Pokud máš po ruce osciloskop, zkus ho zapojit na zesák, připojit ledku a při nějakých 10kHz sledovat, zda to něco udělá se signálem. Já se domnívám, že ano, ale možná se mýlím. Zkusil bych to sám, ale momentálně nemám potřebné vybavení po ruce.


11.12.07, 18:42
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Příspěvky: 3694
Bydliště: Vysočina
Příspěvek 
fatal píše:
Čím je způsobená nelinearita impedance reproduktorů? Rád si své znalosti rozšířím.


Podívej se na tento obrázek, který je od tohoto dost kvalitního reproduktoru. Vidíš, že impedance jde až někam ke 20Ohm a zesilovač to nesmí rozhodit, takže věř, že ten indikátor mu vadit nebude.
Tato změna je způsobena tím, jelikož reproduktor se chová jako rezonanční obvod. Jde však o mechanickou rezonanci, která se převádí na elektrickou podobu. Takže kolem 50Hz membrána kmitá "nejlehčeji", tato špička se nazývá rezonanční kmitočet. Tento rezonanční kmitočet se výrobci snaží dostat co nejníže, protože pod ním není reproduktor prakticky schopen již hrát. Snížení tohoto rezonančního kmitočtu lze také dosáhnout vhodným typem ozvučnice (např. "bassreflex"), soustava je potom schopna hrát o trochu nižší kmitočty, ale následný pokles citlivosti směrem k nižším kmitočtům je o to větší.

fatal píše:
Po zapojení ledky už na výstupu není 20V (dělič 4ohm a 4ohm), ale nějakých 19,6V (dělič 4ohm a 3,84ohm), což musí zpětná vazba skokově srovnat. Jinými slovy, zesilovač musí skokově změnit odpor dotyčného tranzistoru na těch 3,8ohm. To znamená, že dotyčná změna musí proběhnout zpětnou vazbou a zpátky výkonovým stupněm, nevěřím, že výstupní signál nebude tímto ovlivněn.

Jak jsi sám napsal, někde v hodně vysoké frekvenci budou ve spektru v signálu zpětné vazby špičky, které mohou proniknout i na výstup. Jsou tam sice filtry (většinou kondík s odporem), ale ty nejsou dělané na tyto podmínky, takže bych si nebyl jistý tím, že se nedostanou na repráky. Navíc podle mě neplatí, že pokud není schopen reproduktor něco zahrát, neodpálí ho to.


Ano, ale jak jsem psal, zpětná vazba to srovná za 5,2E-8s, což je spektrum někde okolo 20MHz. Výstupní filtr má pokles minimálně 20dB/dekádu (1. řád), takže na 20MHz bude zeslabovat 40dB, což je 100x zeslabeno. Když bude pokles napětí 52mV, tak za filtrem bude změna napětí 0,52mV a vsadím se, že tuto změnu nemáš šanci poznat, to i samotný šum má víc, takže se ztratí v šumu. Navíc si všimni, jak roste impedance reproduktoru směrem k vyšším kmitočtům. Takže si představ, jakou impedanci má reproduktor na 20MHz a z toho již sám dokážeš usoudit, jestli ho to dokáže poškodit nebo ne.

_________________
ŠKODA 125L LPG, r.v. 1988 béžová
ŠKODA 125L LPG, r.v. 198? červená


11.12.07, 19:26
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
rejpal

Příspěvky: 18132
Příspěvek 
Martin píše:
Podívej se na tento obrázek, který je od tohoto dost kvalitního reproduktoru. Vidíš, že impedance jde až někam ke 20Ohm a zesilovač to nesmí rozhodit, takže věř, že ten indikátor mu vadit nebude.


O závislosti impedance na frekvenci vím, zajímá mě tebou zmiňovaná nelinearita (nelineární závislost impedance na napětí). Impedance reproduktoru jde sice až k 20ohm, ale (pokud se nepletu) při dané frekvenci se nemění, takže to nemá jak zesilovač rozhodit.

Trochu mi nahráváš, čím vyšší bude impedance reproduktoru, tím vyšší bude vliv ledky na celkovou impedanci a tedy na chování zesilovače, při těch 20ohmech by už ten pokles napětí v tom probíraném příkladě byl výraznější.

Martin píše:
Ano, ale jak jsem psal, zpětná vazba to srovná za 5,2E-8s, což je spektrum někde okolo 20MHz. Výstupní filtr má pokles minimálně 20dB/dekádu (1. řád), takže na 20MHz bude zeslabovat 40dB, což je 100x zeslabeno. Když bude pokles napětí 52mV, tak za filtrem bude změna napětí 0,52mV a vsadím se, že tuto změnu nemáš šanci poznat, to i samotný šum má víc, takže se ztratí v šumu. Navíc si všimni, jak roste impedance reproduktoru směrem k vyšším kmitočtům. Takže si představ, jakou impedanci má reproduktor na 20MHz a z toho již sám dokážeš usoudit, jestli ho to dokáže poškodit nebo ne.


Vycházíš z tvého výsledku. Mi vyšel ukázkový "pokles napětí" podstatně vyšší než 52mV, navíc vlivem zpětné vazby může být zesílen a zkreslen (dle konstrukce zesáku). Takže bych nespoléhal na to, že mi nějakých 52mV na 20MHz odfiltruje výstupní filtr. Možná to nepoznám poslechem, ale to neznamená, že tam žádná změna signálu není. Jen pro ilustraci, kdysi se mi spálil přívodní vodič výškového reproduktoru, příčinou byla vysoká frekvence ve zdroji signálu...


12.12.07, 08:03
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Příspěvky: 3694
Bydliště: Vysočina
Příspěvek 
fatal píše:
O závislosti impedance na frekvenci vím, zajímá mě tebou zmiňovaná nelinearita (nelineární závislost impedance na napětí). Impedance reproduktoru jde sice až k 20ohm, ale (pokud se nepletu) při dané frekvenci se nemění, takže to nemá jak zesilovač rozhodit.
Citace:

To se mi nechce věřit, že bych psal o nelinearitě impedance na napětí. To je troufám si tvrdit konstantní.

Trochu mi nahráváš, čím vyšší bude impedance reproduktoru, tím vyšší bude vliv ledky na celkovou impedanci a tedy na chování zesilovače, při těch 20ohmech by už ten pokles napětí v tom probíraném příkladě byl výraznější.

fatal píše:
Vycházíš z tvého výsledku. Mi vyšel ukázkový "pokles napětí" podstatně vyšší než 52mV, navíc vlivem zpětné vazby může být zesílen a zkreslen (dle konstrukce zesáku). Takže bych nespoléhal na to, že mi nějakých 52mV na 20MHz odfiltruje výstupní filtr. Možná to nepoznám poslechem, ale to neznamená, že tam žádná změna signálu není. Jen pro ilustraci, kdysi se mi spálil přívodní vodič výškového reproduktoru, příčinou byla vysoká frekvence ve zdroji signálu...


Věř mi, že těch 20MHz se tam určitě po drátech nedostane. Nebo snad chceš zpochybňovat funkci filtru? S tím spáleným vodičem to asi nebude tak horké, nevím, proč by ho měla přepálit právě vysoká a ne nízká frekvence. Snad jedině kvůli Skin efektu, ale to je asi blbost. Můžeš mi osvětlit, proč se spálil vodič a ne cívka reproduktoru?

_________________
ŠKODA 125L LPG, r.v. 1988 béžová
ŠKODA 125L LPG, r.v. 198? červená


12.12.07, 20:17
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
rejpal

Příspěvky: 18132
Příspěvek 
Martin píše:
To se mi nechce věřit, že bych psal o nelinearitě impedance na napětí. To je troufám si tvrdit konstantní.

Věř mi, že těch 20MHz se tam určitě po drátech nedostane. Nebo snad chceš zpochybňovat funkci filtru? S tím spáleným vodičem to asi nebude tak horké, nevím, proč by ho měla přepálit právě vysoká a ne nízká frekvence. Snad jedině kvůli Skin efektu, ale to je asi blbost. Můžeš mi osvětlit, proč se spálil vodič a ne cívka reproduktoru?


Napsal jsi "samotná nelinearita impedance reproduktorů je daleko vyšší", dokážu si představit vlivy mechanické a elektromagnetické, jenž by způsobily nějakou nelinearitu, ale taktéž považuji impedanci reproduktoru za lineární.

Těch 20MHz se tam možná nedostane, možná ano. Jak jsem už psal, může dojít ke zkreslení, špička může být na nižší frekvenci, vše záleží na konstrukci zesáku. O funkci filtru pochybovat nebudu, ale pokud je tvořen jednoduchým sériovým zapojením kondíku a odporu paralelně k výstupu zesáku, bude se to na 20MHz chovat jen jako odpor.

To přepálení přívodního vodiče ti rád osvětlím. Přepálil se na membráně, tedy těsně před cívkou. Nejspíše tam byla z výroby nějaká chyba, zmenšený průřez, kdo ví. Faktem je, že reproduktor začal vynechávat a pak prostě přestal hrát. Po oškrábání přepáleného místa a pocínování hraje jako nový. Při zkoumání nahrávky jsem zjistil, že obsahuje silný signál na vysoké frekvenci.


13.12.07, 07:07
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Příspěvky: 3694
Bydliště: Vysočina
Příspěvek 
fatal píše:
To přepálení přívodního vodiče ti rád osvětlím. Přepálil se na membráně, tedy těsně před cívkou. Nejspíše tam byla z výroby nějaká chyba, zmenšený průřez, kdo ví. Faktem je, že reproduktor začal vynechávat a pak prostě přestal hrát. Po oškrábání přepáleného místa a pocínování hraje jako nový. Při zkoumání nahrávky jsem zjistil, že obsahuje silný signál na vysoké frekvenci.


Na kolika Hz to bylo?

_________________
ŠKODA 125L LPG, r.v. 1988 béžová
ŠKODA 125L LPG, r.v. 198? červená


13.12.07, 07:46
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
rejpal

Příspěvky: 18132
Příspěvek 
Martin píše:
Na kolika Hz to bylo?


To už si nepamatuji, ale asi někde kolem 19kHz.


13.12.07, 07:55
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Příspěvky: 3694
Bydliště: Vysočina
Příspěvek 
No jo, tak to je možné, já si představoval frekvenci v řádech MHz. Výškáče jsou dost citlivé na přetěžování. Ovšem netroufnul bych si z tohoto usuzovat, že soustavě zesilovač-reproduktor uškodí frekvence > 100kHz.

_________________
ŠKODA 125L LPG, r.v. 1988 béžová
ŠKODA 125L LPG, r.v. 198? červená


13.12.07, 08:20
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Pspvek Reklama

   
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz