Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 28.3.24, 14:32



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 Nejde nastartovat (zkrat, svíčky, ...) 
Autor Zpráva
Pan Kapitán
Uživatelský avatar

Příspěvky: 12050
Bydliště: Tynec n.L.
Příspěvek Re: Nejde nastartovat (zkrat, svíčky, ...)
1) OK, smirgl fakt jemnej (třeba 300).
2) blbost - kdybys mel silovej kabel spojenej s kostrou, hori ti auto, ale preventivne to udelat muzes
3) celkem OK, akorát doufam, ze to na petku nechces roztlačit, tak aby to nastartovalo, na petku to bys to totiž nedobehl.
4) OK
5) Ano, tohle je dulezity, skoro bych tim zacal.
6) OK, ale zlutej taky pripojit
7) OK
8) OK
9) OK
10) ubytky napeti mezi motorem a baterkou se na stojicim motoru spis neprojevi
11) nic to neukaze, kabel nebude zatizenej proudem
12) To se tezko najde, ale po ocisteni kostricich bodu (6) by to nemelo byt potřeba.
13) OK
14) I kdybys mel vadnej starter, porad by to mělo jit roztlačit, když roztlacuju sam, najdu si tak nejak rovinu (nikdy neroztlačovat do kopce), roztlačím auto do rychlejsi chuze, pak do nej naskocim, zapnu zapalovani a se zarazenou jednickou kratce pustim a zase vyslapnu spojku, abych si motor nebrzdil autem, kdyby chytil.

Jinak takovej tip.... muzes merit taky napeti mezi minusem baterky a minusem motoru nebo kastle, plusem baterky a plusem motoru. Merak nastavis na nižší rozsah (2V nebo 200mV) a budes mit presnejsi udaj o ubytku, nez kdybys porovnaval napeti na baterce a napeti třeba na starteru. Zaroven tim poznáš, ve který vetvi ten ubytek vznika. Nejlíp se tyhle věci hledaji, když ti bezi motor (alternator dobiji) a sviti svetla (je zatizena pojistkova skrinka).

_________________
Forman 1994 Million Edition "Frankie"
Rapid 120/1985 "Eda" - BAZ 120R
Škoda 742 Forever TeamObrázek

Cvokárium: Youtube Instagram


1.8.18, 11:24
Profil ICQ YIM
Pspvek Reklama

   

Příspěvky: 68
Příspěvek Re: Nejde nastartovat (zkrat, svíčky, ...)
Díky moc za rady,
zítra ráno se tam vypravím, teď už jenom doufám, že auto nebude odtažený.
Vojta.

P.S: To roztlačování, to se dá fakt na jedničku a ne na dvojku? Zapalování zapnout až těsně před vyšlápnutím spojky? A podržet jí na půl vteřiny a pak pustit? Nikdy jsem to nedělal, ale vedle tý benzínky je tak 50m rovinka, sjíždí se k ní z kopce, to by mohl být první pokus...

_________________
Felicia 1.3 50kW MPI, r.v. 1997


1.8.18, 21:04
Profil
Pan Kapitán
Uživatelský avatar

Příspěvky: 12050
Bydliště: Tynec n.L.
Příspěvek Re: Nejde nastartovat (zkrat, svíčky, ...)
No to by mne zajímalo jak to roztlacovani dopadne. Nejak mi porad prijde, ze jsem zustal zcela nepochopen. :-(

_________________
Forman 1994 Million Edition "Frankie"
Rapid 120/1985 "Eda" - BAZ 120R
Škoda 742 Forever TeamObrázek

Cvokárium: Youtube Instagram


2.8.18, 06:30
Profil ICQ YIM

Příspěvky: 68
Příspěvek Re: Nejde nastartovat (zkrat, svíčky, ...)
Ahoj,
chci se podělit, jak jsem dopadnul. Dojel jsem na místo, auto tam bylo, dotáh jsem kufr s nářadím a baterií. Postupoval jsem podle těch bodů. Kostru auta jsem udělal novou, koupil jsem i takovou nějakou vazelínu na kontakty a novej šroub k bloku motoru. Když jsem to všechno poskládal, nestartovalo. Zkusil jsem to propojit natvrdo, ale hodilo to jen malou jiskru na startéru. Jedinej rozdíl je, že s plně nabitou baterií se nenulujou hodiny a nic už ani necvaká. Taky na tý kostře nejsou žádný úbytky (je pravda, že s nastartovanym motorem jsem to neměřil).

Tak jsem to zkusil roztlačit jak jsi říkal. Napoprvý jsem měl docela malou rychlost a nepovedlo se to. Napodruhý jsem si připravil klíček v zapalování, rozjel to rychlostí chůze, nasednul, zařadil jedničku a nachvilku pustil spojku. Přesně jak jsi říkal a motor naskočil. Startér teď můžu odmontovat :D

Večer jsem ještě chtěl jít odmontovat ten startér a pořádně to proměřit. Divný je, že při zapnutym zapalování se mi objeví napětí na žlutym kabelu. Když vytáhnu relé kontaktu X (R7, J59) tak to napětí zmizí a objeví se tam až při startování. Možná to tak ale má být, viz schéma. Ale to relé je možná spálený.

Každej startovací pokus dost vysává akumulátor i když se nic neděje. Ale nabíjení v průběhu jízdy funguje. Tak si myslím, že to bude asi porucha startéru. Taky jsem měl pocit, že mezi svorkou startéru a jeho kostrou bylo napětí ~5V, přitom mezi tou samou svorkou a blokem motoru bylo ~12V. Po pár ranách kladivem jsem to ale už nepozoroval a mohla to být i chyba multimetru, mám přelámaný kabely.

Myslíš, že když startér vyčistím, mám šanci, že se rozjede nebo rovnou koupit nový?
Dík Vojta.

_________________
Felicia 1.3 50kW MPI, r.v. 1997


2.8.18, 21:58
Profil
Pan Kapitán
Uživatelský avatar

Příspěvky: 12050
Bydliště: Tynec n.L.
Příspěvek Re: Nejde nastartovat (zkrat, svíčky, ...)
Tak je super zprava, ze se ti povedlo aspoň auto dostat kam jsi potreboval. Tohle startovani funguje jenom u těchhle starych OHV motoru se strikackou, když mas karburator, obvykle mu to kopnuti spojkou nestaci a když mas OHC, je dost velka sance ze tim pokazis rozvody. U Favorita a Felicie 1.3 to ale je docela dobrej způsob jak to snadno nahodit v jednom cloveku.

Ja osobne startery neopravuju, spis je rovnou menim. Kazdopadne tu kostru si s nastartovanym motorem zkontroluj, protože bys mohl mit ještě upadlou kostru na motoru.

_________________
Forman 1994 Million Edition "Frankie"
Rapid 120/1985 "Eda" - BAZ 120R
Škoda 742 Forever TeamObrázek

Cvokárium: Youtube Instagram


2.8.18, 22:28
Profil ICQ YIM

Příspěvky: 68
Příspěvek Re: Nejde nastartovat (zkrat, svíčky, ...)
Viky píše:
Kazdopadne tu kostru si s nastartovanym motorem zkontroluj, protože bys mohl mit ještě upadlou kostru na motoru.


Včera jsem odmontoval kabel z obou kostřících bodů, jak na karoserii tak na motoru. Pak jsem přebrousil všechny kontakty, dal nové šrouby, matky a podložky, použil vazelínu na kontakty a zase jsem to smontoval. K tomu motoru se blbě dostává, zvednul jsem si auto abych tam mohl strčit klíč. Zkontroluju, jestli to je v pořádku i po startu motoru, ale spadlý kostření určitě není.
Vojta.

_________________
Felicia 1.3 50kW MPI, r.v. 1997


3.8.18, 07:53
Profil
Pan Kapitán
Uživatelský avatar

Příspěvky: 12050
Bydliště: Tynec n.L.
Příspěvek Re: Nejde nastartovat (zkrat, svíčky, ...)
Srouby jsou jedna věc, ale pokudf vim, jsou tam ocka lisovany na kabel, ten lisovanej spoj by mohl taky byt potencialni zdroj problemu (stejne jako na plusovy vetvi), takze ta kontrola voltmetrem je kazdopadne dobra věc. Akorát teda kabel mezi startérem a baterkou se spatne kontroluje, to bys potreboval nekoho, kdo ti zastartuje a merit ubytek při tom.

Edit: ted mne ještě napada.... nezkousel jsi ten kabel ke starteru (plusovej) posilit startovacim kabelem? To bys mohl s konecnou platnosti vyloucit vliv stavajicich kabelu a tvůj jedinej podezrelej by byl starter, aniz bys musel merit ubytky napeti na puvodnim kabelu.

_________________
Forman 1994 Million Edition "Frankie"
Rapid 120/1985 "Eda" - BAZ 120R
Škoda 742 Forever TeamObrázek

Cvokárium: Youtube Instagram


3.8.18, 09:14
Profil ICQ YIM
Uživatelský avatar

Příspěvky: 6224
Bydliště: Snina
Příspěvek Re: Nejde nastartovat (zkrat, svíčky, ...)
Viky píše:
Tak je super zprava, ze se ti povedlo aspoň auto dostat kam jsi potreboval. Tohle startovani funguje jenom u těchhle starych OHV motoru se strikackou, když mas karburator, obvykle mu to kopnuti spojkou nestaci a když mas OHC, je dost velka sance ze tim pokazis rozvody. U Favorita a Felicie 1.3 to ale je docela dobrej způsob jak to snadno nahodit v jednom cloveku.

Ja osobne startery neopravuju, spis je rovnou menim. Kazdopadne tu kostru si s nastartovanym motorem zkontroluj, protože bys mohl mit ještě upadlou kostru na motoru.

Pokazíš tak prd,nie rozvody.Ak zaradíš pri rozťahovaní vhodnú rýchlosť a pustíš spojku pomaly,neexistuje aby rozvody preskočili.A je jedno o aký motor sa jedná.

_________________
Favo 135L,1990
http://jozo1009.rajce.idnes.cz/favo/
http://www.sptech.sk/


3.8.18, 10:44
Profil Zobrazit autorovy stránky

Příspěvky: 68
Příspěvek Re: Nejde nastartovat (zkrat, svíčky, ...)
Zkusit to můžu. Jen je mi trochu divný, že ta kostra není všude na těle startéru. Možná jsou nějaké části odizolované, ale stejně.

Vypadá to takhle:

Obrázek

_________________
Felicia 1.3 50kW MPI, r.v. 1997


3.8.18, 10:45
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 6224
Bydliště: Snina
Příspěvek Re: Nejde nastartovat (zkrat, svíčky, ...)
Odmontovať cievku a prečistiť poriadne skrutky a dosadaciu plochu cievky.

_________________
Favo 135L,1990
http://jozo1009.rajce.idnes.cz/favo/
http://www.sptech.sk/


3.8.18, 10:52
Profil Zobrazit autorovy stránky
Pan Kapitán
Uživatelský avatar

Příspěvky: 12050
Bydliště: Tynec n.L.
Příspěvek Re: Nejde nastartovat (zkrat, svíčky, ...)
Lamač píše:
Ak zaradíš pri rozťahovaní vhodnú rýchlosť a pustíš spojku pomaly....

Hele precti si to ještě jednou jo?

Neroztahoval, ale roztlacoval a navic na roztlacovani je sam -> vhodna rychlost není a nebude.

Při maly rychlosti musíš motor roztocit na dobry otáčky dřív, nez se ti auto zastavi. Takze ano, co pises je pravda, ale pro tenhle pripad to naprosto nelze aplikovat.

_________________
Forman 1994 Million Edition "Frankie"
Rapid 120/1985 "Eda" - BAZ 120R
Škoda 742 Forever TeamObrázek

Cvokárium: Youtube Instagram


3.8.18, 11:18
Profil ICQ YIM
Uživatelský avatar

Příspěvky: 6224
Bydliště: Snina
Příspěvek Re: Nejde nastartovat (zkrat, svíčky, ...)
Reagoval som na tvoju poznámku k motoru s ohc rozvodom.A pišem o zaradeni vhodnej rychlosti (prevody),nie rozbehnuti :)

_________________
Favo 135L,1990
http://jozo1009.rajce.idnes.cz/favo/
http://www.sptech.sk/


3.8.18, 11:49
Profil Zobrazit autorovy stránky
Pan Kapitán
Uživatelský avatar

Příspěvky: 12050
Bydliště: Tynec n.L.
Příspěvek Re: Nejde nastartovat (zkrat, svíčky, ...)
Moje poznámka se tykala tohoto speciálního pripadu, nikoliv roztahovani auta, takze pokud ti jde o to, nebylo a není na co reagovat. :mrgreen:

_________________
Forman 1994 Million Edition "Frankie"
Rapid 120/1985 "Eda" - BAZ 120R
Škoda 742 Forever TeamObrázek

Cvokárium: Youtube Instagram


3.8.18, 11:59
Profil ICQ YIM
Uživatelský avatar

Příspěvky: 6224
Bydliště: Snina
Příspěvek Re: Nejde nastartovat (zkrat, svíčky, ...)
Ta potom nič no :)

_________________
Favo 135L,1990
http://jozo1009.rajce.idnes.cz/favo/
http://www.sptech.sk/


3.8.18, 12:16
Profil Zobrazit autorovy stránky

Příspěvky: 68
Příspěvek Re: Nejde nastartovat (zkrat, svíčky, ...)
Problém byly svíčky.

Ahoj,
chci se podělit o dojmy z opravy auta.

Už v Magdeburgu jsem odmontoval startér. Zjistil jsem, že automechanik co ho vyměňoval odříznul spodní závitový trn z tělesa převodovky, aby nemusel povolovat matici :sick:

Startér jsem poškodil při revizi kontaktů. Při povolování přívodu startéru k solenoidu se protočil celý kontakt a prorazil bakelitovou izolaci solenoidu. Namontoval jsem ho tedy zpět, aby byla krytá převodovka, ale dráty jsem nepřipojil, ale zaizoloval.

Čekala mě jízda do Prahy. Po roztlačení probíhala docela v pořádku, až do doby, kdy se začalo připozdívat. Nesvítila světla a nefungovalo cokoli připojeného ke kontaktu X. Vzpomněl jsem si na relé co jsem odmontoval a připojil ho zpátky. Nepomohlo to. Tak jsem propojil natvrdo plus pól a kontakt X drátem místo relé. To pomohlo a auto svítilo.

Funguje to tak, že bez klíčků v zapalování jsou všechny spotřebiče připojené ke kontaktu X vypnuty. Když se pustí zapalování, relé kontaktu X sepne a pustí na kontakt X kladný pól. Takže svítí světla, funguje vyhřívání zadního okna a točí ventilátor. Při startování do toho řídícího obvodu relé kontaktu X nejde proud a odpojí se. Chyba u mě byla, že se to relé ani nezapínalo při zapnutí zapalování.

Už jsem si myslel, že problém byl skutečně odpálené relé. Namontoval jsem nový startér, startoval v pohodě a dojel jsem k pumě natankovat LPG. Drát stále na svorkách relé, při odjezdu opět nestartovalo, otočení klíčkem a nic. Po pár minutách ale nastartovat šlo a já odjel. Porucha, kterou už jsem zažil.

Na chatě jsem zkusil vyměnit relé, ale v tom chyba nebyla. Tak jsem alespoň vyměnil svíčky. Od té doby relé funguje tak jak má. Startér startuje tak jak má a už se nestane, že by netočil.

Vojta.

P.S: Vyměnil jsem i olej. Auto startuje dobře. Když to nechytne napoprvý tak to pak většinou musím počkat tak minutu a teprve pak startovat, ale to je asi normální. Taky jsem si všimnul, že tři svíčky byly očouzený a jedna ne. Myslíte, že by ten válec nezapaloval? Mohl by to být ucpaný vstřik když stejně jezdím na LPG?

_________________
Felicia 1.3 50kW MPI, r.v. 1997


6.8.18, 09:01
Profil
Pspvek Reklama

   
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz