Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 28.3.24, 12:29



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
 Favorit 136l jede na 3 válce 
Autor Zpráva

Příspěvky: 15
Příspěvek Favorit 136l jede na 3 válce
Zdravím

Měnil jsem svíčky za nové Brisk D14YC. Asi 1000km v pohodě, ale nedávno mi při startu jel motor jen na 3 válce do prvního razantnějšího prošlapnutí plynu, pak už jel zase na čtyři. Během jízdy to občas zacukalo asi jak to občas vynechalo. Auto pak delší dobu stálo cca 1 měsíc. Po startu opět na 3 válce a už nepomohlo ani prošlápnutí. Zjistil jsem odpojováním kabelů nefunkční 3. válec zleva. Prohodil jsem na zkoušku svíčku mezi 3. a 4. a ehle, nejel 4. Jen doplním, že svíčky z obou válců byly načernalé a měly na sobě nepatrnou vrstvu sazí, nicméně ani očištení nepomohlo a svíčka nefungovaka. Dal jsem tam tedy do toho 4. válce náhradní svíčku ještě z krabičky se žárovkama (ani nevím typ), ve třetím zůstala ta ze čtvrtého, a motor šlapal OK. Bohužel po 2 týdnech po startu opět nejede ten 3. válec.

Dotaz č.1 zní jestli ty Brisky D14YC jsou vhodné a nedát tam raději D15YC. V čem se liší nevím, ale údajně ty druhé tam můžou být taky.

Dotaz č.2, jak správně otestovat vytaženou svíčku. Při testu vně motoru jsem ji připnul na kabel a přiložil závitem na blok motoru. Žádná jiskra vidět nebyla. Ovšem pokud jsem ji dal kousek dále od motoru, jiskra se mezi elektrodama začala objevovat, ale samozřejmě přeskakovala i mezi závitem a blokem motoru. Je to OK, nebo by se takto svíčka chovat neměla.

Dotaz č.3. Zaráží mě, že opět nejede ten 3. válec. Buď ta svíčka ze 4. válce byla taky v háji, nebo by mohl být problém i jinde?

Děkuji předem za vaše podnětné názory.


28.9.18, 15:11
Profil
Pspvek Reklama

   

Příspěvky: 15096
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: Favorit 136l jede na 3 válce
1) Podle Brisk katalogu patří do 136L svíčky D15YC, D14YC jsou studenější, tzn. nemají takovou samočistící schopnost. Což se, mimo jiné, projeví i na barvě svíčky po vytažení - píšeš, že byly černé od sazí, což je špatně. Správně by měly být takové cihlové, např. zde je to nafoceno : http://www.stekly.wz.cz/svicky.html . Pokud zadáš do vyhledávače "barvy zapalovacích svíček" najde to ještě další.

2) Pokud jiskra neskáče mezi elektrodami ale někde jinde, je to samozřejmě špatně. Proražený izolátor, zkratované elektrody.. atd.

3) Těžko soudit od monitoru. Problém může být jak ve svíčce, tak motoru (např. nadměrně opotřebené kroužky 3.válce).

Osobně bych postupoval tak, že bych koupil svíčky správné tepelné hodnoty, před montáží zkontroloval/seřídil vzdálenost elektrod (občas se to při dopravě rozhodí) a pokud se tak někdy nedávno nedělo, dal bych i nové zapalovací kabely. Dále očistil cívku, víčko rozdělovače i palec od nalepených nečistot. Víčko ještě zkontroluj zda nemá ve své struktuře praskliny a zda uhlík v jeho středu je OK, neulomený/nevypadlý. Pokud bys měnil víčko nebo palec, důrazně doporučuji nekupovat čínu.

_________________
ŠKODA 742 FOREVER TEAM


28.9.18, 16:54
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 10210
Bydliště: kósek vod Jevička
Příspěvek Re: Favorit 136l jede na 3 válce
VN - prvně bych šel určitě po kabelech, pak opálený kontakty v rozdělovačí a tak dále až po cívku...

_________________
"Now Kato, warm up the silver hornet!" | crowack@jabber.org


29.9.18, 00:01
Profil
Uživatelský avatar

Příspěvky: 530
Příspěvek Re: Favorit 136l jede na 3 válce
Je to jasně svíčkama. Dej patnáctky.


29.9.18, 14:10
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 4 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz